Článek
Na konci druhé světové války se nad carem, jeho rodinou a nad celým ruským impériem vznášela hrozba zániku. Když na území dnešního Ruska v roce 1917 totiž proběhla revoluce, definitivně skončila vláda cara nad obrovským ruským územím. Tehdy ale ještě nic nenasvědčovalo krutému masakru, který měl rodinu zastihnout nepřipravenou o rok později.
Car Mikuláš II. a jeho příbuzní dostali nejdříve domácí vězení a pak byli odvezeni do oblasti Tobolska. Tam měl bývalý vládce dožít v klidu v jedné z tamních vil. Jenže občanská válka, která se v Rusku rozpoutala po nástupu bolševiků k moci, vyžadovala jejich přítomnost v Moskvě, kde měli být zbylí příslušníci rodu Romanovců souzeni. Za tímto účelem je převezli do Jekatěrinburgu. V té době se ale k městu blížily československé legie, a tak se spekuluje o tom, zda právě toto nebylo impulsem, který Romanovcům podepsal rozsudek smrti. Čechoslováci v Jekatěrinburgu byli totiž dostatečným důvodem ke zmatkům na ruské straně.
Romanovci byli probuzeni během noci, oblékli se a pak byli nahnáni do malého sklepního prostoru. Bylo jim řečeno, že budou převezeni, ale musí zatím počkat ve sklepě. Jenže už za okamžik do sklepa dorazila popravčí četa. Vyšlo mnoho ran, které zabily cara, jeho ženu i všechny jejich děti. Ti, co přežili, pak byli ubodáni bajonety. Následně byla těla odvezena za město a svržena do důlní šachty. Granáty, které následovaly, měly znemožnit, aby jejich těla byla někdy objevena. Nakonec ale byla těla pro jistotu stejně vyjmuta a pohřbena několik kilometrů za městem do hromadného hrobu. Ještě předtím ale byly jejich ostatky polity kyselinou sírovou, aby byly hůře identifikovatelné.

Portréty císařských veličenstev
Časem se na hrob přišlo a všechna těla byla postupně ztotožněna. Chybělo však tělo jednoho člena rodiny, dcery cara Mikoláše II. Anastázie. Začalo se spekulovat o tom, že tehdy 17letá Anastázie přežila. Tyto teze podpořilo i to, že se v roce 1920 objevila žena, která o sobě tvrdila, že je dcerou cara. I když o rodině věděla mnoho detailů, které jen těžko mohla někde zjistit, nakonec byla prohlášena za podvodnici. Neuměla totiž rusky. Tomu, že je Anastázie, navíc zřejmě sama věřila. Dlouhé desítky let se o svém původu soudila, její identita však nikdy nebyla potvrzena.
I nadále se ale vynořovaly spekulace o tom, že dědička ruského trůnu stále žije. Soudilo se ale jen na základě vizuální podoby. Dnes už víme, že ani Anastázie masakr nepřežila. V roce 2008 byl nalezen hrob, ve kterém byly ukryty její ostatky. Jak se tam však dostaly, to je jedna z dlouho nevyřešených záhad. Možné vysvětlení nabízí fakt, že dcery carské rodiny měly do svých šatů zašité kilogramy drahokamů. A ty je ochránily před spoustou kulek. Nakonec však smrti neunikl ale ani jeden z nich.
Zpracováno na základě: