Článek
Televize – dneska už samozřejmá součást domovů. U někoho běží skoro nonstop, jiný ji zapíná maximálně na pár hodin týdně. Faktem ale je, že s televizí souvisí i výdaje. Nejenom za elektřinu, ať je v provozu, nebo ve stand-by režimu. Je tu i nutnost platit za televizní kanály. Povinně je to v případě veřejnoprávní televize, bez ohledu na to, zda ji sledujeme, nebo ne. Dobrovolné jsou poté služby různých kabelových, satelitních, nebo internetových televizí. Tady povinnost plateb není, protože jako alternativa se nabízí bezplatné pozemní vysílání DVB-T2.
Bez reklam?
Člověk by čekal, že když už platí za to, že bude sledovat konkrétní televizní kanály, bude se moci vyhnout reklamám. Čekal by, že když za nějakou službu platí, bude z toho mít alespoň nějaký benefit. V případě veřejnoprávní televize není žádný, u kabelovek, internetových nebo satelitních televizí je to alespoň možnost lepší kvality, nebo zpětného sledování.
Ale aby byly pořady bez reklam, to bohužel. A co víc, problémem může být i přetáčení reklam. A i když funguje, stejně je to k něčemu jenom při zpětném shlédnutí. V živém vysílání jaksi nelze posunout si reklamu a pokračovat ve sledování. Takže smůla.
Platit víc?
Řešení? Ano, jedno existuje. Platit víc. Reklamy na televizních kanálech jsou pochopitelně zdrojem peněz. Peníze jsou potom potřeba k výrobě pořadů, nebo kupování práv na filmy a seriály. Když budeme schopni konkrétnímu televiznímu kanálu nahradit příjmy z reklam svými poplatky, můžeme konečně sledovat jen to, co chceme. Co nás zajímá.
Ale nemyslím si, že by to bylo pár desetikorun. A žádné mastné poplatky za to, abych se de facto mohl dívat na televizi, zase platit nehodlám. Už teď mi přijdou stokoruny měsíčně jako celkem vysoké částky, zvlášť když tak často naše TV zase zapnutá není.
No, a potom je tu ještě jedna varianta. Naučit se bez televize žít. Na sportovní přenos jít do hospody, nějaký zajímavý seriál si pustit na počítači a na zeď pověsit, místo té zpropadené bedny, nějaký pěkný obraz.