Článek
Ujalo se pro ně označení Madame de Thèbes, přestože je pouze obrazné a v doslovném překladu znamená Dáma z Théb. Označení vymyslel Alexandre Dumas mladší v jednom ze svých románů. A přestože spolu neměli kromě věštění prakticky nic společného, označovali se tak hned dvě ženy, které žily v Evropě na přelomu 19. a 20. století.
První z nich byla Anne-Victorine de Savigny. Ta je z oněch dvou dam slavnější a žila ve Francii. Specializovala se na věštbu z ruky, kromě toho ale údajně měla i jasnovidecké schopnosti. A ačkoliv byl její život pestrý, nic nenasvědčovalo tomu, že v pozdějším věku z ní bude uznávaná věštkyně. Pracovala totiž nejprve jako prodavačka, následně jako vychovatelka a pak se stala herečkou.
Proslavila se teprve v 90. letech 19. století, kdy věštbu začala studovat a stala se velmi blízkou přítelkyní Alexandra Dumase mladšího. Právě on jí pomohl prosadit se v tehdy velmi konkurenčním prostředí Paříže. Začaly k ní chodit známé osobnosti tehdejší doby. Kromě věhlasných umělců k ní občas zavítali i příslušníci panovnických rodů. Madame de Thèbes jako by to ale nestačilo. Vždy na konci roku vydala almanach, do kterého sepsala předpovědi pro následující rok. Údajně tak předpověděla řadu historických událostí včetně první světové války či rusko-japonské války.

Madame de Thèbes
Méně známou Madame de Thèbes, pro nás ale významově mnohem bližší, se stala Matylda Průšová. Živila se sice vyšíváním, po smrti svého manžela lékárníka se ale hlouběji ponořila právě do věštění. Žila na jednom z nejfrekventovanějších míst té doby, které dnes najdeme v areálu Pražského hradu. Jejím bytem se stal domek číslo popisné 14 ve Zlaté uličce.
Dodnes můžeme při návštěvě Pražského hradu do jejího skromného příbytku nahlédnout. Na vývěsním štítě nás uvítá motiv sovy a uvnitř spatříme nejrůznější věštecké rekvizity, mezi které patří například karty či křišťálová koule. Kdy se Matylda Průšová narodila je sporné, jisté však je, že ve Zlaté uličce žila i v době, kdy vypukla druhá světová válka. A ta se jí nakonec stala i osudnou.
Nacisté byli známí pro svou zálibu v okultismu, kdy se snažili objevit to, co leží za hranicí lidského chápání a využít to ve svůj prospěch při dobývání světa. A mysleli si, že některé knihy, které vlastnili věštci a mágové, jim v tom mohou pomoci. Samozřejmě šlo také o jejich vědomosti, které mohly být klíčem k nepoznanému. Matylda Průšová byla gestapem zatčena a podrobena výslechu. Jak dlouho ji nacisté vyslýchali už se dnes nedozvíme, jisté však je, že při jednom takovém výslechu byla podrobena mučení, které nepřežila. Stalo se tak v roce 1944 a Praha definitivně přišla o svou Madame de Thèbes, jejíž věhlas přesahoval hranice našeho státu.
Zpracováno na základě: