Článek
Rok se s rokem sešel a možná už za pár dní vyrážíte sami, ve dvojici nebo s celou rodinou na vytouženou dovolenou. Zřejmě to bude dovolená u moře, kde si po náročném roce konečně odpočinete. Jenže samotná dovolená už začíná doma – balením kufrů, což je jedna z nejvíce nenáviděných činností spojených s cestováním.
Ať už máte balení kufrů „na háku“ a pár hodin před odjezdem do něj naházíte všechny věci s tím, že se někdo na kufr opře a „nějak se to zapne“, nebo naopak balíte už týden dopředu – důležité je zachovat klid a promyslet si to. Třeba nad tím, kolik zbytečností létá nad našimi hlavami v kufrech umístěných v zavazadlových prostorech letadel.
Zjistěte si podmínky aerolinek nebo cestovky
Může to znít trochu směšně, ale i já jsem se už několikrát sbalil s tím, že jsem až posléze zjistil, že zavazadla do podpalubí mají nižší maximální hmotnost, než jsem zvyklý. A nikdo nechce vybalovat a přebalovat kufr na letišti, aby tu a tam ušetřil pár stovek gramů.
Každá aerolinka má vlastní podmínky pro rozměry a hmotnost odbavených zavazadel i těch kabinových. Není nic jednoduššího než si dopředu tato zavazadla změřit a zvážit, abyste věděli, kolik kilogramů zabírá samotný kufr a kolik můžete naplnit svými věcmi.

Zjistěte si u cestovky nebo leteckého přepravce maximální hmotnost (a rozměry) zavazadel. Tyto informace se vám určitě budou hodit
Pokud vyrážíte na dovolenou s českými cestovkami, ve většině případů budete cestovat se Smartwings. U odbaveného zavazadla máte typicky limit 23 kg, příruční zavazadlo má limit 8 kg. Kromě váhy je třeba myslet i na rozměry – zavazadlo (zvláště u charterů) se musí vejít do kontrolního rámu. Vyplatí se vzít si batoh, ale nenacpat ho „až po okraj“, aby zůstal tvárný a dál se vejít do kontroly.
I když si můžete připlatit za více kufrů, myslete na to, že se s nimi ještě musíte dostat na hotel. Jednoduše je musíte uvézt a utáhnout, a pokud k tomu přidáte ještě dvě děti, je vhodné si při balení dvakrát rozmyslet, co si s sebou skutečně vezmete.
Rozhodně nezapomeňte na osobní předmět (u Smartwings max 3 kg). Může se jednat třeba o notebook v ruce, kabelku nebo polštář. Někteří do něj dokáží nacpat i oblečení, což však při cestě na dovolenou zřejmě nebudete potřebovat. Při cestě chartery po Evropě by se to ale někdy mohlo hodit.
Nebalte si zbytečnosti
To se snadněji řekne, než udělá. Když cestuji s rodinou, sám žasnu nad tím, kolik zbytečností si nejen já, ale i manželka nebo děti vozíme na dovolenou k moři. Minimálně čtvrtina kufru jsou věci, které jsme na dovolené ani nevynesli. Při návratu jdou do prádla stejně jako všechny věci, které jsme měli na sobě. Naposledy jsem nepoužil tři trička, čtvery ponožky, dlouhé kalhoty, mikinu, tenčí svetr, košili a jedny kraťasy.

Balení nemusí být horor. Když máte velkorysé limity na hmotnost a letíte sami, můžete dovnitř naházet co vás napadne. Jinak musíte hodně přemýšlet
Problém je v tom, že se na dovolenou balíme s pocitem „co kdyby“, jen ve finále zjistíte, že jste stejně většinu dne v plavkách s ručníkem na ramenou, takže trička a další oblečení ani nestihnete zašpinit. Raději volte méně kusů stejného typu na úkor více typů oblečení, které mezi sebou můžete různě kombinovat. Když přijde do tuhého a stane se nehoda (šaty od bláta, dítě vás poleje limonádou), vždy můžete oblečení večer narychlo přeprat a nechat uschnout na šňůře. Oblečení uschне relativně rychle i ve větší vlhkosti, stačí mít sušák na přímém slunci nebo nechat oblečení profoukat na šňůře přes noc.
Už dříve jsme optimalizovali i různé nafukovací doplňky a lehátka – ty si pořizujeme až na místě za pár eur nebo si je vyzvedneme v hotelech. Když se dětem propíchla nafukovačka, zašli jsme si pro další. Stejně tak počítáme s tím, že si opatříme vodní pistole, pěnové doplňky a další věci na vodní hrátky až na místě. Buď od turistů, kteří už odjeli, nebo si koupíme na místě a necháme tam pro další hosty hotelu. Jednou si vezmeme něco my a dáme dětem, jindy na místě necháme něco pro ostatní. Prostě taková cirkulární ekonomika pro turisty.
Některé věci kupte a nechte na místě
Úplně stejné je to s výbavičkou na písečné pláže – to řešíme až na místě. Naopak opalovací krém raději vezmu přímo z domu. Jednak volím značky, o kterých vím, že fungují i u dětí a že to není žádné „placebo padesátka“, navíc za daleko více, než kolik stojí u nás.

Krém na opalování si berte raději z domu. Můžete věřit odzkoušené značce a nebude to předražené „placebo“
Všeobecně si myslím, že si nedokážeme uvědomit, co všechno si můžeme koupit u moře, a že bereme spoustu věcí jen pro jistotu, kdyby tam náhodou nebyly. V dnešní moderní době si to však nedokážu úplně dobře představit – pokud nevyrážíte někam na konec světa, tak tam, kde je tří až pětihvězdičkový hotel, si koupíte snad úplně všechno. Od doplňků pro potápění až po moskytiéru. A to ani nezmiňuji často velmi troufalé prodejce, kteří vám třeba vnutí šátek, slunečník a další věci, které by se mohly hodit.
Mezi největší zbytečnosti podle mě patří příliš mnoho oblečení, které nestihnete vynosit, příliš mnoho bot (troje jsem snad nikdy nepotřeboval, vystačím si se sandály a žabkami) nebo ručníky a osušky.

Tahat s sebou na dovolenou ručníky a osušky? Přežitek, na hotelu jich bude dostatek
Ty velké zabírají opravdu hodně místa, přesto jsou úplně zbytečné, protože v každém druhém (snad každém prvním) hotelu dostanete hotelové ručníky a osušky, nebo si je alespoň vyměníte za různé poukazy. I kdybyste za ně měli dát pár eur (ani slunečníky a lehátka nemusí být zdarma, takže stejně počítáte s připlácením), vyplatí se to kvůli úspoře místa v kufru.
Sám si na dovolenou někdy balím až moc knih. Jedna je v pohodě, ale když balím druhou (většinou jsou to velké fantasy bichle), většinou se k ní ani nedostanu. Lepší je vzít si jednu a kdyby ji náhodou člověk dočetl, na další čtení pak použít čtečku knih.

Nákup lehátka a dalších vodních doplňků nechejte až na místo. Třeba si vyberete z odložených už na hotelu. Stejně je to jen na pár dní…
Na druhou stranu nikdy nepodceňuji (zvlášť při cestování s dětmi) lékárničku. Zde se vyplatí být opravdu důkladný, zejména s ohledem na možné teploty, nevolnost nebo zranění. Raději plnější lékárnička a o dvě trička méně.
Stejně tak je nesmysl brát s sebou několik šampónů, sprchových gelů či toaletních papírů, protože vše budete mít k dispozici přímo v hotelovém pokoji. Ano, dodávky toaletních papírů někdy váznou, ale vždy si můžete zajít požádat na recepci. Není třeba se vůbec stydět, nebudete první ani poslední.
Myslete na věci, které si odvezete domů
U nás probíhá balení tak, že se na hromadu nosí věci, které by se mohly hodit, a pak při samotném balení kriticky s manželkou přemýšlíme, zda mají smysl, nebo je necháme doma. Většinou to skončí tak, že kufr zapínáme s relativním klidem a bez hádky, ještě s drobnou rezervou.

Už při balení myslete na to, že si z dovolené budete chtít něco přivést zpět. Třeba některé z lokálních produktů
Ta se hodí dvojnásob tehdy, když si z dovolené chcete něco přivézt. Pokud nakupujete až na letišti, máte věci v tašce, takže to je víceméně jedno. Pokud ale nakoupíte třeba u místního vinaře, dáte si víno do kufru mezi další oblečení a hlavně na tyto nákupy musíte mít dost místa. Pokud si s sebou berete nějaké potraviny, vyplní vám prostor na cestu tam, ale na cestě zpět ho vyplníte právě tím, co jste si na dovolené zakoupili.
Ze stejného důvodu se hodí sbalit si příruční batoh „tak napůl“. Při cestě zpět mě málokdy kontrolovali jeho rozměry, a tak do batohu můžete přesunout i těžší věci. Naposledy jsem kvůli nákupům z kufru do batohu přesouval boty. Osobně nedoporučuji ani příliš mnoho elektroniky – pokud si zabalíte čtečku, herní konzoli a k tomu ještě třeba tablet nebo notebook, budou se v batohu hodně mačkat. A stačí zrníčko písku a na kovovém notebooku nebo displeji tabletu máte hned nevzhledný škrábanec.
Na co se často zapomíná
V minulosti jsem zapomínal sluneční brýle, dnes už to řeším magnetickou clonou na své stávající dioptrické. Snad pokaždé však zapomenu na krém po opalování, respektive na krém při spálení kůže. Stačí se špatně natřít, vynechat některá místa, a už po pár dnech jsem často spálený. A to znamená, že musím přímo na místě kupovat podivné tinktury a krémy, přičemž bych udělal lépe, kdybych si podobnou kosmetiku sbalil přímo z domu.

Pokud nosíte brýle, často se zapomíná na ty náhradní, kdyby se vám na dovolené zničily. A když nenosíte dioptrické, tak zapomenete ty sluneční
I když netrpím na bolest uší, když vyrazím do destinace, kde je opravdu větrno, nadávám si za to, že jsem si s sebou nevzal nějaký šátek přes uši. V minulosti jsem podcenil i tričko do vody, které mě už několikrát zachránilo od spálenin a které si dodnes vozím na každou dovolenou.
Na té poslední jsem málem přišel o dioptrické brýle a nevím, jak bych bez „očí“ dokázal fungovat a vrátit se zpět. V šuplíku mám náhradní (starší) brýle, které by byly důležité v případě, že by se s mými brýlemi něco stalo (naposledy mi je vzala na Kapverdách vlna a já je po pár minutách jen náhodou našel v písku). Nepodceňujte tedy náhradní brýle.

A když na to příjde, i na dovolené si můžete vybrat. Stačí si jen přibalit prací mýdlo
A když zrovna nevyjde počasí, hodí se mít přibalenou i tenkou bundu. Ne vždy je u moře 30° ve stínu, pod bundu si můžete dát mikinu nebo svetr a přečkat tak nepříznivé počasí, aniž by vás profouklo. Větrovky a tenčí bundy nezabírají moc místa a třeba se vám vejdou i do příručního zavazadla.
Naposledy jsme na to zapomněli, ale dříve jsme to na cesty vozili. Řeč je o mýdlu na praní – stačí v ruce přeprat, pověsit na šňůru a rázem si na dovolenou nemusíte brát tolik oblečení. Mýdlo na praní však vozíme jen v těch případech, kdy skutečně není zbytí – musíme ubrat hodně oblečení a praní na dovolené je tak skutečně jediná možnost.
Další zlepšováky
Oblečení, které se má při cestě co nejméně pokrčit (například košile), roluju do ruličky. Některým lidem pomáhá rozdělení obsahu kufru do zapínacích sáčků či tašek, ale pokud neplánujete jejich další využití na dovolené (například termo tašky na svačiny na pláž), na dovolenou k moři bych je raději nechal doma. Na špinavé oblečení je na hotelovém pokoji většinou připravený sáček, který můžete směle použít místo univerzálního „odhazovacího“ místa v koupelně.

Někomu pomáhá při balení rozdělit si kufr přihrádkami nebo umístění věcí do malých zapínacích tašek
Pokud skutečně potřebujete na dovolenou celou šatní skříň, existují také vakuové sáčky pro oblečení, ze kterých se vysaje vzduch (podobně, jako když balíte peřiny po zimě). Pro jejich opětovné otevření však potřebujete vzduch vrátit pomocí malých přenosných „vysavačů“, které ovšem také zabírají místo v kufru. Tento tip je zřejmě určen jen pro pokročilé cestovatele, kteří chtějí úložný prostor maximálně optimalizovat.
Někomu může vyhovovat rozdělení kufru přepážkami pro snadnější nalezení konkrétních věcí. Nám při cestování bohatě stačí stávající rozdělení kufru, kde jsou v každé části věci někoho jiného z rodiny. A navíc – na ubytování jsou stejně skříně, do kterých se můžeme vybalit, takže u moře nepotřebujeme vytahovat oblečení z kufru v přesném pořadí, jak jsme si při balení mysleli, že si budeme věci oblékat.
Zvážit ještě doma před odjezdem na letiště
Pro vážení kufrů existují různé speciální ruční váhy nebo si je můžete za poplatek nechat zvážit v hotelech či na letištích. Podle mě je nejlepší si v klidu kufr zvážit doma při balení, abyste nemuseli u přepážky na letišti všem ostatním v řadě při přebalování ukazovat své pečlivě zabalené kalhotky a další předměty, které by měly zvědavým očím zůstat skryté. Ano, sám jsem to zažil na vlastní oči téměř při každé dovolené. Vždy se najde někdo, komu kila překáží, a následuje výměna předmětů mezi spolucestujícími, o čemž ví úplně všichni ve frontě.

Pro řadu turistů začíná dovolená cestou vlakem na letiště, třeba do Prahy. Do sandálů bez ponožek, a řízky nechejte doma!
Osvědčila se mi klasická obyčejná váha na vážení všeho možného. Ano, nebývají úplně přesné, ale když si na váhu stoupnete nejdříve s kufrem a podruhé bez kufru, stačí obě hmotnosti odečíst a máte vyhráno. Pokud je limit typicky 23 kg, často nám váha naváží 22 nebo 21,5 kg a na letišti to vždy byl rozdíl maximálně do 200 gramů. Do limitu jsem se vešel vždy, ještě se mi nestalo, že by mě obyčejná domácí váha zklamala.
Ještě malý tip na závěr – dětské minikufříky se známými postavičkami jsou sice fajn, ale pokud máte plný příruční a palubní zavazadlo, vezměte „za děti“ větší kufr. Vy si vezmete na starost děti, partner kufry. A nemusíte se stresovat, že se nesbalíte.
K tomu příruční batoh, osobní věc a hurá na dovolenou! Jen ještě prosím noste sandály bez ponožek a chleby s řízkem nechejte doma! A to platí dvojnásob zejména u těch, kteří vlakem třeba ještě cestují na letiště do Prahy. Nezapomeňte, že si ve vlaku můžete objednat daleko chutnější jídlo, výběr je dnes opravdu hodně rozmanitý.
A hlavně, ať vám letní dovolená u moře dopadne podle vašich představ.
Zdroje:
https://www.scotsman.com/lifestyle/travel/hate-packing-for-holidays-seven-genius-tiktok-hacks-that-will-change-your-life-scotland-on-sunday-travel-3793701
https://travel.usnews.com/features/how-to-pack-a-suitcase
https://www.marthastewart.com/8374431/how-to-pack-a-suitcase
https://www.kidtransit.co.uk/pack-suitcase-family-holiday/