Článek
Do polských Gliwic je to z Ostravy zhruba 45 minut autem po bezplatné dálnici A1. Pokud míříte do Funzea, nemusíte do třetího největšího města Horního Slezska (174 tisíc obyvatel) ani zajíždět. Prakticky jen sjedete z dálnice, správně odbočíte na kruhovém objezdu a jste na místě. Na první pohled není lokace nic moc, dojedete totiž k tuctovému obchodnímu centru s obřím parkovištěm, takže to vypadá, že Funzeum je jen další obchod. Ale to byste mu hodně křivdili.
Vstup do Funzea v Gliwicích
Co je vlastně Funzeum? Jedná se o zábavně-vzdělávací centrum, které je unikátem i na území Polska. Dospělé a děti inspiruje k objevování světa prostřednictvím smyslů a interaktivních her. Na ploše 4 000 m² se nachází přes 90 multismyslových instalací, které jsou rozdělené na barvu a světlo. Na všechno okolo sebe se můžete nejen dívat, ale také to zkoumat a sahat na to. A to je důležité hlavně pro děti.
Začíná se animovanou videoprojekcí, která střídá barevné tóny
Pokud se sem rozhodnete vyrazit (určitě o tom alespoň přemýšlejte!), doporučujeme přijet tak, abyste byli na místě hned na otevíračku. Přes týden jsou první volné termíny od 10:00, přes víkend se začíná už v 9:00. Vstupné činí 10 zlotých (59 Kč) pro děti do 100 cm, pro všechny ostatní pak 69 zlotých (405 Kč). Přes víkend je vstupné dražší o 10 zlotých, když jej ale pořídíte dopředu, je cena stejná jako přes týden. Lístky tedy určitě doporučuju zakoupit dopředu online, nemusíte se bát polského webu, při nákupu vstupenek (polsky bilety) se webová aplikace přepne částečně do češtiny.
Startuje se stylově - děti si mohou „vlézt“ do automatu s hračkami
Na vstupenku můžete na místě pobýt až tři hodiny, a v případě front máte přednostní vstup, kdy přeskočíte celou řadu. My jsme zde byli v sobotu hned mezi prvními a mohli jsme si tak vychutnat Funzeum prakticky sami pro sebe.

Červenobílá místnost se skákacím panákem
Ostatních návštěvníků tady bylo minimum a v hojné míře přijížděli, až jsme po dvou a půl hodinách odcházeli.
Fialová místnost je dalším skvělým místem pro focení dětí
První část je věnovaná výstavě barev. Procházíte tematické místnosti, které jsou zaměřené na barvy (černobílá, oranžová, žlutá, červená, růžová, fialová, zelená a modrá), a právě my jsme měli skvělé podmínky na unikátní fotky dětí.
Děti se určitě rády posadí na ledový trůn
Vyfotit si je můžete na ledovém trůnu, na fialovém „balónkovém“ pejskovi, na kusu žlutého sýra, v aleji umělých slunečnic, v zelené přírodě nebo třeba na lavičce, kterou obklopuje duha. Jedna z místností zase slouží pro mixování barev.
Fotogenická je i žlutá místnost s obřími slunečnicemi
Každá místnost věnovaná dané barvě je něčím speciální, a vůbec nevadí, že nemluvíte polsky. Zážitky se zde totiž stejně nedají popsat slovy.
Děti si mohou sednout i do obřích včelích pláství
V dalších částech přicházejí do hry světelné kompozice s nevšedními odlesky a odrazy světla. Posadit se můžete na neonové lavičce, pobýt ve světelném lese, projít zrcadlovým bludištěm nebo si projít místnost se zrcadly (tzv. nekonečný pokoj), která mění barvy.

Nekonečný pokoj se zrcadly a lampami, které neustále mění barvu
Dále můžete malovat světlem, navštívit planetárium, pozorovat luminiscenci kamenů, projít místnosti věnované UV záření a rentgenové luminiscenci nebo se dívat na obrazovou instalaci, která podle barvy nasvícení pro lidské oči mění svůj obsah.
Kameny svítící ve tmě
Dále čekejte vyzkoušení kaleidoskopů, setkáte se s optickými iluzemi, prozkoumáte optické členy a lámání světla nebo si lehnete do vany plné míčků.
Svítící les
Celkem se jedná o třináct tematických pokojů se 25 selfie scénami, které projdete za zhruba hodinu. A i zde pořídíte unikátní fotografie dětí, a opět za předpokladu, že do Funzea vyrazíte mezi prvními. Tím ale Funzeum rozhodně nekončí.
Televize s lavičkou, na kterou se můžete posadit
Část FunZone je navržena primárně pro děti. Nachází se zde zavěšený Funbirynt (jediný v Polsku), což je něco na způsob tkané průlezky. A nebo vzdušná děla, která nasávají a vystřelují malé balónky.

Dvanáctimetrové piano, na které se hraje chůzí
(Nejen) děti mohou běhat i po klávesách na dvanáctimetrovém hracím podlahovém pianu, a tím ozvučit celý prostor. Dále mohou skočit do bazénu s průhlednými míčky nebo chodit po vodní hladině. V samostatných zónách na dětských obrazovkách doslova ožívají dětské kresby, myslí se však i na ty nejmenší. Děti do dvou let tu mají svou vlastní herní prostor.
Barevný bazén s míčky
Pro starší děti je připravena experimentální zóna s bezpečnou laboratoří, ve které je možné samostatně provádět některé chemické, fyzikální a biologické experimenty.

INteraktivní „vodní matrace“, kde mohou děti chytat poklady
Pro budoucí návštěvníky u mám dobrou zprávu, a to, že se 31. května 2025 otevírá nová zóna FunTuban, ve které se tvoří a kombinují smysly a různé materiály. Barvy, vůně a textury doplní děti o gely, slizy a bubliny. A tahle kombinace prostě nemůže dopadnout špatně.
Barevné sloupce, které si děti mohou projít
Na fotkách v článku můžete vidět instalace bez dětí. Když ale na místo dorazíte vy, budou děti to jediné, co zde budete chtít fotit. Třeba jak vykukují z automatu na hračky nebo sedí obkročmo na rámu televize. V měnících se prostředích a barvách vzniknou unikátní fotografie, které si můžete klidně pověsit na zeď, nebo vytisknout ve fotoalbu.
Děti mohou odpočívat v těchto výřezech ve stěně anebo si je zde můžete (opět) stylově vyfotit
Funzeum navíc z Česka není daleko, a je to zážitek, na který vy ani vaše děti jen tak nezapomenete.