Článek
Pražská zoologická zahrada sklízí ve světě úspěch. Je velmi oblíbená, jak mezi návštěvníky, tak mezi odborníky. Návštěvníci ji na webu tripadvisor.com označili za třetí nejlepší zoologickou zahradu v Evropě a sedmou nejlepší na světě. Některé zdroje ji řadí dokonce na páté místo ve světě. Právě toto hodnocení říká, že to, co pracovníci zoo dělají, má smysl. A odborníci jen žasnou nad tím, co vše se pracovníkům pražské zoo za poslední roky podařilo.
K mnoha úspěchům, o kterých mluvil doslova celý svět, nedávno přibyla další rarita. V pražské zoologické zahradě se totiž vylíhla mláďata vzácného a kriticky ohroženého živočišného druhu. Jedná se o morčáka paranského. Pokud mláďata přežijí, bude to světový unikát a naděje na záchranu tohoto jedinečného tvora. A kdo je vlastně onen morčák paranský?
Je to pták, který pochází ze skalnatých oblastí Brazílie v blízkosti moře. Má ostrý úzký zobák, na jehož konci má ostré výčnělky nahrazující zuby. Pomocí tohoto zobáku loví svou potravu, kterou jsou zejména malé vodní rybky. Ohroženým druhem byl tento pták již v minulém století. Místní se dokonce domnívali, že již vyhynul. Jako zázrakem se ale v 90. letech povedlo objevit zřejmě jedinou populaci, která žila izolovaně v jednom z brazilských národních parků. Odhaduje se, že celkem žije na naší planetě asi 200 až 250 jedinců tohoto živočišného druhu, někteří odborníci berou ale tento odhad jako velmi nadsazený a populaci odhadují na něco kolem 50 jedinců, což je počet, který značí, že druh je na pokraji vyhynutí.
Za snižujícím se počtem ptáků stojí především zhoršující se kvalita vody, deforestace a stavba přehrad. V zajetí se začal morčák chovat až v roce 2011 a teprve o šest let později se přímo v Brazílii povedlo odchovat živá mláďata. Teprve v roce 2023 se první morčáci dostali z Brazílie do zoologické zahrady mimo zmiňovanou zemi. A shodou okolností to díky vzájemné spolupráci bylo právě do Prahy.
Ptáci si v zoo postupně zvykali, až začali vykazovat známky toho, že by mohli začít hnízdit. Tento proces je u mořčáků velmi problematický, protože jsou striktně monogamní. Nakonec ale ke hnízdění skutečně došlo. Jedna ze samic nakonec snesla celkem sedm vajec. První se vylíhlo na konci ledna letošního roku a zatím se morčáci těší dobrému zdraví.
Pokud by pražská zoologická zahrada v odchovu pokračovala, nejen že by se stala jedinou mimo brazilskou zoologickou zahradou s početnou komunitou morčáka paranského, ale také by mohla pomoci zvýšit celosvětovou populaci tohoto jedinečného a kriticky ohroženého zvířete. A tím zvýšit svůj věhlas ve světě.
Zpracováno na základě: