Článek
Pozor na nerealistická očekávání
Vidím kolem sebe mnoho firem, které slibují AI řešení na všechno od pořizování fotografií až po nastavení ledničky. Realita je taková, že většina těchto rádoby AI systémů jsou ve skutečnosti jen sofistikovanější algoritmy.
Nejde o žádnou skutečnou inteligenci, ale spíše o pokročilou statistiku a rozpoznávání vzorů. Současná AI je dobrá v konkrétních, úzce zaměřených úkolech. Dokáže porazit člověka v šachu nebo generovat texty.
Stále však nedokáže skutečně myslet nebo chápat v lidském slova smyslu. Je to jako srovnávat kalkulačku s matematikem. Kalkulačka je sice rychlejší v počítání, ale nerozumí matematice. Ve zkratce jsme tedy pořádný kus od toho, aby AI dokázalo řešit vše na počkání. Stále se jedná o nástroj, se kterým musí pracovat zkušení profesionálové.
Je AI jenom investiční bublina?
Když vidím astronomické investice do AI startupů, nemohu si nevzpomenout na internetovou bublinu z přelomu tisíciletí. Historie se opakuje a už teď můžeme sledovat přehnané valuace firem slibujích revoluční řešení, zatímco nabízejí jen přestylizované technologie, které již dávno existují.
Navíc málokdo mluví o limitech současné AI, jako jsou enormní spotřeba energie, absence dostatku datových center, problémy s woke či zcela neregulovanými modely. To vše jsou reálné překážky, které se nenápadně zametají pod koberec.
Lidský mozek je stále nepostradatelný
AI má samozřejmě v dnešním světě své místo. Dokáže nám pomoci s analýzou dat, automatizaci rutinních úkolů a výzkumy. Nelze ale očekávat, že vyřeší všechny problémy lidstva. Stále budou potřeba reálné mozky, které AI navedou tím správným směrem, propojí všechny body a najdou nejlepší možné řešení.
Celkově vzato existuje vysoká pravděpodobnost, že nemalá část některých startupů v průběhu následujících let zmizí a zůstanou pouze společnosti, které chápou, že AI není kouzelná hůlka, se kterou jen mávnou, ale stále a zatím jen pokročilý nástroj.