Článek
Švýcarská garda je označení takzvaných švýcarských žoldnéřů. Žoldnéř je profesionální voják, který však nevykonává své vojenské povinnosti na základě příslušnosti k národu či skupině, ale nechává se najímat k boji za plat. V dřívějších dobách tak bylo běžné, že jsme členy Švýcarské gardy mohli najít v mnoha evropských armádách. Nejčastěji se jejich služeb využívalo k osobní bezpečnosti panovníků nebo k ochraně panovnického sídla.
Dnes víme, že Švýcarskou gardu najdeme pouze ve Vatikánu. Když se ale podíváme do historie, zjistíme, že Švýcarská garda kdysi sloužila i na dvoře francouzského krále, a to od 15. až do počátku 18. století. Později byla její služba Napoleonem obnovena, ale už jen na pár let.
Mladí Švýcaři takto řešili velkou chudobu v jejich zemi. Nechávali se najímat do armád, kde za své služby dostali zaplaceno. Brzy se rozneslo po celé Evropě, že jsou to stateční, udatní a loajální bojovníci. Věhlas Švýcarské gardy byl tak velký, že po jejich ochraně zatoužil i sám papež.
Svou službu papeži sloužili švýcarští gardisté poprvé roku 1506. A již v roce 1527 při takzvaném plenění Říma dokázali, že jsou ochotni za svého pána i padnout. Chránili tehdejšího papeže Klementa VII. svým vlastním tělem, aby mu pomohli uniknout do bezpečí Andělského hradu, přestože jich většina padla.
Dnes skýtá Švýcarská garda ve Vatikánu 110 mužů. A pokud si myslíte, že se jejím členem může stát muž jakékoliv národnosti, jste na omylu. Švýcarská garda je i dnes výsadou Švýcarů. Takový zájemce o službu v gardě však musí být navíc svobodný, nesmí být starší 30 let, ale zároveň mu musí být alespoň 19 let. Dále musí být vyšší než 174 cm a samozřejmě to musí být katolík.
Pokud jste někdy měli to štěstí a viděli jste příslušníka Švýcarské gardy, jistě vás zaujala jeho uniforma. Je totiž pestrobarevná. Muži mají na hlavě barety, kolem krku bílé límce. V ruce většinou třímají halapartnu.
Vzhled uniforem Švýcarské gardy se během staletí měnil, ale v roce 1914 navrhl tehdejší velitel gardy takové uniformy, aby odpovídaly jejich původnímu renesančnímu vzhledu a byly tak důstojnou upomínkou na slávu švýcarských gardistů. Zajímavé je, že všechny uniformy pro členy švýcarské gardy se šijí v Třešti nedaleko Jihlavy.
Problém mají švýcarští gardisté se mzdou. Zatímco průměrná měsíční mzda v Itálii je přibližně 4633 eur, což v přepočtu vychází kolem 115 tisíc korun, gardisté berou jen okolo 1300 eur, což dělá přibližně 32 tisíc korun. Nutno ale podotknout, že k tomu mají ubytování i stravu zdarma.
Dnes mají gardisté za úkol chránit papeže, ale plní také reprezentativní funkci. Jsou nejfotografovanější armádou na světě. Stali se symbolem Vatikánu a Italové už si jej bez nich ani neumí představit.