Článek
Když se půjdeme projít po největším českém pohřebišti, po Olšanských hřbitovech v Praze, dozajista si budeme připadat jako v nekonečném labyrintu křižujících se uliček, které se ztrácí v dlouhých řadách hrobů. Celé Olšanské hřbitovy ale mají rozlohu jen kolem půl kilometru čtverečního. Ten největší hřbitov na světě je však dvanáctkrát větší, jeho rozloha činí šest kilometrů čtverečních a z leteckého pohledu působí jako menší město.
Řeč je o hřbitově Wadi-us-Salaam, což v překladu znamená Údolí míru. Jak už název vypovídá, nejedná se o hřbitov spjatý s křesťanstvím, slouží příslušníkům islámského vyznání. V tradičních hrobech i menších či větších hrobkách tu odpočívá na šest milionů osob.
Na hřbitově se pohřbívá i dnes a muslimové doslova čekají na to, aby mohli být pohřbeni právě tady. Hřbitov se totiž nachází nedaleko svatého iráckého města Nadžaf, které patří k těm nejposvátnějším místům vyznavačů islámu. A hned vedle hřbitova se tyčí jedna z nejmonumentálnějších muslimských staveb, takzvaná svatyně imáma Alího, který byl bratrancem a zároveň zetěm Mohameda, proroka islámu.
Alí má podle islámu i po smrti zvláštní moc. Může se přimlouvat za umírající a zesnulé, a tím zmírňovat bolest při odchodu z tohoto světa i posmrtný žal. Zároveň muslimové věří, že kdo se nechá pohřbít v blízkosti Alího svatyně, bude v soudný den vzkříšen. To jsou hlavní důvody, proč je o pohřby na tomto hřbitově takový zájem. Má to ale jeden háček. Velikost a kapacita hřbitova není nevyčerpatelná. Už nyní jsou všechny hrobky a standardní hroby obsazeny, a tak k dalšímu pohřbívání dochází pouze do společných hrobů v podobě zvláštních krypt. I tak je to ale pro pohřbeného velká pocta.
Za posledních čtrnáct set let nebylo dne, kdy by se na tomto hřbitově nekonal jediný pohřeb. Ročně se tu uskuteční kolem padesáti tisíc pohřbů, což je způsobeno především tím, že se sem nechávají pohřbívat muslimové z celého světa a nejen ti, kteří pocházejí z Iráku. V posledních letech přibyl počet pohřbů zejména íránského obyvatelstva.
A vzhledem k tomu, že se jedná o tak posvátné místo, proudí do okolí hřbitova každý rok miliony turistů, kteří chtějí na vlastní oči spatřit svaté město i Alího svatyni. A při té příležitosti řada z nich zavítá i na Wadi-us-Salaam, největší hřbitov na světě. V jakémkoli ročním období tak při návštěvě hřbitova narazíte na řadu poutníků, kteří sem přišli složit hold svému náboženskému vyznání. Místo je navíc zapsáno na předběžném seznamu UNESCO a čeká na své schválení a zařazení do tohoto projektu.
Wadi-us-Salaam není jen obyčejný hřbitov. Je to ten největší hřbitov na světě, který vypráví příběh milionů lidí, kteří svůj život už prožili a teď zde odpočívají navěky.
Zpracováno na základě: