Článek
Naši známí mají krásné bydlení: dvoupatrový byt v řadovce s předzahrádkou, udržovanou zahradu s ohništěm a příjemným posezením. Mají ovšem i souseda, který jim dokáže všechny pohodové chvíle rychle zhatit. Už o něm hodně vyprávěli a teď jsme se o tom konečně přesvědčili na vlastní kůži. Bohužel.
Budeme grilovat
Mělo to být pohodové odpoledne. Všechno jsme si předem naplánovali, počasí vycházelo na jedničku a my se těšili na příjemný den. Popovídáme si, děti se zabaví a vyřádí, my si dáme víno nebo pivo, a hlavně roztopíme gril. Konečně poprvé v letošní sezóně ochutnáme maso na dřevěném uhlí. Žádná trouba ani elektrický gril se přece nevyrovná té chuti a vůni, jakou dodá klasické grilování.
Všechno šlo jako na drátkách: počasí bylo krásné, pivo studené a my se pustili do přípravy grilu. Naštípali jsme dřevo, nachystali noviny na podpal, připravili pytel dřevěného uhlí a mohli jsme se dát do práce. Maso bylo naložené už od předchozího dne, takže nás od té dobroty dělilo jen pár desítek minut. Škrtli jsme sirkou, zapálili noviny, dřevo se rozhořelo a po chvíli jsme přisypali dřevěné uhlí, těšíce se na skvělé pochoutky.
Uhaste ten gril, nebo volám policii
Z velkého těšení se ale rychle stal velký konflikt. Při roztápění se z grilu valil kouř, což se opakovalo i poté, co jsme přidali dřevěné uhlí. Běžná věc, kterou navíc vítr okamžitě rozfoukal. Nikomu to nevadilo – až na souseda z vedlejší nemovitosti, se kterým naši známí sdílejí nejen společnou zeď, ale i plot. A ten hned spustil:
„Uhaste ten gril, nebo volám policii,“ pronesl rázně a nevybíravě. Já s partnerkou jsme nechápali, co se děje. Nejprve jsme si mysleli, že to může být jen vtip, ale když se naši známí začali omlouvat a vysvětlovat, že jde o omyl, došlo nám, že máme tu čest s tím proslulým „potížistou“, který jim ničí veškeré radosti.
Okamžitě to uhaste
Naši hostitelé se ho snažili uklidnit tím, že si jen upečeme pár kousků masa a že za deset minut bude klid. On byl však neoblomný a dobře připravený. Začal nám pod nosem mávat papírem s vytištěnou citací zákona, konkrétně paragrafu 1013, který stanovuje, že se člověk musí zdržet všeho, co způsobuje, aby na pozemek jiného vlastníka vnikal odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné vlivy.
Chtěl, abychom oheň okamžitě uhasili a přestali ho obtěžovat. V tu chvíli jsem vytáhl mobil, vyhledal jsem daný paragraf a zjistil, že skutečně existuje. Jenže soused jaksi zapomněl, že citované ustanovení pokračuje a uvádí, že tyto vlivy musí být „v míře nepřiměřené místním poměrům“ a „podstatně omezovat obvyklé užívání pozemku“.
Tak tu policii zavolejte
Našim známým jsem tuhle část zákona přečetl a shodli jsme se, že si den zkazit nenecháme. Trocha kouře z grilu není nic nepřiměřeného a sousedovi nijak nebrání v obvyklém užívání zahrady. Řekli jsme mu, ať si to vyřeší, jak chce. Klidně ať tu hlídku zavolá.
Ještě chvíli křičel, nadával a vyhrožoval, ale my ho ignorovali. Gril byl už dobře rozehřátý, hodili jsme na rošt maso a i přes tohle nepříjemné „zpestření“ jsme si grilovačku parádně užili.
A policie? Ta se neukázala. Na jednu stranu je to možná škoda, protože by i sami strážníci patrně byli překvapeni, že jsme se „provinili“ jen tím, že jsme dali flák masa na gril. Třeba by pomohli celou věc objasnit: zda trochu kouře z grilu na vlastní zahradě, jednou za čas, doopravdy odporuje paragrafu 1013. Myslím, že ne. Ale nejsem právník.
Zdroj: https://www.kurzy.cz/zakony/89-2012-obcansky-zakonik/paragraf-1013/