Článek
Kdy má člověk změnit své pracovní místo? Když chce. Někdo je u jednoho zaměstnavatele klidně celý život, jiný mění práci doslova jako ponožky. Myslím si, že není nic špatného na tom neustále se poohlížet, zda se nenajde zajímavější či lépe placená pozice. A pokud ano, klidně se na ni přihlásit a jít na pohovor.
Odejít, nebo ne?
To, že člověk prochází nabídky práce a chodí na pohovory do konkurenčních firem, ještě neznamená, že chce nutně odejít. Pokud mi jinde nabídnou zajímavější práci a vyšší plat, můžu to použít jako pádný vyjednávací argument ve stávající firmě. Může to sice vypadat jako vydírání, ale je to běžná vyjednávací taktika: „Mám možnost jít jinam za lepší peníze, takže buď mi přidejte, abych zůstal, nebo přijdu s výpovědí.“ I takovým způsobem se dá získat vyšší plat nebo lepší pozice ve firemní hierarchii. A překvapuje mě, jak málo lidí to dělá.
Tolik do smlouvy a stejnou částku vám dáme bokem
Nedávný pohovor mě však nemile překvapil. Inzerát sliboval zajímavou práci za ještě zajímavější mzdu. Na to nešlo nereagovat. Poslal jsem životopis a po několika dnech mi volali s pozvánkou na pohovor. Vzhledem k mým znalostem a zkušenostem jsem očekával, že budu mezi vybranými kandidáty. Na pohovor jsem se připravil a dorazil v domluvený čas.
Po klasických otázkách a oboustranném vyjasnění představ padla řeč na to nejdůležitější – peníze. V tu chvíli jsem byl v šoku. Personalista naprosto bez skrupulí oznámil výši platu s dodatkem, že jeho polovina bude uvedena v oficiální smlouvě a posílána na účet, zatímco ta druhá bude vyplácena „bokem“ v hotovosti.
Černotu podporovat opravdu nehodlám
Nevěřícně jsem se zeptal, zda to myslí vážně. On s ledovým klidem odpověděl, že takto to ve firmě chodí. To mě nadzvedlo ze židle. Vstal jsem a prohlásil, že podporovat černotu opravdu nehodlám, načež jsem za sebou práskl dveřmi s jistotou, že do téhle firmy už nikdy nevkročím.
V tu chvíli mi došlo, proč nabízejí tak vysoký plat. Ono je snadné slíbit lákavou mzdu, když z její poloviny neodvádíte sociální a zdravotní pojištění ani daň z příjmu. Těch několik desítek procent, o které by se oficiálně mzda snížila, tak firma „ušetří“.
Hloupý, kdo kývne
Nejhorší na tom je, že se určitě najde dost lidí, kteří na tuhle nabídku kývnou. Láká je vysoký příjem „teď hned“ a nedohlédnou do budoucnosti. Jenže co až budou potřebovat nemocenskou nebo jednou půjdou do důchodu? Vše se bude počítat z té poloviny mzdy, která byla uvedena ve smlouvě. A to může znamenat výrazné finanční ztráty.
Kdo chce kam, pomozme mu tam. Nejsem tu od moralizování ani souzení. Ale pak by si takoví lidé neměli stěžovat, až se ukáže, že z oficiálně vykazovaného platu se vyžít nedá. Pokud si někdo nechá vyplácet polovinu peněz načerno, ať si stížnosti šetří pro sebe.