Článek
Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Už ve velmi útlém věku zažil nespravedlnost, kterou s sebou přinesl nástup komunistů k moci. Krylova rodina vlastnila tiskárnu s dlouholetou tradicí. Když byly Karlovi jen čtyři roky, komunisté před jeho zraky zničili vše, co jeho rodina tak dlouho budovala. Stroje byly rozmláceny a odvezeny na šrot. Krylovi se pak museli nuceně vystěhovat ze svého domu. Následoval život ve sklepě domu, který nebyl v příliš dobrém stavu. Přesto tíhl Kryl k uměleckému řemeslu. Brzy se stala jeho největší vášní hudba a poezie.
Hana Ulrychová byla zpěvačkou, která nazpívala první Krylovu autorskou píseň. Stalo se tak v roce 1968. Už v té době vyjadřoval Kryl nespokojenost s tehdejším režimem a kritizoval komunisty. Když 21. srpna 1968 vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy, té noci napsal Kryl svůj první velký hit s názvem Bratříčku, zavírej vrátka. Jeho první deska vyšla půl roku od sovětské invaze a tato píseň byla brzy zakázána.
Přesto Kryl toužil kritizovat a chtěl v Československu něco změnit, neviděl ale jiné východisko než emigrovat. Když se v září 1969 vydal na písničkářský festival, který se konal v západním Německu, nehodlal se z této cesty už vrátit. Přes nelehké začátky se v novém domově brzy uchytil. Všechny své další desky až do sametové revoluce vydával v exilu, přesto si všechny našly cestu do Československa, kde byly povětšinou nelegálně množeny. Díky tomu se však dostaly do povědomí velkého množství odpůrců režimu a Kryl se stal jejich hrdinou.
Následně navázal Kryl spolupráci s rádiem Svobodná Evropa. Stále doufal, že se v Československu něco změní a on se bude moci vrátit a být hrdý na to, že je Čechem. Právě proto nikdy nepožádal o německé občanství. A to se mu skutečně splnilo. V listopadu 1989 se do Československa na týden podíval. Přestože to bylo zejména z důvodu účasti na pohřbu své matky, se kterou se již nestihl shledat, popisoval Kryl tento týden vždy jako jeden z nejkrásnějších v životě.
Později žil střídavě v Mnichově, později v Pasově a v Praze. Do Čech se nikdy natrvalo nevrátil, protože si v Německu našel ženu, se kterou chtěl strávit zbytek života. Přestože se mu pádem komunistického režimu v Československu splnil velký sen, v kritice neustal ani po revoluci. Kritizoval polistopadový vývoj, zejména pak snahy o rozdělení Československa na dva samostatné státy.
V roce 1994 navštívil Prahu naposledy. Dva dny po návratu do Německa prodělal srdeční příhodu. Karel Kryl zemřel 3. března toho roku ve věku 49 let. Rozloučit se s ním přišlo na čtyři tisíce lidí.
Letos je tomu tak 30 let, co odešel tento jedinečný písničkář. Jeho odkaz však v písních, které složil, žije dál. Připomíná nám, že za svobodu se musí bojovat. I on bojoval. Slovy svých písní.
Zpracováno na základě: