Článek
V dnešní době nikoho nepřekvapí, když na ulici potká jedince, který si na hlavě pěstuje kštici obarvenou do všelijakých možných odstínů palety barev. Běžně se však přírodní zbarvení vlasů pohybuje v odstínech od světle hnědé až po černou, zrzavou a světlou blonďatou barvu, která je typická především pro severské národy. Koho by však napadlo, že se právě blonďaté vlasy mohou vyskytovat i u lidí s tmavou barvou pleti?
Právě tento paradox je typický u melanéské populace. Poprvé toto označení použil Jules Dumont D'Urville. Jednalo se o francouzského důstojníka a mořeplavce, který velkou část svého putování po moři strávil prozkoumáváním Oceánie. Právě on objevil shluk ostrovů, které se odlišovaly od Polynésie a Mikronésie. Melanésané tedy spadají do různorodé etnické skupiny domorodého obyvatelstva ostrovů jako je Nová Kaledonie, Fidži či Papua Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy. Samotné slovo Melanésia se dá potom přeložit jako „melas“, což znamená „černý“, a „nesia“, což znamená „ostrov“. U těchto obyvatel, jako u jediných podobného etnika, jsou typické blonďaté vlasy s kudrlinkami, což z nich dělá světové unikum. Bohužel, i když se takto rodí velká část dětí, vlasy si svou světlou barvu neudrží a postupně s věkem tmavnou. Výjimky mohou nastat u ženské části populace.
Co přesně stojí za touto, z našeho pohledu, abnormalitou je předmětem mnoha otázek a vědeckého bádání. Lokální obyvatelstvo připisuje tento jev speciální stravě, která se skládá z naprosté většiny z konzumace výhradně rybího masa a dlouhým pobytům na slunci. Veřejnost se naopak domnívala, že světlé zbarvení vlasů je způsobeno zavlečením genů evropských objevitelů a průzkumníků. Tato varianta byla však vyvrácena podrobným prozkoumáním genového fondu místního obyvatelstva. Další teorie připouštěla možnost pozůstatků genů z neandrtálců, které se stále vyskytují v naší populaci. Ale i tato možnost byla časem smetena ze stolu, když ji vyloučil vědec Ryan Bohlender z Andersonova Institutu. Nejpravděpodobnějším scénářem tak zůstává, že mutace genu typu TYRP1, která je zodpovědná za blonďaté zbarvení vlasů, jenž je společná jak pro melanéskou populaci, tak pro tu evropskou, pochází z neznámých a vyhynulých hominidů, tedy primátů podobných lidem. Tato myšlenka vychází z toho, že tato mutace genu u Melanésanů funguje zcela nezávisle a na jiných principech než u ostatních známých ras.
Jasná odpověď na tuto otázku ještě nebyla nalezena. A tak toto blonďaté tajemství u národa s bohatou kulturní historií zůstává stále zahaleno tajemstvím.