Článek
Česká národní banka se snaží získat pozornost těch nejmladších a prozradit jim něco o světě financí, bankovek i mincí a láká tak návštěvníky do svých prostor. Na řadu expozic se návštěvníci dostanou zcela zdarma a mohou si prohlédnout mnoho zajímavých exponátů. Jedním z nich je i speciální váha, která vám řekne, kolik vážíte v penězích.
Lépe řečeno vám váha prozradí, jakou hodnotu by měly bankovky v nominální hodnotě tisíc korun, kdyby vážily tak jako vy. Když si tedy stoupnete na tuto speciální váhu, zobrazí se vám „vaše cena“ v tisícovkách. A protože se váha jednoho milionu korun v tisícovkách rovná přibližně jednomu kilogramu, vyskočí vám na váze velmi zajímavá čísla.
Rozhodně ale nečekejte, že na váze zjistíte, kolik skutečně vážíte v kilogramech. Na základě výše zmíněných faktů si sice můžete jednotlivé miliony přepočítat na kilogramy, váha je však ukazuje s mírnou odchylkou. Pokud tedy víte, kolik ve skutečnosti vážíte, můžete být tím, co vám tato váha ukáže poněkud překvapeni.
Pro chod České národní banky i seznámení s historií české koruny a informacemi z oblasti české ekonomiky je sice taková váha naprosto zbytečná, může být však lákadlem pro děti a mladistvé, kteří se díky ní na prohlídce i trochu pobaví. A možná sem taková váha i další návštěvníky přiláká. Rozhodně tato prohlídka ale není jen o váze.
Návštěvníky do České národní banky láká i řada jiných interaktivních možností zejména pro mladé. Zkusit si totiž můžeme rozdíly ve váze zlaté cihličky, pokud by byla z různých materiálů. Vyzkoušíme tak dřevo, železo, ocel a nakonec i zlato. Zlatá cihlička je samozřejmě umístěna tak, aby nebylo možné ji odcizit, i tak je ale jedinečný pocit si sáhnout na zlatou cihlu vážící hned několik kilogramů.
Zlato je totiž velmi těžké. To demonstruje i jeden exponát a jím je plátek zlata o váze jeden kilogram. Přestože se jedná o malou cihličku o rozměrech pouze 5,1 cm a 11,65 cm, je taková cihlička vysoká pouze necelý centimetr. Proto většinu návštěvníků její váha dokáže tak překvapit.
Z expozice se také detailně dozvíte o všech ochranných prvcích, kterými dnešní bankovky disponují. K tomu se můžete podívat i na neúspěšné pokusy při padělání peněz a na některé exempláře. Kromě toho jsou tu k vidění i historické stroje sloužící nejen k ražbě a tisků mincí. Mladé určitě pobaví několik exemplářů starých kalkulaček či počítacích stroječků z počátku 20. století. Jsou totiž ohromné, mají několik řad čísel a těm dnešním se prakticky v ničem nepodobají.
Na prohlídce České národní banky se sice dozvíte, kolik vážíte v milionech, rozhodně to ale není to jediné, co tu na vás čeká. I když nejste zrovna fanoušek bankovnictví a jeho historie, tato prohlídka dokáže jistě zaujmout i vás. A je zcela zdarma.
Zpracováno na základě:
a na základě informací získaných při prohlídce expozice ČNB Lidé a peníze