Hlavní obsah
Lidé a společnost

Violet Jessop jako jediná žena přežila potopení Titanicu, srážku Olympicu i ztroskotání Britannicu

Foto: Francis Godolphin Osbourne Stuart / Wikipedia Commons / Volné dílo

Titanic není sice ani zdaleka největší námořní katastrofou, je ale určitě tou nejslavnější. V době srážky lodi s ledovcem byla na lodi i stevardka jménem Violet Jessop. Nebyla to ale její první nepříjemná zkušenost na moři.

Článek

Rodiče Violet Jessop sice pocházeli z Irska, ještě předtím, než se jim narodila Violet, však emigrovali do Argentiny. A až tam se jim narodilo devět dětí, z nichž se dospělosti dožilo pouze šest. Jedním z nich byla právě Violet, která na svět přišla v roce 1887. Otec rodiny ale brzy zemřel a rodina se vrátila do Evropy na britské ostrovy. Jenže pak onemocněla i její matka. Violet bylo teprve 21 let, když musela nechat školy a nastoupit do práce.

Nejprve pracovala u loďstva námořní pošty jako stevardka, později změnila zaměstnavatele a začala pracovat u White Star Line. To bylo v roce 1910. A už o rok později se stala účastnicí prvního námořního neštěstí. Byla totiž na palubě lodi Olympic, která se vydala na svou pátou platbu. Spolu s lodí vyplula z britského Southamptonu 20. září 1911.

Na cestě Olympicu došlo k nešťastné nehodě. Loď se na nebezpečnou vzdálenost přiblížila ke křižníku HMS Hawke. Lodě by se bývaly nesrazily a minuly by se, kdyby křižník nebyl k Olympicu přitažen silou jeho roztočených lodních šroubů. Došlo tak ke srážce a obě lodi byly těžce poškozeny. Ani jedna z lodí se ale naštěstí nepotopila. Kvůli následné opravě Olympicu pak byla dokonce pozastavena stavba monumentálního Titanicu a některé součásti určené původně pro Titanic byly použity jako náhradní díly do Olympicu.

Violet Jessop pak ale jako stevardka vystoupala i na palubu nejslavnější lodi světa, Titanicu, který vyplouval ze stejného anglického města. A byla na palubě přítomna i v době srážky Titanicu s ledovcem. Potopení Titanicu pak ale sledovala ze záchranného člunu, kterým odplouvala od lodi pryč na širé moře. Podařilo se jí totiž do jednoho z nich dostat, přestože jich na palubě nebylo dostatek pro všechny. Prakticky stačily čluny Titanicu pouze pro polovinu přítomných.

Foto: HefePine23 / Wikipedia Commons / Volné dílo

Violet Jessop

Netrvalo dlouho a vypukla první světová válka. Violet v těchto těžkých časech začala pracovat jako zdravotní sestra. A shodou okolností se v roce 1916 dostala na loď Britannic. Ten ve Středozemním moři v blízkosti řeckých ostrovů najel na minu. Jeho poškození bylo tak vážné, že bylo jasné, že půjde ke dnu. Violet se ale jako vždy dostala do jednoho ze záchranných člunů, stejně ale málem přišla o život.

Dva ze záchranných člunů začal pod vodu stahovat vír od stále se pohybujících lodních šroubů lodi. Na jednom z nich byla i Violet. Když viděla, že situace je beznadějná, vyskočila z člunu ještě předtím, než byl vtažen vírem pod vodu. A i když se při skoku do vody udeřila do hlavy o kámen a ztratila vědomí, zachránila si tím život. Následně ji na svou palubu naložil jiný ze záchranných člunů. Všichni ostatní ze dvou člunů stažených vírem zemřeli.

Ani to ji ale neodradilo, aby se po válce opět nevrátila ke službě u lodní společnosti White Star Line. Jedno smutné prvenství už jí ale nikdo neodepře. Byla jedinou ženou, která přežila srážku Olympicu, potopení Titanicu i ztroskotání Britannicu. Přežít tři tato námořní neštěstí se však povedlo i jednomu muži.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz