Hlavní obsah
Aktuální dění

Neprůstřelné vesty místo flipchartů. První dva týdny pomoci Ukrajině

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: NESEHNUTÍ

Označení autobusu, ve kterém NESEHNUTÍ evakuovalo skupinu žen a starých lidí z etnika Krymských Tatarů.

6. 12. 2022 0:00

Občanské aktivisty*ky, novináře*ky nebo obránce*kyně lidských lidských práv podporujeme v Ukrajině od roku 2014. A nepřestáváme, ani když v zemi zuří válka (text vznikl v první polovině března 2022).

Článek

Když 24. února 2022 zaútočila na dosud nezávislé území Ukrajiny ruská armáda, bylo zřejmé, že budeme muset našim ukrajinským kolegům a kolegyním poskytnout co největší pomoc a podporu. Jak vypadaly, a jaké výsledky přinesly první dva týdny naší podpory občanské společnosti v Ukrajině ve válečném stavu?

Od první chvíle ruské invaze bylo nutné jednat rychle a efektivně. Naše ukrajinské partnery jsme ihned kontaktovali se zprávou, že jsme připraveni jim poskytnout co největší možnou pomoc. Záhy poté jsme spustili veřejnou sbírku Zachraňme zástupkyně*ce občanské společnosti v Ukrajině. Díky jejich darům a finanční pomoci dalších lidí, nadací a firem, jsme získali prostředky pro rychlou pomoc tam, kde jí bylo nejvíce potřeba.

Hmotná pomoc a hledání bezpečných útočišť

V koordinaci s ostatními organizacemi, které se zaměřují na nejrůznější druhy pomoci, podává NESEHNUTÍ pomocnou ruku lidem, kteří v Ukrajině usilovali o rozvoj občanské společnosti. Ti podporu potřebují ze dvou důvodů. Ohrožují je totiž nejen probíhající boje, ale také případné represe proti aktivním občanům*kám ze strany ruské okupační správy. Ti z nich, kteří zůstanou na území, jenž může být dočasně obsazené Ruskem, hrozí za jejich minulé aktivity, ať už šlo o podporu nezávislé investigativní žurnalistiky, snahu o zprůhlednění státních zakázek nebo třeba ochranu životního prostředí, vězení nebo dokonce likvidace. Dokazují to seznamy nežádoucích osob, které se objevují v prokremelských skupinách na ruských sociálních sítích.

V nelehké situaci jsme se brzy rozhodli pomáhat dvěma způsoby. Prvním je posílání materiální pomoci přímo do míst, ze kterých nás ukrajinské kolegyně*ové žádají o pomoc. A to nejčastěji proto, že zde sami i přes nesmírně složitou a riskantní situace nadále pomáhají dalším lidem. Druhým je podpora v hledání bezpečného útočiště, ať už na západě Ukrajiny nebo v České republice, pro všechny aktivní občany*ky, kteří jsou nyní hned v dvojím ohrožení života, a snaží se i se svými rodinami dostat do bezpečí.

Priority se mění

Naše snaha pomáhat naráží od počátku na nejrůznější úskalí. Největším je fakt, že ty nejžádanější materiální potřeby se stávají po celé Evropě nedostatkovým zbožím. Jde například o klíčový zdravotnický materiál, komunikační zařízení nebo přilby a neprůstřelné vesty. A tak zatímco jsme v minulosti našim kolegům a kolegyním dodával do Ukrajiny zkušenosti, nápady, fixy a flipcharty, dnes pro ně v podstatě po celém světě sháníme neprůstřelné vesty nebo satelitní telefony. Priority a potřeby se rychle mění, když do vašeho města vpadne nepřátelská armáda, která se neštítí násilí na civilistech.

Situace na Ukrajině se navíc každou minutu vyvíjí. Zprostředkovat dovoz materiální pomoci do Ukrajiny, nebo naopak odjezd pro lidi na útěku, je v těchto dnech velmi náročný logistický úkol, navíc s nejistým výsledkem. Bez kontaktů, která jsme za léta působení v Ukrajině získali, by byla taková pomoc v podstatě nemožná.

Balíčky s pomocí dorazily

Své síly jsme s úmyslem rychle pomoci zmobilizovali hned po prvním ruském útoku. Díky našim podporovatelům jsme v úvodních deseti dnech války vypravili první náklad materiální pomoci v hodnotě téměř 300 000 Kč. Neprůstřelné vesty, turnikety zastavující krvácení, léky a další potřebný materiál už dorazili na místo určení, do města Kropyvnyckyj. V rukách našich ukrajinských kolegů a kolegyň z nejrůznějších měst, nacházejících se nyní často uprostřed bojů, už je i několik dalších menších zásilek s hmotnou pomocí nebo peníze, které potřebují pro nákup toho nejdůležitějšího přímo na místě.

Materiální a finanční podpora směřuje také k několika nezávislým ukrajinským novinářům a novinářkám nebo našemu kolegovi, který převáží nemohoucí lidi do bezpečí v místech, kde jsou jiné způsoby dopravy ochromené.

Mezinárodní den žen v autobuse do bezpečí

Ve spolupráci s dalšími organizacemi se nám, symbolicky na Mezinárodní den žen, podařilo zajistit převoz téměř padesáti žen a dětí ohrožených válkou. Je obzvlášť smutné, že některé z těchto žen z etnika krymských Tatarů neprchají před válečnou vřavou poprvé. Své domovy musely opustit už při dřívějším obsazení Krymu či Donbasu. Kromě zprostředkování cesty do České republiky pro ně zařizujeme také ubytování a věci na pokrytí základních potřeb. Realizace převozu byla vzhledem k situaci logisticky velmi složitá, a my máme ohromnou radost z jejího šťastného konce.

Právě spolupráce s ostatními organizacemi je v současnosti klíčová. Koordinace nákupu nedostatkového zboží nebo sdílení informací umožňuje nám i ostatním subjektům orientovat se v této extrémně složité situaci a efektivně pomáhat tam, kde je to potřeba.

Je nutná dlouhodobá pomoc

Vlna solidarity a snahy pomáhat, která se po začátku ruské invaze zvedla, je opravdu obdivuhodná. Kromě finanční pomoci lidé nám i dalším organizacím nabízejí dobrovolnickou pomoc, ubytování pro válečné uprchlíky nebo dopravu k ukrajinským hranicím. Za to vše patří každému z nich obrovský dík. Tyto dobrovolníky se nyní snažíme přesvědčit, že jejich nabídky budou velmi potřebné v horizontu několika dalších týdnů, kdy první vlna solidarity pravděpodobně opadne. Je totiž zřejmé, že složitá situace způsobená ruskou invazí jen tak nezmizí.

V NESEHNUTÍ ale pevně věříme, že i za několik týdnů tu s námi stále bude hodně lidí, kteří budou ochotní nabídnout pomoc lidem z krásné, krutou válkou zmítané, Ukrajiny.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz