Článek
Co by podle mého názoru mělo být základní charakteristikou každého farmářského trhu? Především lokálnost, tedy prodej výhradně tuzemských produktů, ideálně z blízkého okolí. Dále bych očekával, že půjde o zboží od menších výrobců, nikoli od velkých akciových společností se stovkami zaměstnanců.
Posledním klíčovým znakem by měla být sezónnost nabízených potravin. Žijeme v určitém podnebí a za určitých klimatických podmínek, a proto není možné pěstovat všechno, co nás napadne, po celý rok. Musíme brát ohled na roční období.
Co bych čekal?
Máme prosinec a na některých místech se stále konají farmářské, řemeslné či adventní trhy, kde jsou údajně k mání lokální produkty z malých farem. U sýrů nebo uzenin, které nekupuji v originálním obalu, těžko poznám, kde a kým byly vyrobeny. Ale v případě ovoce a zeleniny mohu snadno zapochybovat, zda to, co má trhovec vystaveno, pochází opravdu z jeho polí a sadů, a zda je vůbec z místní produkce.
V tomto ročním období očekávám v nabídce kapustu, pórek, kořenovou zeleninu, případně správně uskladněná jablka nebo hrušky. Zkrátka typické české plodiny, které u nás běžně rostou a při správném skladování vydrží i několik měsíců.
Tuto zeleninu nemohli v zimě vypěstovat
Nedávno jsem se procházel po trhu, který se také označoval za farmářský. I zde byl stánek s ovocem a zeleninou. Když jsem si prohlédl jejich sortiment, přešla mě chuť. Nechci nikoho veřejně pranýřovat, ale moc mi nedává smysl, že někdo v zimě prodává ředkvičky nebo jarní cibulku, má k dispozici cukety či rajčata. A když vidím i květák, pochybuji, odkud ho vzali.
„Tuto zeleninu nemohli v zimě vypěstovat,“ napadlo mě na farmářském trhu. Nebo možná mohli, ale určitě ne v běžných českých podmínkách, bez využití nějaké špičkové hi-tech technologie. Čekal jsem, že na trhu najdu to, co lze po sklizni uchovat, nikoli plodiny, které se sbírají v létě a na podzim, či snad něco, co obchodník koupil v supermarketu.
Chci čerstvé a domácí
Nevím, co si o tom mám myslet. Představa farmářského trhu je pro mě spojená s čerstvostí, lokálností a sezónností. Chci věřit, že to, co kupuji, bylo nedávno sklizeno na nedalekém poli, ne že to vyrostlo díky zázračným hi-tech technologiím, nebo že to leželo měsíce někde ve skladu či bylo koupeno v supermarketu a jen přeneseno na stánek, kde se prodává s tučnou přirážkou.
Chci kvalitu, nebo nic. Až budu chtít koupit cokoliv mimo sezónu, mohu jít rovnou do supermarketu a pořídit to za zlomek ceny. Farmářský trh by měl být o poctivosti, sezónnosti a lokálnosti. Pokud tyto hodnoty nedodržuje, pak nemá smysl.