Hlavní obsah
Knihy a literatura

Jak se může vyprodat E-kniha a proč nestojí výrazně méně než běžná knížka

Foto: Pixabay

Tištěné a elektronické knihy, to je jeden velký cenový paradox. Na první pohled není logické, proč nejsou E-knihy levnější. Jenže tisk je u knih jen to nejmenší a E-knihy dokonce nelze prodat.

Článek

Když si hledám nové zajímavé knihy do své sbírky, vždy narazím na vzájemný nesoulad cen u tištěné knihy (dejme tomu s pevnou vazbou) a u elektronické verze knihy, tzv. e-booku. Stačí si vzít příklad dva roky staré knihy, jejíž název není příliš důležitý. V tištěné podobě stojí nejlevněji 534 Kč. Chcete ušetřit? Můžete si ji koupit třeba za 479 Kč jako e-knihu. Jenže už na první pohled jsou to dva úplně odlišné světy.

Zatímco v prvním případě můžete v knize libovolně listovat (třeba na vysvětlivky, mapy a rejstřík), můžete ji v ruce držet, nasát vůni čerstvě vytištěných stránek, prohlédnout si přehledněji ilustrace, knihu si můžete uschovat nebo darovat, což může být krásný dárek. A ty přečtené zase můžete prodat. V Česku najdete hned několik možností pro prodej přečtených knih, jen si musíte vybrat, která z firem je nejvhodnější. Připravte se na to, že si každý z knižních „bazarů“ (Knihobot, Trhknih, Restorio, Reknihy) vezme provize z prodeje nebo má zisk z poměru mezi výkupní a prodejní cenou. Přečtené knihy, které se třeba už nikde jinde nedají sehnat, jsou byznys jako žádný jiný. Nebo můžete knížky nabídnout v online bazarech a domluvit se se zájemci napřímo bez toho, abyste platili provize.

V případě druhém máte jen neosobní dokument, který si otevřete ve čtečce. Ano, nemusíte s sebou stále tahat knížku, jenže pokud jste náruživý čtenář jako já, dáte mi za pravdu, že kniha je kniha.

Když mám knihu v elektronické podobě a mám volný čas, raději přesto sáhnu po ještě nečtené z knihovničky, než abych pokračoval s rozečtenou knihou v elektronické podobě. Možná je to tím, že mám už při své běžné práci displejů plné zuby a chci se dívat na něco, co není podsvícené a co nezáří (čtečku mám s podsvětlením). Jenže ruční otáčení stránek namísto stisku tlačítek, to bych nevyměnil za nic na světě.

Ale zpět k tématu. Určitě i vás zarazilo, že elektronické knihy často nemají až tak výraznou cenovou výhodu, přitom je jasné, že tisk knihy něco stojí. V některých případech jsou e-booky dokonce dražší než paperbacky, tj. knihy s lepenou vazbou, které patří mezi základní provedení knížek. Pokud je u dané konkrétní knihy i pevná vazba, ve všech případech je dražší. Proč tedy e-knihy nejsou levnější, a věděli jste, že se dají dokonce vyprodat?

Když je e-kniha vyprodaná

Narazíte v obchodech na knihu, která je vyprodaná? Někdy můžete mít štěstí, a ještě si ji zakoupíte jako e-knihu. Jindy však můžete mít smůlu, a i tato podoba knihy hlásí „vyprodáno“. Elektronická kniha je prakticky jen distribuovaný dokument, jehož kopie se s DRM ochranou (většinou je součástí knihy jméno toho, kdo, kdy a kde knihu zakoupil a nebo je tato informace schovaná v metadatech) dostává k těm, kteří si knihu koupili. Problémy jsou však v samotných licencích na knihy, které vysvětlují, proč jsou i e-knihy tak drahé a proč mohou být, stejně jako tištěné knihy, nedostupné.

Přesné podmínky distribuce elektronických verzí knih samozřejmě neznáme, ale z dostupných informací a zdrojů jsem se dozvěděl, že existují dvě základní omezení. V rámci elektronických verzí knih totiž kupujete licenci na knihu, která může být omezená časem (např. k dispozici jen dva roky od vydání, popř. na stejnou dobu, jako je skladem tištěná kniha) nebo počtem prodaných kopií licence (popř. poměrem elektronických licencí k prodaným tištěným knihám). Jakmile dojde k vypršení času nebo k vykoupení všech licencí, e-kniha není dostupná, dokud si prodejce nedoobjedná další licence. V praxi se tak vždy prodejce snaží odhadnout zájem o knihu a podle toho si nakoupí počty licencí. A asi správně chápete, že toto se dá hodně těžko odhadnout, resp. čím více licencí jako prodejce koupíte, tím cena jedné z nich může (ale nemusí) být nižší.

Vezměme si konkrétní příklad. Kniha Mordie stojí na e-shopu nakladatele 559 Kč. Na stejných stránkách je možné pořídit i E-knihu, která vychází na 389 Kč. Rozdíl je pouhých 170 Kč. Jenže jen přímo u nakladatele, když se podívám na E-knihu u běžných knihkupců, stojí všude 479 Kč. Znamená to, že mají prodejci při jejím prodeji marži 90 Kč? Pokud ano, rozdíl mezi elektronickou knihou a tištěnou verzí je 55 až 80 Kč. A to opravdu není mnoho.

Tisk je tedy prakticky zanedbatelnou položkou, nejvíce při jejím zakoupení stojí licence, v rámci které platíte distributorovi, nakladateli a autorovi, nemalou míru si vezme jako marži i prodejce, a ve finále tímto vznikne jakási doporučená cena. Některá knihkupectví mohou tuto doporučenou cenu podbít a zvýšit prodeje na úkor zisku z každé prodané knihy, ale mantinely jsou nastaveny tak, že e-kniha není nástrojem, jak při koupi knih ušetřit. Veškeré náklady na vydání a distribuci jsou totiž vidět přímo v knize, ať už je v jakékoliv podobě. Konkrétně je to sazba, korekce či překlady. Na e-knihách dokonce proděláte, jak to?

Pozn. aut.: Účelem článku není popsat systém marží a cenotvorby knih, vycházíme z jednoho konkrétního titulu a z rozdílů cen mezi tištěnou a elektronickou verzí knihy. Ke konkrétním podmínkám knih, vydavatelů a cenotvorby mají přístup jen knihkupectví a vydavatelství, a jejich metody nejsou předmětem tohoto článku. Stačí se namátkově podívat na různé knihy a zjistíte, že E-knihy nejsou oproti klasickým knihám nijak výrazně levnější, i když byste kvůli jejím zjevným nevýhodám očekávali pravý opak.

E-knihu nelze prodat

Proti elektronickým verzím knih existuje ještě jedno zásadní negativum. A to takové, že e-knihy nemůžete legálně prodat. Z výsledku rozsudku Soudního dvora EU z roku 2020 vyplývá, že prodej použitých e-knih není možný bez souhlasu autora. A jistě chápete, že ptát se autora, zda můžete prodat na online bazaru jeho knihu za pět stovek někomu dalšímu, je utopie.

Kniha je ve své podstatě investice, i přečtenou (v dobrém stavu) můžete stále prodat dále a při započtení prodejní ceny knihy vlastně na knize samotné ušetříte. U e-knihy toto nejde. Koupíte si knížku, přečtete ji v telefonu či ve čtečce elektronických knih, a tím to končí. Přijdete o vlastnictví fyzické knížky, kterou byste mohli prodat dále, přijdete o otáčení stránek, o pocit, že čtete „něco“, co má v běžném světě své fyzické rozměry. Můžete v knížce libovolně listovat, grafika (často přes dvě strany) je daleko přehlednější… až na rozměry jsou všechny výhody na straně fyzických knih. Když mám výběr, je to vždycky kniha.

A vrátíme se k našemu příkladu. Když knihu koupíte, jednou přečtete a prodáte, tak vás ve finále třeba vyjde na dvě stovky (rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou). Když si ale koupíte E-knihu, vyjde nás více než na dvojnásobek! To platí v tomto konkrétním případě, ale vězte, že podobně na tom budou i další knihy.

A to dokonce i tehdy, když vyrážím na dovolenou. Raději si přibalím „bichličku“, než abych si k vodě tahal čtečku knih. Výjimkou jsou u mě jen knihy, které v tištěné verzi nejdou sehnat, ale jako e-knihy jsou stále k dispozici. U mě je poměr pořízených e-knih a klasických knih asi tak 1:20. Máte to také stejně?

Zdroje:

https://www.pravniprostor.cz/clanky/pravo-it/prodej-pouzitych-e-knih-a-rozsudek-soudniho-dvora-eu

https://bookla.cz/jak-na-to/prodejni-cena-knihy

https://www.makeuseof.com/tag/ebooks-expensive-real-books/

https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/e-knihy-proc-jsou-vyprodane-5240

https://money.cz/novinky-a-tipy/mzdy-a-personalistika/konsolidacni-balicek-sazby-dph-u-knih-a-casopisu-od-1-1-2024/

https://www.antoninnowak.cz/proc-neprodavam-elektronicke-knihy/

https://blog.root.cz/petrkrcmar/kolik-stoji-vyroba-knihy/

https://www.reddit.com/r/kindle/comments/6a8hv4/why_are_ebooks_more_expensive_than_actual_books/

https://www.reddit.com/r/Showerthoughts/comments/8n6cv8/an_ebook_can_never_go_out_of_stock/

https://www.reddit.com/r/NoStupidQuestions/comments/7j31qk/can_a_ebook_sell_out/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Ebook
Knihobot

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz