Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Když z nebe prší žáby, ryby a další živočichové. Vědci odhalili příčinu tohoto jevu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Johannes Plenio / Creative Commons / Pexels.com
18. 5. 9:44

Vědeli jste, že z nebe mohou pršet žáby, pulci a dokonce ryby? Jak je to možné? Vědci odhalili příčinu tohoto jevu.

Článek

Ještě před pár desítkami let by se mohlo zdát, že když z nebe pršely žáby, ryby či drobní živočichové, jedná se o nějaký apokalyptický příběh jako vytržený z Bible. Někdo by se mohl i domnívat, že se jedná o pouhou pověru nebo pohádkový příběh. Pravdou ale je, že se tento neobvyklý jev, jenž se objevuje v různých knihách, malbách a skicách, které se datují již od středověkých dob, zakládá na skutečnosti.

Napomáhal tomu i fakt, že lidé v dobách minulých měli jen velmi omezené vzdělání, často se vyžívali v báchorkách a dobové důkazy se daly jen velmi špatně evidovat. Další pochybnosti do lidské mysli vnášelo i to, že se tento jev od dob středověku až po moderní dobu přespříliš neopakoval. A pokud k takové vzácné události přeci jen došlo, chyběly fotografie, důkazy, či byl jen nedostatek zájmu ze strany renomovaných zpravodajských agentur, které by mohly světem šířit informace o těchto událostech.

Foto: Konrad Lykosthenes / Wikipedia Commons / Volné dílo

V celé situaci nicméně nastal velký zlom. V roce 1987, konkrétně 24. října, renomované zpravodajství poprvé seriózně informovalo o tomto jevu. Článek zveřejněný v deníku Daily Mirror popisoval událost, při které byla dvě města StroudCirencester v anglickém hrabství Gloucestershire během dvou týdnů zasažena přívaly obojživelníků. Očitá svědkyně celou událost popisovala tak, že z oblohy pršely žáby zbarvené do růžova, které se odrážely od deštníků místních obyvatel a pak tvrdě dopadaly na zem na chodník. I když to celé mohlo působit na čtenáře jako neuvěřitelná zpráva, ba dokonce novinářská kachna, byla celá tato událost potvrzena Gloucestershire Trust for Nature Conservancy, tedy organizací specializující se na ochranu přírody. Potvrzení od této renomované organizace vneslo nový rozměr do zvlášního jevu, který v lidech vzbuzoval pouze pochybnosti.

To, že veleznámý a důvěryhodný časopis publikoval první články tohoto typu, dodalo odvahy i ostatním světovým médiím, neboť nejen že se od počátku jednadvacátého století signifikantně zvýšil počet pozorování těchto ojedinělých událostí, ale bylo o nich i nespočetněkrát psáno v médiích, a to včetně důkazů.

Za poslední dobu se na Zemi odehrály minimálně dva případy tohoto druhu. První v Japonsku. Když se roku 2009 nad ostrovem Honšú přehnala silná bouře, z nebe padali pulci a drobné ryby. Jeden obyvatel z prefektury Ishikawa vypověděl, že po tomto vydatném dešti našel na svém autě třináct kaprů o velikosti zhruba tří centimetrů, a to doslova přibitých. Není divu, že si spousta lidí spojila takovouto bouři s božím prokletím.

Foto: Isidoro Esposito / Creative Commons / Pexels.com

I když se může celá situace zdát nerozluštitelná, existuje pro ni zcela jednoduché vědecké vysvětlení. K tomuto konkrétnímu případu vydala prohlášení japonská meteorologická agentura, neboť očitých svědků bylo přespříliš a nemohli uvěřit tomu, co se před nimi právě odehrává.

Všeobecně se ale experti shodují a přicházejí s vysvětlením, proč s deštěm padají k zemi i drobní živočichové. Kvůli jejich zanedbatelné hmotnosti se tyto malé organismy stanou snadnou kořistí silných poryvů větrů. Ty, zejména tornáda a vodní víry, je snadno nasají a vzedmou do velké výšky, kde mohou takto „přeplachtit“ i velké vzdálenosti. Existuje však i jiná teorie, k níž se přiklání ostatní experti, kteří se domnívají, že za únosem těchto ryb a žab stojí silný saharský vítr.

Diskuse o přesném vysvětlení tohoto jevu stále probíhá a výzkum pokračuje. Přestože zůstává několik otazníků, většina lidí je ochotna přijmout vysvětlení, které se opírá o sílu větru a lehkost těchto drobných tvorů. Pršení ryb a žab se tak stává jedním z fascinujících jevů přírody, který zůstává i nadále záhadou, kterou je třeba dále prozkoumat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz