Článek
„Snížili jsme deficit o 180 miliard.“ To je heslo, které je nově k vidění na mnoha billboardech i sociálních sítích. Doprovázené je fotografií premiéra Petra Fialy. Jako předvolební kampaň to sice může fungovat, informace, které jsou na billboardech uvedeny, nejsou ale tak docela pravda. Stačí se podívat na stavy deficitů státního rozpočtu v minulých letech i na rostoucí zadlužení české země.
Abychom se dopátrali pravdy, stačí nám navštívit web ministerstva financí a podívat se na online dostupnou brožuru s názvem Státní rozpočet 2024 v kostce. Tam se totiž můžeme podívat na historická data od roku 2018. Stav českých financí můžeme srovnat na základě deficitů státního rozpočtu, ale i na základě růstu veřejného zadlužení.
Abychom porozuměli základnímu principu, pojďme si nejprve říci, co je to deficit státního rozpočtu. Do státní pokladny v průběhu celého roku plynou příjmy. Ty mohou pocházet z různých zdrojů. Největší podíl na příjmech mají dlouhodobě daně a pojistné na sociální zabezpečení. Na druhou stranu je ale nutné peníze ze státního rozpočtu pravidelně čerpat, takže nám vznikají i výdaje. Pokud pak od příjmu odečteme výdaje, zjistíme deficit státního rozpočtu. Jako ideální situace se jeví přebytkový deficit, Česko se ale v poslední letech častěji ocitá v záporném saldu státního rozpočtu.
Přebytkový deficit jsme mohli naposledy zaznamenat v roce 2018. Tehdejší vláda hospodařila tak, že jsme ušetřili téměř 3 miliardy. Pak se ale začal schodek zvyšovat. Nejhorší byla situace během covidu v letech 2020 a 2021. Po nástupu Petra Fialy do funkce premiéra na konci roku 2021 se začala situace skutečně zlepšovat. I když zlepšovat není úplně to správné slovo.
Deficit státního rozpočtu je totiž veličina, která se stanovuje pro každý konkrétní rok zvlášť. Pokud se tedy meziročně deficit státního rozpočtu snižuje, neznamená to, že Česko snižuje svoje veřejné zadlužení. Je to jen signál toho, že veřejné zadlužování roste pomaleji.
Navíc se v kampani snížení deficitu státního rozpočtu srovnává s atypickými covidovými roky, což obrázek o reálném snížení deficitu zkresluje. Před covidem byl totiž deficit v době Babišovy vlády víceméně vyrovnaný. A 180 miliard je absolutně zcestný údaj. Pokud by nebyl deficit státního rozpočtu za rok 2024 překročen, pak by bylo takové snížení o více než 10 miliard nižší. Jenže rok ještě neskončil. Fiala se tak chlubí snížením deficitu, kterého ještě nebylo ani zdaleka dosaženo.
A co se týká veřejného zadlužení, je na tom Česká republika čím dál tím hůř. Když totiž předával Babišův kabinet vládu kabinetu Petra Fialy, činil na konci roku 2021 státní dluh 2292 miliard. A za pouhé dva roky Fialovy vlády tento deficit narostl na necelých 2959 miliard na konci roku 2023. To se rovná zvýšení státního dluhu o 667 miliard za pouhé dva roky.
Chlubit se něčím, co se ještě nestalo, to nemůže veřejnost přijmout dobře. A ty, kteří nejsou spokojeni se současnou vládou, to může ještě více utvrdit v jejich nespokojenosti. Česká republika je totiž čím dál zadluženější a premiér se chvástá tím, jak je jeho vláda úspěšná. A proto utrácí další peníze z veřejných financí, aby to lidem na billboardech po celé zemi oznámil.
Zpracováno na základě: