Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženou v domácnosti na plný úvazek? 5 důvodů, proč to není nejlepší nápad

Foto: Seznam.cz

Přemýšlíte, že profesní kariéru pověsíte na hřebík a stanete se manželkou z povolání? Rozhodnutí je na vás, dobře si ho ale promyslete.

Článek

Matka, kuchařka, pečovatelka, uklízečka, manažerka domácnosti zajišťující její chod od zásobování až po rodinnou administrativu. O ženách v domácnosti rozhodně nemůžeme říct, že by se doma nudily nebo lépe řečeno, že by doma neměly co na práci. Nelze se tedy divit tomu, pokud se pár společně dohodne, že žena nebude chodit do práce a místo toho bude zajišťovat chod domácnosti. Pro řadu žen to nakonec může být lákavou možností. Máme to štěstí, že žijeme v současné době ve střední Evropě a můžeme se samy rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Zde je 5 bodů, které je dobré si promyslet, než podáte výpověď v práci a vrhnete se do života hospodyňky naplno.

1. Seberealizace

Máte doma nové miminko, jste čerstvě na mateřské dovolené a momentálně si vůbec neumíte představit, že byste se měla jednou vrátit do práce. Vždyť na to už není vůbec čas! Od rána do rána se staráte o nového potomka a další členy rodiny, mezitím musíte stíhat nakoupit, uvařit, uklidit a když máte vše hotové, je čas začít znovu. Začátky v mateřství jsou skutečně hektické, ale bude líp a přijde doba, kdy i vy budete mít víc času ve svých rukou. A právě tehdy možná začnete pociťovat, že místo plenek, vařečky a mopu, byste ráda znovu vzala do ruky spíš služební počítač, a místo zástěry a tepláků, že byste znovu raději oblékla kostýmek nebo vaší bývalou uniformu. A po letech neplacené dřiny se najednou i vidina mzdy za odvedenou práci zdá velmi lákavá. Pokud tedy výhradní péče o rodinu nebyla vaším jediným životním cílem snad již od raného dětství, může se stát, že narazíte už tady.

2. Sociální izolace

Žena v domácnosti je osamělé povolání. Pokud nedisponujete řadou pomocníků (od babiček po placené chůvy nebo paní na úklid), nezbývá mnoho času scházet se s kamarádkami a starými známými, a tak chtě nechtě většinu dní strávíte sama se svými myšlenkami (společnost nemluvněte nelze v tomto případě pokládat za značně přínosnou, jelikož konverzace je toho času spíše jednostranná). Jste introvert a říkáte si, že vám to vyhovuje? I malý oheň spálí les, když se nechá růst a sociální izolace se proto nevyhne ani těm nejzarytějším introvertům. Člověk je tvor sociální a žena není výjimkou. Budovat a udržovat sociální vazby je pro každého velmi důležité, ne jen pro psychickou hygienu, ale i pro zamezení úpadku vašich sociálních schopností, udržování širšího přehledu o světě a životech jiných lidí a jednoduše řečeno zkrátka pro to, nebýt odtržena od reality. Žít jen ve své osobní bublině prostě není ta nejlepší možnost.

3. Finanční nezávislost

Stále si říkáte, že vás se to netýká? Pojďme k těm praktičtějším záležitostem. Na tu první stačí dvě slova – vlastní peníze, neboli finanční nezávislost. Manžel vám pravidelně posílá dostatek peněz pro vlastní potřebu, případně vám sám kdykoliv koupí, co vaše srdce žádá? Skvělé. Do chvíle, než zatoužíte po něčem, co zcela neodpovídá společnému konsenzu. V tomto případě asi není třeba zabíhat do detailů, nikomu by nebylo příjemné poslouchat od partnera, že tohle si za jeho těžce vydělané peníze prostě kupovat nebudete. Vy ale přece nejste žádná marnivá slečinka, nepotřebujete kupovat designerské kabelky a na výdajích se vždy shodnete. Přemýšlejte dál. Máte dostatek svých vlastních financí na to, abyste od partnera odešla, pokud to bude nutné? Budete mít z čeho zaplatit nájem, aby vás v případě zhoršení vztahů nemohl vydírat, že bez něj skončíte pod mostem? Idylické manželství nemusí trvat věčně, rozvodovost v ČR má sice klesající trend, ale stále se pohybuje okolo 40 % (Zdroj: Český statistický úřad) a i přesto, že po rozvodu pravděpodobně dojde k majetkovému vyrovnání, nebude to hned. Ať je vaše manželství momentálně seberůžovější, vždy mějte plán B.

4. Budoucí uplatnění na trhu práce

S bodem 3 nevyhnutelně souvisí i bod číslo 4. Mnohaletá mezera ve vašem životopise nepomáhá při hledání nového zaměstnání, které zaplatí účty i bez vašeho manžela. Každému zaměstnavateli je jasné, že během ní dochází k profesnímu zakrnění, otupění vašich soft skills a ke zhoršení pracovních návyků. V oboru vám dávno ujel vlak a zatímco vy jste doma prala a vařila, svět přeskočil dopředu mílovými kroky. Zvyšujte si proto stále svou kvalifikaci, dál se vzdělávejte, pracujte online nebo třeba alespoň dobrovolničte. Zkrátka dělejte cokoliv proto, abyste na trhu práce zůstala relevantní.

5. Důchody

A nakonec téma, které vždy široce rezonuje společností. Pokud vás dosud žádný argument nepřesvědčil, tento z nich má největší šanci. Ženy se statisticky dožívají vyššího věku než muži, jejich důchod je ale značně nižší. Pro dosažení penze je nutné odvádět do systému sociálního zabezpečení po dobu cca 35 let (Zdroj: Nárok na starobní důchod - kolik let pojištění potřebujeme?). Nechodíte-li do práce a zároveň si sama nespoříte na důchod a ani si na důchod nepřispíváte formou dobrovolné účasti na důchodovém pojištění, nemůžete počítat s tím, že se o vás ve stáří stát postará.

Závěrem

Možná si říkáte, že vám se to stát nemůže. Vy přece žijete ve šťastném manželství a jste ekonomicky natolik privilegovaní, že si můžete dovolit „obětovat“ jednoho ekonomicky aktivního člena rodiny, aby se nestaral o nic jiného než o domácnost. Že když se rozvedete, dostanete polovinu majetku. Že důchod přece vždycky nějaký bude. Že přinejhorším se o vás postarají vaše děti. Ale nic není samozřejmost a statistika vám není úplně nakloněná. K již zmíněné vysoké míře rozvodovosti přidejme šokující data o četnosti domácího násilí na ženách, která říkají, že každá pátá žena v České republice je obětí fyzického domácího násilí a téměř každá druhá (!) žena se setkala s domácím násilím psychickým (Zdroj: Násilí na ženách: průzkum napříč EU. Stručně o výsledcích). Od agresivního partnera, který nad vámi drží značnou ekonomickou převahu, se těžce odchází.

Lidé se mění, vztahy jsou dynamické a spoléhat můžete pouze sama na sebe. Vždy myslete na budoucnost.

Poznámka

Pokud i vy zažíváte nějakou formu domácího násilí, nenechávejte si to pro sebe. Je tu pro vás řada organizací, které vám pomohou. Obrátit se můžete například na:

Bílý kruh bezpečí https://bkb.cz/

Organizaci ProFEM https://profem.cz/

Organizaci ROSA https://rosacentrum.cz/

Nejste na to sama.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám