Článek
Maroko je země orientálních vůní a chutí, přátelských lidí, přírodních krás, nekonečných písečných dun, královských měst, mešit a islámské architektury.

Královské město
Nejlepší doba návštěvy
Maroko jsem navštívil v březnu, kdy panovalo optimální počasí pro poznávání krás této země – teploty se pohybovaly kolem 22–25 stupňů Celsia. Do Maroka můžete vyrazit prakticky po celý rok, ale k poznávání je nejvhodnější zvolit jaro nebo podzim. V létě se teploty mohou vyšplhat až k 50 stupňům Celsia, přes zimu může u pobřeží více foukat, v pohoří Atlas se můžete setkat i se sněhem a zima je samozřejmě deštivější.

Vyprahlá koryta řek a krásy pohoří Atlas
Kultura a náboženství
Maroko je muslimská země, 99 % obyvatel vyznává islám. Po celé zemi uvidíte tradiční architekturu včetně mešit. Mešity jsou většinou přístupné pouze muslimům, výjimkou je mešita Hassana II. v Casablance s nejvyšším minaretem na světě, kterou mohou navštívit všichni. Maročané jsou tolerantní, chovají se pohostinně, nikam nespěchají a na vše si udělají čas, zejména na vypití šálku mátového čaje. Ozbrojte se tedy trpělivostí, zvláště při cestování.

Mešita Hassana II. v Casablance s nejvyšším minaretem na světě
Před návštěvou Maroka je vhodné si přečíst něco o muslimské kultuře. Chovejte se uctivě, volte ležérní volnější neprůhledné oblečení zakrývající kolena a ramena. Nepijte alkohol a rozhodně se vyvarujte projevů náklonnosti na veřejnosti.
Rozmanitá příroda
Maroko si zamiluje snad každý – je to země plná kontrastů. Máte rádi písek? Toho zde najdete opravdu hodně: pláže na severu u Středozemního moře, na západě podél Atlantského oceánu i na jihu nekonečné písečné duny Sahary. Kam až oko dohlédne, samá poušť. Můžete zde vyrazit na projížďku na velbloudu, přespat v beduínském stanu, dát si šálek tradičního čaje nebo ochutnat chlebovou placku upečenou v popelu.

Saharské duny
Maroko však nejsou jen pláže a poušť – nachází se zde i pohoří Atlas se spoustou turistických stezek, berberskými vesničkami a nádhernými krajinami. V tomto pohoří jsou i četná naleziště zkamenělin.

Pohoří atlas s četnými turistickými trasami
Gastronomie
Marocká kuchyně je pestrá, zdravá a bohatá na zeleninu, kterou zde ve velkém pěstují a vyváží i za hranice země. Odkud pocházejí jahody zakoupené přes zimu v našich supermarketech? Často právě z Maroka.
Tradičním jídlem je kuskus, ať už zeleninový, nebo s masem – buď hovězím, nebo kuřecím. Pokud je kuskus s masem, často v něm najdete i rozinky nebo datle, mandle či jiné ořechy.
Na pobřeží se hojně podávají rybí pochoutky a mořské plody – navštivte Essaouiru, středověký portugalský přístav s tradičními rybími restauracemi.

Essaouira, středověký portugalský přístav
Chcete-li ochutnat místní jídla, můžete si je koupit ve stáncích na ulici nebo si zajít do restaurace a ochutnat krále marocké kuchyně – tažín. Jedná se o tradiční pokrm připravovaný ve stejnojmenné hliněné keramické nádobě. Jde o pomalu dušenou zeleninu, maso nebo ryby se směsí koření a sušeného ovoce.

Tažín, král marocké kuchyně
Makakové
Chtěli byste vidět zvířata ve volné přírodě? Pak se určitě vypravte do cedrového lesa, kde žijí makakové. Jedná se o opice bez ocasu s protáhlým čenichem a hnědavou srstí, které žijí ve větších skupinách, takže můžete pozorovat celé rodinky pohromadě. Opice pozorujete v jejich přirozeném prostředí z bezprostřední blízkosti.

Makak, cedrový les
Tradiční řemesla
Maroko je známé tradičními řemeslnými výrobky. Navštivte tradiční keramické dílny a pozorujte, jak mistři své výrobky s láskou a péčí malují. Můžete se podívat i do tradičních koželužen, kde probíhá zpracování a barvení kůží – jen toto místo doporučuji vynechat slabším žaludkům, neboť odér louhu je velmi nepříjemný.

Ručně vyráběná a malovaná keramika
Závěr
Maroko je perlou orientu a rozhodně stojí za návštěvu. Nasajte tradiční marockou kulturu, ochutnejte orientální kuchyni, navštivte Saharskou poušť a divoké pohoří Atlas. Nikdo neodejde zklamaný.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Maroko