Hlavní obsah
Umění a zábava

Není Aida jako Aida

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E
30. 9. 16:04

Opera jako příklad marketingové upoutávky anebo je to marketingová upoutávka na světově proslulé operní dílo?

Článek

V tomto článku se podíváme na operu Aida od Giuseppe Verdiho jako na příklad marketingové upoutávky. Budeme se zabývat jednotlivými dějstvími opery a analyzovat, jak fungují jako části marketingové strategie. Aida je jinak dramatická opera o čtyřech dějstvích. A její děj se odehrává ve starém Egyptě v Memfidě a v Thébách.

AIDA je však i jednoduchá technika, která má zaujmout pozornost čtenářů a provést je vaším psaním, dokud nepodniknou požadovanou akci nebo o ní alespoň neuvažují. Je to postup určený k vytváření skvělého obsahu od začátku do konce. AIDA je akronym - složenina prvních písmen anglických názvů Attention (Pozornost), Interest (Zájem), Desire (Touha) a Action (Akce).

Nejprve upoutáte pozornost čtenáře (operního diváka), poté ho zaujmete nějakými zajímavými informacemi. Dále ho povzbudíte, aby se o věci, o kterou se zajímá dozvěděl více, a nakonec ho vyzvete k akci.

První dějství - Pozornost

První dějství opery upoutá pozornost diváků tím, že představí konflikt mezi láskou a povinností. Radames je zamilován do Aidy, ale zároveň je vojevůdcem egyptské armády, která má bojovat proti její zemi. Tento konflikt vytváří napětí a zájem o to, jak se bude vyvíjet.

Chcete-li upoutat pozornost čtenáře, musíte napsat poutavý titulek a první odstavec. Titulek by měl být krátký, jasný a výstižný. Měl by také slíbit čtenáři něco hodnotného, co se dozví, pokud si váš článek přečte. První odstavec by měl rozvést váš slib z titulku a poskytnout čtenáři důvod, aby pokračoval v čtení. Můžete to udělat tím, že mu nabídnete zajímavou statistiku, příběh nebo otázku.

Druhé dějství - Zájem

První dějství také poskytuje divákům informace o postavách a o světě, ve kterém se opera odehrává. To pomáhá divákům lépe se v ději orientovat a zvyšuje jejich zájem o pokračování.

Jakmile máte pozornost čtenáře, musíte vzbudit jeho zájem. To můžete udělat tím, že mu poskytnete užitečné informace, které mu pomohou vyřešit jeho problém nebo dosáhnout jeho cílů. Můžete také sdílet své vlastní zkušenosti nebo příběhy, aby se čtenář cítil více spřízněn.

Třetí dějství - Touha

Třetí dějství opery vytváří touhu u diváků tím, že představuje možnost, že Radames a Aida budou moci být spolu. Aida se rozhodne pomoci svému otci, králi Etiopie, porazit Egypt. Radames se však přizná ke zradě Egypta a je odsouzen k smrti. Tento obrat v ději vytváří u diváků touhu vědět, jak se to celé vyvine.

Jakmile jste vzbudili zájem čtenáře, musíte v něm vyvolat touhu po tom, co nabízíte. To můžete udělat tím, že mu vysvětlíte, jak mu váš produkt nebo služba může pomoci vyřešit jeho problém nebo dosáhnout jeho cílů. Můžete také použít sociální důkaz, například recenze zákazníků nebo studie případů, abyste čtenáře přesvědčili, že váš produkt nebo služba je pro něj to pravé.

Čtvrté dějství - Akce

Čtvrté dějství opery vyzývá diváky k akci tím, že jim nabízí možnost dozvědět se, jak Aida a Radames zemřou. Aida se ukryje v hrobce, kde je Radames uvězněn, aby mohla být s ním až do konce. Oba umírají a jejich láska je tak korunována smrtí. Tento tragický konec vytváří u diváků silný emocionální dopad a vybízí je k zamyšlení nad významem lásky a povinnosti.

Nakonec musíte čtenáře vyzvat k akci. To můžete udělat tím, že mu řeknete, co chcete, aby udělal, ať už se jedná o návštěvu vašeho webu, odběr vašeho newsletteru nebo zakoupení vašeho produktu nebo služby.

Aida je tedy skvělým příkladem toho, jak lze operu použít jako marketingovou upoutávku. Opera využívá konfliktů, emocí a napětí k tomu, aby upoutala pozornost diváků, vzbudila jejich zájem a vyzvala je k akci, tedy k jejímu prožitku. A vy používáním AIDA můžete psát poutavější a přesvědčivější texty, které budou mít na čtenáře větší dopad.

Kromě toho, že Aida je skvělým příkladem marketingové upoutávky, lze ji také použít k ilustraci dalších marketingových principů. Například:

  • Postavy: Radames a Aida jsou silné a sympatické postavy, které diváky zaujmou a s nimiž se mohou ztotožnit.
  • Příběh: Příběh opery je napínavý a poutavý a udržuje diváky v pozornosti.
  • Hudba: Hudba opery je nádherná a emocionální a pomáhá divákům spojit se s příběhem.

Aida je nejen krásným uměleckým dílem, ale také jedním z nejstarších a nejúspěšnějších marketingových děl všech dob. Verdi by měl být pyšný na to, že je jeho opera stále tak přitažlivá a aktuální. I díky tomu, že do ní nevědomky zakomponoval krom nádherné hudby a výpravy taky marketing.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz