Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Los je zpátky v Krkonoších: Čtyři sta let ho nikdo neviděl, v minulém století se vrátil na Šumavu

Foto: Badzil / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Los evropský

Do Česka se postupně vrací živočišné druhy, které tu už dlouho nežijí. Patří mezi ně šakalové nebo třeba losi. Jeden z nich byl nedávno spatřen v Krkonoších. Může být pro člověka nebezpečný?

Článek

Dosud největším zvířetem, které bylo možné v Krkonoších ve volné přírodě spatřit, byl jelen evropský. Tento král lesa však může mít velmi brzy v tomto národním parku konkurenci. Byl tam totiž spatřen los evropský, který svou velikostí i hmotností jelena převyšuje. Tento typ losa může být totiž delší než dva metry a vážit až půl tuny.

Los byl spatřen nedaleko žacléřského sídliště, kde k jeho pozorování už jednou došlo. Bylo to zhruba před deseti lety. Od té doby ho ale nikdo neviděl. Právě proto jsou jeho snímky naprosto unikátní.

Zatím není jisté, že los v Krkonoších zůstane. Na české území se dostal pravděpodobně z Polska a může se tam tak zase vrátit. Je ale velmi pravděpodobné, že jeho výskyt v těchto horách bude častější. Jeho návrat je i známkou toho, že příroda v Krkonoších se zlepšila.

Los evropský byl před mnoha sty lety na našem území běžným zvířetem. Ještě v 16. století docházelo k jeho pravidelným lovům. Pak se z oblasti Česka vytratil, pravděpodobně byl vyhuben, a téměř čtyři století se tu nevyskytoval. Znovu bylo možné losa v Česku vidět až v polovině 20. století. Tehdy se usadil na Šumavě, kde je možné jej spatřit dodnes. Kromě Šumavy se vyskytuje také na Třeboňsku.

Může být ale los pro člověka nebezpečný? Ve volné přírodě s největší pravděpodobností nikoli. Je velmi plachý. Zaútočit by na člověka mohl pouze v případě, že by se jeho přítomností cítil ohrožen, případně by chránil svá mláďata. Nebezpečný ale může být pro řidiče automobilů. Pokud by se jim totiž takový los připletl do cesty, srážka s ním by mohla skončit tragicky. Přestože se losi u nás dříve lovili, dnes něco takového nepřipadá v úvahu. Los je přísně chráněné zvíře. Jeho zastřelení se považuje za trestný čin.

V Evropě je tento druh losa nejpočetněji zastoupen ve Švédsku, kde se jeho populace pohybuje v rozmezí 300 až 400 tisíc kusů. Častým zvířetem je také ve Finsku a Norsku. V sousedním Polsku se jeho počet pohybuje kolem třech tisíc, odhadovaný počet v Česku nepřekračuje 50 kusů.

Los je býložravec, aktivnější je v noci a zejména pak k ránu. Pokud se chcete podívat na losa zblízka, pak můžete navštívit jednu ze 120 zoologických zahrad v Evropě, kde je chován v zajetí. V Česku ho najdete hned v pěti zoo. Kromě pražské, brněnské a olomoucké zoologické zahrady ho můžeme najít i v zooparku v Chomutově a v zoo, která přiléhá k zámku Hluboká.

Pokud by se los v Krkonoších usadil natrvalo, byl by dalším přírůstkem našeho nejstaršího národního parku a stal by se tak největším zvířetem, jaké je možné v tomto hornatém terénu spatřit.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz