Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pětina teenagerů riskuje zdraví kvůli vzhledu, na zdraví nikdo z nich nekouká

Foto: pixabay

Nový průzkum odhalil znepokojující fakt, a to takový, že každý pátý mladý člověk je ochoten ohrozit své zdraví, jen aby lépe vypadal. Co stojí za tímto trendem a jak můžeme našim dětem pomoci?

Článek

Představte si, že jste teenager v dnešním světě. Všude kolem vás jsou dokonalé fotky na Instagramu, upravené selfíčka a influenceři, kteří vypadají, jako by právě sešli z módního mola. Není divu, že se mladí lidé cítí pod tlakem. Ale věděli jste, že situace je natolik vážná, že každý pátý teenager je ochoten riskovat své zdraví, jen aby dosáhl vysněného vzhledu? Nedávný průzkum sdružení Chuť žít, který se zaměřil na 2 426 dětí ve věku 11 až 19 let, odhalil alarmující skutečnosti.

Socioložka, která se na výzkumu podílela, upozorňuje na několik alarmujících zjištění. „Nejvíce znepokojující je vysoký výskyt zkušeností s bodyshamingem. Až 43 % respondentů se setkalo s negativním hodnocením svého vzhledu. S tím souvisí i to, že téměř 40 % mladých lidí vnímá své tělo velmi kriticky,“ píše se v daném výzkumu. Ale to není vše. Nejšokujnější zjištění je takové, že přibližně 21 % mladých lidí je ochotno ohrozit své zdraví, jen aby dosáhli lepšího fyzického vzhledu. To je každý pátý teenager!

Proč k tomu dochází?

Můžeme za to vinit sociální média? Částečně ano, ale problém je mnohem hlubší. Naše společnost dlouhodobě propaguje obraz úspěšného člověka jako někoho, kdo je štíhlý, upravený a bohatý. Je nám to podsouváno přes bulvárněji orientovaná média a reklamy. Pro mladou generaci hrají významnou roli i influenceři. Ti často komunikují obsah v podobném duchu, často komerčně podporovaný, říká tato vědecká studie. Paradoxně, zatímco mladí lidé touží po dokonalém těle, narůstá počet případů obezity.

Nezdravý životní styl a nadměrné trávení času na sociálních sítích nepřispívají k psychické pohodě ani fyzické kondici. Náš životní styl je velmi silně konzumně orientovaný, konzum se stal až mainstreamem a fastfoody jsou jeho součástí. „Když si s mladými začnete povídat o tom, čím žijí a co je trápí, dokáží sami sebe velmi rychle a velmi daleko posouvat,“ říká socioložka, která se domnívá, že pokud mladí lidé obdrží relevantní informace, dokáží měnit názory a postoje ke svému tělu i zdravému životnímu stylu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz