Hlavní obsah
Názory a úvahy

Je nárůst autismu opravdu skutečný, nebo je to jen domněnka?

Foto: Nikola Žerebov

Statisticky se za 20 let rodí více dětí s poruchou autistického spektra. Je tomu skutečně tak? Je autismus strašák této doby?

Článek

Autismus neboli porucha autistického spektra je neurovývojovou poruchou, kdy je narušena fantazie, sociální interakce a komunikace u tohoto člověka. Jde o vrozenou vadu ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Takové dítě má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace okolo sebe. Porucha autistického spektra se vyznačuje zejména poruchou smyslového vnímání. Těmto lidem působí značné problémy v oblasti zrakového, či sluchového vnímání nebo hmatové podněty z okolního prostředí.

Autismus se projeví takzvanou autistickou regresí, která se nejčastěji objevuje již po prvním roce života, kdy dítě ztrácí své doposud nabyté dovednosti. Nejčastěji to je oční kontakt, dítě nereaguje na své jméno, či přestane mluvit.

Lidé s autismem jsou často na všechny vjemy okolo sebe velmi přecitlivělí. To jsou však obecné znaky, který nutně nemusí pasovat na každého člověka, který je na autistickém spektru. Autistů je totiž mnoho, ale každý je úplně jiný, každý má své specifika a potřebuje individuální přístup. Najít si k takovému člověku cestu si vyžaduje vzájemné pochopení.

Autismus se nedá vyléčit, je to celoživotní úděl, ale včasným záchytem této odchylky a vhodnými terapiemi se člověk s poruchou autistického spektra může velmi dobře socializovat, eliminovat své projevy, pracovat, či založit rodinu.

Viděli jste někdy venku v parku například dítě, které se vztekalo, řvalo a bylo k neutišení? Rodiče se ho pokoušeli marně uklidnit, avšak bez úspěchu? Vy jste si třeba řekli, že to musí být hrozný rozmazlenec, či nevychovanec. Ale napadlo by vás, že se mohlo jednat o dítě s poruchou autistického spektra? To většinu lidí bohužel ne. Proto je důležitá osvěta. Mnoho rodičů se kvůli nevhodným poznámkám dostává často do konfliktu, nebo se cítí kvůli této situaci trapně. Není nic příjemného, když si ostatní lidé o vás povídají a poukazují na to, že nedovedete své dítě pořádně vychovat.

Někteří rodiče se těmto nedorozuměním snaží předcházet tím, že svému dítěti pořídí oblečení s nápisem, že je autista. Lidé však nemusí vůbec tušit, co to znamená, protože tato diagnóza v našich končinách je poměrně mladá. Když někdo tvrdí, že za jeho mládí tato diagnóza nebyla, tak je to omyl. Diagnóza tu byla vždy, ale třeba lidé s těžkým autismem měli často jinou špatně stanovenou diagnózu. Většinou měli napsanou jen těžkou mentální retardaci, jestliže nemluvili nebo schizofrenii, pokud trpěli agresivitou. U vysokofunkčních autistů, tedy bez poruchy intelektu si většinou řekli, že je ten člověk třeba jen podivín a dál to nikdo neřešil. Proto i teď mnoho dospělých lidí řeší svůj stav, když mají podezření na poruchu autistického spektra a ty ve statistikách pochopitelně nejsou. Obecně si myslím, že autistů nepřibývá ve smyslu, že se jich rodí více. Spíše se domnívám, že dnes je již lepší diagnostika, zlepšil se obor psychiatrie a klinické psychologie. Takže dnes je i více odborníků, kteří dokážou správně stanovit diagnózu, a to vnímám jako klíčovou věc.

Autismus je nyní známý díky mnoha knihám a filmům. Také v každém velkoměstě se připomíná 2.dubna Světový den porozumění autismu, kdy například významné budovy se nechají osvětlit modrou barvou. V tento den si často rodiče autistických dětí na sebe vezmou modré tričko, aby tak podpořili osvětu o autismu. Nutno ještě zmínit, i když se osvěta zlepšila a je plno informacích dostupných, tak lidé o autismu mají stále mylné informace.

Často mají lidi s poruchou autistického spektra bud´ za agresory, kteří jsou nebezpečný sobě nebo svému okolí a může je všechno rozhodit. Dále můžou mít představu jako o Rain Manovi. Domnívají se, že každý autista je geniální a může mít nějaké nadprůměrné schopnosti. Určitě každý autista geniální není, u těchto lidí nějaká oblast může být opravdu nadprůměrná, ale rozhodně ne u všech. Určitě byste neřekli o autistovi, který má těžkou mentální retardaci, nemluví, nosí plenu a je plně odkázaný na pomoc druhého člověka, že je geniální. Díky mnoha filmům, kde jsou hlavními postavami autisté, tak můžeme mít mylnou představu o tom, jací doopravdy mohou být.

Vnímám však, že díky osvětě a inkluzi ve školství se opravdu situace lepší. Dnes mnoho lidí si alespoň něco o autismu přečte, takže takový ty názory, že autismus dříve nebyl, tak snad postupem času skutečně vymizí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám