Hlavní obsah
Finance

Lidé se odhlašují od placení koncesionářských poplatků, Česká televize by chtěla za přijímač 234 Kč

Foto: Seznam.cz

Debaty o koncesionářských poplatcích jsou věčné téma. Lidé je platit nechtějí, Česká televize by je nejraději razantně zvedla. Jejich zvýšení se ale asi stejně nevyhneme. Loni už padly návrhy na jejich novou výši.

Článek

Česká televize je jedinou veřejnoprávní televizí u nás. Řada občanů Česka nemůže této televizi přijít na jméno, protože jsou povinni jí platit koncesionářské poplatky, ať už ji sledující či nikoli. V současné době se tento poplatek hradí ve výši 135 Kč měsíčně za televizní přijímač, avšak existují návrhy na zvýšení poplatku na 160 Kč. A právě kvůli tomu se mnoho Čechů bouří.

Proč by měla dostávat naše poplatky právě Česká televize a nakládat s nimi dle libosti? Stojí program České televize za to, abychom ji podporovali? Na koncesionářských poplatcích vybere televize ročně přes 5,5 miliardy korun. I tak mezi roky 2021 a 2023 rozeslala nepřihlášeným účastníkům téměř 700 tisíc oslovovacích dopisů. To jí to stále nestačí?

Česká televize má i své vlastní výnosy, které plynou z její podnikatelské činnosti. Sem se dají zahrnout příjmy z reklam, sponzorské dary nebo prodej práv. I tak ale náklady na její roční provoz dosahují téměř 8 miliard. Jen zaměstnancům totiž vyplatí téměř 3 miliardy, další 2,5 miliardy putují na výrobu pořadů. Náklady na zaměstnance i výrobu pořadů se v čase samozřejmě stále zvyšují, co ale bije do očí, je náklad na činnost Rady České televize. Fungování této rady stojí televize přes 18 milionů korun ročně.

Česká televize ve svém veřejně dostupném materiálu k ročnímu rozpočtu uvádí, že koncesionářský poplatek 135 Kč měsíčně platí lidé už od roku 2008. Jeho výše se za více jak 15 let nezvedla. To je pro Českou televizi zřejmě problém, protože to dává do konotace s výší inflace a uvádí, že při průběžné valorizaci by už v letošním roce měl být koncesionářský poplatek 234 Kč. Snaží se tedy poukázat na to, že současná výše poplatku je nedostačující a že by lidé měli platit mnohem víc.

Televize má na svůj provoz peněz dost, ale v této rozpočtové zprávě naznačuje, že by chtěla ještě víc. Nyní se často hovoří také o tom, že koncesionářské poplatky lidé vůbec platit nemusí. Na webu totiž existuje formulář, kterým oznámíte, že již nadále koncesionářské poplatky platit nebudete. Jenže můžete pěkně narazit. Vyplněním formuláře totiž zároveň čestně prohlašujete, že nejste vlastníkem televizního přijímače. Pokud vlastníte jakýkoli televizní přijímač, poplatky zkrátka platit musíte, i kdybyste Českou televizi ani neměli naladěnou.

Pokud ale i přesto prohlásíte, že televizi nemáte, je to lživé prohlášení, za které vám hrozí pokuta a doměření poplatků za celou dobu neplacení. Proto je třeba být v tomto ohledu opatrní, Česká televize si na takové případy dává dobrý pozor.

Koncesionářské poplatky zkrátka budeme muset platit i nadále bez ohledu na to, jaký obsah nám Česká televize bude servírovat. Přizpůsobit se budeme muset i jejich případnému zvýšení. Naše veřejnoprávní televize je zkrátka potřebuje, ostatní televizní stanice si na sebe musí vydělat samy.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz