Článek
V našem článku vám chceme představit několik typů sýrů, které se řadí k nejlepším na světě, ale vzhledem ke své velkoprodukci, je možné je koupit už i u nás v Čechách. Mezi absolutní velmoci ve výrobě sýrů v Evropě patří rozhodně Francie.
O Francii se říká, že má tolik druhů sýrů, jako je dní v roce, takže si Francouzi mohou každý den dávat jiný sýr. Něco na tom pravdy bude, protože když ve Francii navštívíte jakýkoli supermarket, mají tam hned několik regálů plných prvotřídních sýrů. Mnoho typů francouzských sýrů však může být pro českého konzumenta přespříliš aromatických, lidově řečeno smradlavých. Svou vůní si totiž často nezadají s olomouckými syrečky či romadurem. My vám ale představíme jeden z největších francouzských šlágrů mezi sýry. A tím je sýr roquefort.
Vzhledově byste ho přirovnali k české nivě, ale to je tak jediné, co mají společného. Jedná se o sýr s modrou plísní uvnitř hmoty, v případě roquefortu je to však barva spíše zelená. Je jedinečný svým aromatem, jemností i pikantností zároveň. Úplně se vám rozplyne na jazyku. Ochutnat tento sýr je prostě jedna báseň.
Sýr roquefort má chráněné krajinné označení a je možné ho tak vyrábět pouze v oblasti Roquefortu. Zde se uchovává ve speciálních a velmi vlhkých jeskynních sklepech a je vyroben z nepasterizovaného ovčího mléka.
Itálie je druhou z velmocí ve výrobě sýra. Sýry jako gorgonzola, která neodmyslitelně patří na pizzu čtyř sýrů a je velmi podobná české nivě či francouzskému roquefortu, mozzarella, ricotta či parmezán zná dnes už asi každý. Zkusili jste ale někdy ochutnat například pecorino?
Pecorino, nejčastěji pecorino romano, je sýr podobného typu jako parmezán neboli parmigiano reggiano, tedy jedná se o tvrdý sýr, je však vyroben z ovčího mléka a to mu dodává ještě výraznější a lepší chuť než parmezánu. Obecně jsou sýry vyrobené z jiného než z kravského mléka více aromatické a jsou pro nás něčím, co nepovažujeme za tak běžné. Používá se zejména ovčí mléko, dále pak kozí, v Itálii často i buvolí mléko. Z buvolího mléka se vyrábí pravá mozzarella, která se s tou z kravského nedá vůbec srovnat. Kdo neochutnal, nepochopí.
Prakticky každý sýr, který v Itálii ochutnáte, vás svou chutí naprosto dostane a vtáhne. Na Apeninském poloostrově totiž nekoupíte nic, co by se ani vzdáleně podobalo českému eidamu. Místo eidamu se v Itálii na pizzu používají mnohem aromatičtější sýry, například provolone.
Když si u nás dáte pizzu čtyř sýrů neboli pizzu quattro formaggi ve standardní pizzerii střední třídy, dost často bude znít seznam ingrediencí na její ozdobu takto: smetana, niva, eidam, uzený eidam, mnohdy je tam i hermelín. Pravá italská pizza čtyř sýrů se skládá z mozzarelly, gorgonzoly, tvrdého sýru typu parmigiano reggiano a čtvrtý sýr se mění dle tradic kraje, ve kterém se nacházíte. Částo tak ochutnáte provolone, ricottu nebo cacciocavallo.