Článek
Československo mělo vždy slabost pro moderní francouzské umění počátku 20. století. Nebylo to ale rozhodně jen o umění. Československo se tím snažilo dát najevo sympatie, které chovalo k tak pokrokovému státu jako byla Francie. Zájem o její umění navíc utužoval dobré vztahy mezi národy. Za pořízením vzácné sbírky, která je teď v našem držením, může především jedna důležitá osoba Vincenc Kramář.
Bez něj by pravděpodobně k nákupu nedošlo. Vincenc Kramář byl vzdělaný muž, historik umění, ředitel Obrazárny a také vášnivý sběratel. Měl vlivné kontakty a znal se osobně s Picassem. Jeho snem bylo, že budeme jako Československá republika vlastnit sbírku francouzského umění, jejíž hodnota bude doslova nevyčíslitelná. A právě zejména díky němu se nám v roce 1923 naskytla příležitost k nákupu, jaký Československo v celé své historii už nikdy nezopakovalo. Za pět milionů korun jsme zakoupili soubor desítek obrazů, plastik i kreseb od renomovaných autorů jako Cézanne, Gauguin, van Gogh, Monet, Picasso či Renoir.
Cena pět milionů se zdá velmi nízká za díla tak slavných umělců. Jenže v té době to byly trochu jiné peníze než dnes. V dnešní hodnotě peněz by šla cena takových obrazů až do desítek miliard současných korun. Z tohoto obchodu se tak stal bezpochyby nákup století. Zmiňované obrazy byly nejprve vystaveny v Obecním domě a následně byly za takto výhodných podmínek zakoupeny se schválením prezidenta republiky T. G. Masaryka.
Jen právě díky tomuto obchodu u nás dnes můžeme obdivovat tato jedinečné díla, která byla pro svou dobu zcela zásadní. A je tomu přesně 100 let, co je máme pod naší patronací. Hodnota celé sbírky se dnes pohybuje kolem 45 miliard korun a jako Češi bychom na ni měli být právem hrdí.
Mezi nejznámější a nejcennější díla této sbírky patří nepochybně obraz Milenci od Augusta Renoira, který znázorňuje odpočívající dvojici uprostřed přírody. Obraz vyniká svými barevnými skvrnami, které se v díle rychle střídají. Renoir byl jedním z největších impresionistů, jaký kdy náš svět spatřil. A my jej máme v naší sbírce.
Pokud jste o sbírce nevěděli, můžete se na kdykoli zajít podívat. Většina z děl se nachází ve stálých expozicích Národní galerie ve Veletržním paláci. O návštěvu děl z nákupu století je stále nevšední zájem. A nejsou to jen Češi, kdo ji chodí navštěvovat. Každý rok ji navštíví mnoho turistů i ze zahraničí. Ke 100. výročí od nákupu sbírky pořádá Národní galerie i doprovodný program, který návštěvníkům historii obrazů ještě více přiblíží.
Vincenci Kramářovi se povedlo dojednat obchod, který nám zajistil nejen přízeň Francie a vzácnou sbírku s vysokou investiční hodnotou, ale umožnil nám všem vidět kousek světa v naší malé zemi. Jako kdyby nám Národní galerie ukazovala náš malý soukromý Louvre.