Článek
Za městem s takto nelibou pověstí se musíme vypravit do severovýchodní části Austrálie. Ještě ve 30. letech 20. století tam ale žádné město nestálo. Byla to oblast, ve které převládalo pastevectví, a tak tam bylo možné narazit spíše na zvířata a sem tam na nějaké pastevecké obydlí. V roce 1939 se to ale všechno změnilo. V místech totiž začala těžba jednoho cenného minerálu. Za prací tam tak začalo dojíždět mnoho lidí. A protože široko daleko nebylo žádné město, kde by se tito pracovníci usadili, začalo v oblasti kolem těžby vznikat zcela nové.
Oficiálně se vznik města Wittenoom datuje do roku 1947 a během několika málo let se z něj stalo největší město oblasti zvané Pilbary. V době jeho největší slávy zde bydlelo přes 800 lidí. Časem se ale začaly u obyvatel tohoto města i u dalších dělníků, kteří v těžební firmě pracovali, projevovat vážné zdravotní problémy. Nikdo tehdy netušil, co za tím stojí. A tak byl důl v roce 1966 uzavřen.
Zdravotní stav lidí se ale i nadále zhoršoval a lidé začali z města postupně odcházet. V roce 2016 tam zbyli už jen tři lidé a ty se podařilo vystěhovat v roce 2022. A tím oficiálně město zaniklo. Nyní už je ale jasné, proč zde lidé umírali. Těžba, která tam probíhala více než dvě desítky let, měla za cíl těžbu nebezpečného modrého azbestu. V té době ale nikdo o jeho škodlivých účincích nevěděl.
Azbest jako takový je pro lidský organismus škodlivý a nebezpečný. Sice trvá dlouho, než se u člověka nějaké zdravotní komplikace projeví, pak už se ale zpravidla nedá nic dělat. Nemoci způsobené kontaktem s azbestem jsou neléčitelné a ve většině případů vedou k smrti jedince. V praxi to funguje tak, že malé částice azbestu se dostávají do vzduchu a následně se s dýcháním dostávají do lidských plic. To v důsledku může způsobovat rakovinu.

Cedule varující před přítomností azbestu
Za dobu, kdy se azbest ve Wittenoom těžil, prošlo městem na 20 tisíc lidí. Většina z nich byli dělníci, kteří sem dojížděli nebo bydleli v obci. Komplikace se ale dotkly i rodinných příslušníků, kteří na těžbě vůbec nepracovali. Je prokázáno, že k loňskému roku jich na následky kontaktu s azbestem zemřelo na 2 tisíce, tedy neuvěřitelných 10 procent ze všech přítomných. A to šlo mnohdy i o krátkodobé vystavení jeho vlivům.
Město Wittenoom tak zabíjelo své obyvatele, aniž by si toho oni sami byli vědomi. Nevěděli, co se děje, ale časem jim došlo, že toto místo rozhodně není k životu vhodné. Dnes toto město neexistuje a z celého okolí, kde se azbest těžil, je uzavřená oblast. Lidská noha do těchto míst tak ještě dlouho nevkročí.
Zpracováno na základě: