Hlavní obsah

Peklo Magdalenských prádelen – Zločin, na který nesmíme zapomenout

Foto: https://opiniojuris.org

Magdaleniny prádelny v Irsku počátkem 20. století

Místo, kde tisíce žen a dívek zmizely za zdmi, aby vykonávaly neplacenou práci a čelily nelidskému zacházení. Toto místo existovalo. A nebylo to ve středověku, ale v moderní Evropě.

Článek

Poslední z těchto hrůzných institucí, známých jako Magdalenské prádelny, zavřela své brány teprve v roce 1996. Ano, slyšíte dobře. Jen před pár desítkami let.

Zrození z pokrytectví a náboženského fanatismu

V 19. století se ve Spojeném království a Irsku začaly objevovat instituce s ušlechtilým cílem – pomoci „padlým ženám“. V Irsku se tyto azyly inspirovaly postavou Máří Magdaleny, biblické ženy, která byla kdysi považována za prostitutku, ale nalezla pokání a stala se následovnicí Ježíše Krista. Zpočátku se zdálo, že tyto prádelny nabízejí útočiště a možnost nápravy pro ženy, které se ocitly na okraji společnosti, často kvůli chudobě a prostituci.

Avšak za fasádou zbožnosti se skrývala krutá realita. Tyto azyly, provozované převážně římskokatolickými řády, se brzy proměnily v nelítostná vězení, kde bylo více než 30 000 žen a dívek nuceno k tvrdé, neplacené práci. Ironií osudu se z míst, která měla sloužit k záchraně a reformaci, staly nástroje vykořisťování a útlaku.

Záchranné domy se mění v peklo na zemi

Původní záměr Magdalenských prádelen, které vznikly v 18. století, byl sice charitativní – pomoci ženám v nouzi, zejména prostitutkám. První taková instituce v Irsku byla založena v Dublinu v roce 1765 Lady Arabellou Dennyovou a byla určena pro mladé protestantky. Postupně se však charakter těchto zařízení měnil. Zatímco rané skotské azyly se zaměřovaly na vzdělávání a získávání dovedností, v Irsku, zejména po získání nezávislosti v roce 1922, se z Magdalenských prádelen staly represivní instituce.

Ženy zde pracovaly dlouhé hodiny bez mzdy, především v prádelnách a šicích dílnách, často pro komerční účely. Ironií je, že tyto „azyly“ sloužily jako obrovské komerční prádelny pro hotely, nemocnice, školy, vládní instituce a dokonce i pro irskou armádu a známé společnosti jako Guinness a Bank of Ireland. Stát s církví tiše spolupracovaly na tomto systému vykořisťování.

Kdo končil za zdmi prádelen?

Pojem „padlá žena“ se postupem času rozšiřoval. Kromě prostitutek se do prádelen dostávaly svobodné matky, oběti zneužívání, dívky považované za „příliš koketní“, osoby s postižením a dokonce i ty, které byly považovány za „problémové“ z jakéhokoli důvodu. Někdy je tam posílaly vlastní rodiny, které se obávaly skandálu, nebo církevní skupiny. Zpěvačka Sinéad O'Connor zde strávila 18 měsíců jako patnáctiletá za záškoláctví a krádeže. Její zkušenost byla tak traumatizující, že se stala jedním z důvodů jejího silného protikatolického postoje.

Krutost a dehumanizace

Životní podmínky v prádelnách byly otřesné. Přeplněné prostory, nedostatek jídla, zima a neustálý strach z trestů byly na denním pořádku. Ženám se měnila jména, stříhaly se jim vlasy a dostávaly fádní uniformy, aby se zlomila jejich identita. Bylo jim zakázáno mluvit, komunikovat s rodinou a jakkoli se projevovat. Za porušení pravidel následovaly tvrdé tresty: odepření jídla, samovazba, fyzické týrání a ponižující rituály. Dívkám se nedostávalo vzdělání, což jim zničilo šance na lepší budoucnost.

Odhalení hrůzné pravdy

Skutečné poměry v Magdalenských prádelnách zůstávaly dlouho skryty. Až v roce 1993, kdy sestry Panny Marie Milosrdné prodávaly svůj pozemek v Dublinu, se na světlo dostala šokující pravda. Na pozemku byl objeven masový hrob s ostatky 133 žen. Později bylo nalezeno dalších 22 těl. Tento děsivý nález otřásl Irskem a donutil společnost konfrontovat temnou minulost.

Konec jedné éry, ale jizvy zůstávají

Poslední Magdalenská prádelna v Irsku zavřela své brány 25. září 1996. Odhaduje se, že během 150 let existence těchto institucí jimi prošlo na 30 000 žen. V roce 2013 se irský prezident jménem státu omluvil ženám z Magdalenských prádelen a byl zřízen kompenzační fond. Nicméně, mnoho přeživších stále bojuje s traumatem a žádá plné odškodnění a spravedlnost.

Příběh Magdalenských prádelen je mementem o zneužití moci, o pokrytectví náboženských institucí a o hrůzách, kterých jsou lidé schopni, když se zaštiťují morálkou a náboženstvím. Je to příběh, na který nesmíme nikdy zapomenout, abychom se vyvarovali opakování podobných zvěrstev. Památka těchto žen musí žít dál jako varování a jako připomínka důležitosti lidské důstojnosti a práv.

Foto: Nikola Morla

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám