Hlavní obsah
Cestování

V Kotoru jako by se člověk vrátil do středověku. V černohorském městečku se zastavil čas

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jorge Franganillo / Wikipedia Commons / CC BY 2.0

V Kotoru jako by se zastavil čas

Hledáte-li letní dovolenou u evropského moře, nelze z úvah vynechat ani Balkánský poloostrov. Černá Hora je krásnou zemí s přístupem k moři, kde je kromě nádherné přírody a mnoha historických skvostů i jedno městečko, kde se snad zastavil čas.

Článek

Černá Hora je z hlediska své rozlohy jedním z nejmenších států Evropy. Rozkládá se na ploše něco málo přes 13 tisíc kilometrů čtverečních, což přestavuje necelou pětinu rozlohy České republiky. Pokud pomineme evropské ministáty jako je Vatikán, Monako nebo San Marino, menší je v Evropě už jen Kosovo, Lucembursko, Andorra, Malta a Lichtenštejnsko.

Pro dovolenou u moře ale může být tou správnou volbou. Obzvláště pokud si k našemu odpočinku vybereme Boku Kotorskou, což je největší přírodní záliv Jaderského moře mnohdy označovaný jako jedno z nejkrásnější míst Evropy. Jedná se totiž o záliv, které se podobá norským fjordům. Voda mezi vrcholky kopců zatéká až 29 kilometrů do vnitrozemí a vytváří tak jedinečné scenérie, podél jejichž břehů vznikla v průběhu staletí unikátní městečka.

Foto: FrDr / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pohled na město z pevnosti na vrcholu jednoho z kopců kolem zátoky

A v jednom z těch městeček jako by se doslova zastavil čas. Když do něj zavítáme, může nám to přijít, jako bychom se snad vrátili o stovky let zpět. Vypadá to tu totiž naprosto autenticky. Řeč je o městečku Kotor. Město je sevřené kopci ze všech stran a je tak napasované mezi skalami a mořem, které tu září krásnou barvu azurového odstínu.

Historie města sahá až do 7. století, připomínek z této doby už tu ale moc nenajdeme. Protože se jednalo o velmi malé území, bylo prakticky neustále součástí větších národnostních celků, které si Kotor střídavě podmaňovaly. V architektuře je tu nejvíce patrný vliv nadvlády Benátek, pod něž Kotor spadal na přelomu 14. a 15. století.

Foto: Rakoon / Wikipedia Commons / CC0

Katedrála svatého Tryfona z 12. století

Staré město, které tvoří střed celého Kotoru, je už od roku 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je to totiž jedno z nejzachovalejších středověkých měst této oblasti. Dokonale zachovalé jsou hradby kolem celého města dlouhé čtyři a půl kilometru, domy kolem úzkých uliček tu stojí i stovky let. Celé město je typickým bludištěm plným průchodů a malých strmých schodišť.

Asi nejpozoruhodnější památkou města je katedrála svatého Tryfona, která pochází z poloviny 12. století. Své jméno dostala po patronovi a ochránci města, svatém Tryfonovi. V městě se pak nachází celá řada dalších kostelů a paláců. Právě na těchto stavbách je dobře patrné, že i tady docházelo ke stavebním úpravám, a ne každý dům tu zůstal zachován tak, jak byl kdysi před mnoha sty lety postaven. Najdeme tu totiž směsici mnoha architektonických stylů. Od těch nejstarších staveb v románském stylu, přes vznosnou gotiku až k modernějších stylů jako baroko a renesance.

Foto: Jorge Franganillo / Wikipedia Commons / CC BY 2.0

Centrální náměstí starého města

Naprosto nejkouzelnější na celém Kotoru je ale to, když se na některém domy obehnaném náměstíčku posadíte a vychutnáte si pohled na historické domy kolem sebe. Nenajdete totiž ani jeden moderní a budete si připadat, jako kdybyste se skutečně vrátili v čase. Kotor je jednou z největších perel Jadranu.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz