Článek
Jsou to již tři roky, kdy jsme byli na této dovolené. Byla to naše první dovolená u moře s dětmi. Sedmihodinová cesta autem s malými dětmi byla náročná, ale s přestávkami jsme to zvládli. Mile nás překvapila odpočívadla v Polsku – čistá, upravená, často s parčíkem s lavičkami nebo dětským hřištěm, kde jsme si odpočinuli, protáhli nohy, dali svačinu a děti si ještě pohrály. Vyrazili jsme po dálnici z Ostravy směrem na Gdaňsk, naším prvním cílem byla vesnice Oslonino. Ubytovali jsme se v menším rodinném penzionu s vlastní restaurací asi 200 metrů od moře. Po dlouhé cestě autem přišla zastávka vhod, ale pláž zde byla malá, částečně zatravněná, a moře nás v této části Polska nezaujalo. Pro přespání a odpočinutí po dlouhé cestě by stačilo zde strávit jednu noc. Restaurace v penzionu nás nezklamala – objednali jsme si výbornou rybí polévku na thajský způsob a grilovanou rybu s hranolky a zeleninovým salátem. Počasí nám moc nepřálo, poprchávalo, přesto si děti na pláži pohrály.

Molo u pláže ve vesnici Oslonino

Pláž v Osloninu, menší, částečně travnatá
Další den také nebylo počasí na koupání, vyrazili jsme tedy do zábavního Lemur parku v Rumii. V tomto zábavním parku strávíte i půl dne, je zde řada atrakcí pro děti. Najdete zde velké kostky na stavění, dráhu s elektrickými autíčky, skákací hrady, velká pískoviště s hračkami a různé prolézačky, trampolínky. Nechybí menší dino park a také živá zvířata. Můžete vejít do výběhu s lemury, kteří skáčou okolo vás, děti si mohou nakrmit králíky a pohladit malá černá prasátka.

Lemur park, Rumia, velké kostky na stavění, zejména kluci si přijdou na své
V průběhu naší dovolené jsme se postupně přesouvali, naší druhou zastávkou s ubytováním byla vesnice Czarny Młyn, kde jsme se ubytovali v menší chatce uprostřed lesa. Autem jsme se přesunuli 2 km a dojeli jsme ke krásné dlouhé pláži Ostrowo, parkovat se dalo podél cesty. Přístup k pláži vede přes borovicový háj, kde jsou i mobilní WC a odpadkové koše. A je zde krásná procházka, vždy přibližně po 250m je z lesa vstup na pláž. Pláž je zde kilometry dlouhá, stačí si tedy kousek popojít a máte kus pláže jenom pro sebe. Děti si na pláži pohrají, s koupáním je to horší – do moře vlezou spíše otužilci a na dlouhé plavání to není. U moře se navíc rychle mění počasí, častěji zde prší a poměrně hodně zde fouká, do kufru je vhodné si přibalit nepromokavé oblečení odolné proti větru, zejména pro děti.

Ostrowo, nádherné dlouhé pláže přístupné přes borovicový háj
V Jastrzebia Góra, která byla jen kousek od našeho ubytování, stojí za návštěvu místní motýlárna Rozewie. Je to skleníková kupole se spoustou motýlů, kteří létají kolem vás – dětem se tato atrakce velmi líbila. Na syna sedl krásně vybarvený modrý motýl a dodnes na to vzpomíná. Po návštěvě motýlárny se projděte k majáku a za ním se po stezce dostanete až k moři. Je zde krásná procházka podél pobřeží, cedule upozorňují, že zde můžete spatřit lachtany, ale my jsme štěstí neměli.

Motýlárna, jistě ji nevynechte, děti jsou z ní nadšené
Následovala návštěva poloostrova Hel, kam jsme vyrazili na pláž ve vesnici Chalupy. Tato pláž nás ohromila, až nám doslova vyrazila dech. Je zde nádherná široká pláž s bělostným pískem, vyšlo nám krásné slunečné počasí, tak jsme se zde v moři i okoupali a příjemně zchladili. Ve městě je i kemp a několik restaurací, do jedné jsme si zašli na oběd na rybí speciality. Na poloostrov Hel jezdí i vlak a vlaková zastávka je kousek od restaurace a vstupu na pláž. Pokud pojedete autem myslete na to, že je vhodné vyjet dřív a vyhnout se dopravní špičce. Na Hel vede jen jedna cesta a v kolonách můžete strávit i dvě hodiny.

Pláž ve měste Chalupy, bělostný písek, nádherná široká pláž
Na další den jsme si naplánovali výlet a poznání samotného města Hel na stejnojmenném poloostrově. V Helu jsou krásné pláže, duny, vrak lodi, příjemná pobřežní promenáda, maják a záchranná stanice tuleňů. Na každé představení pouští jen určitý počet osob, dojděte alespoň 30 minut před představením, ať na vás vyjde řada.

Pláž ve měste Hel
Hel tedy stojí za celodenní návštěvu. A více se už dočtete v mém samotném článku věnovanému Helu.
Naší poslední zastávkou s ubytováním byl penzion s restaurací ve městě Rewa. Zajímavostí je zde tzv. Rewská kosa nebo také Cypel Rewski, což je písečný poloostrov, který stojí za procházku. Dojdete na samotný cíp a kolem vás je všude moře. Za příznivých podmínek lze od Cypelu Rewského projít mořem na poloostrov Hel, kdy vám voda sahá asi po kolena, cesta je dlouhá asi 10 kilometrů a jednou ročně je zde organizován pochod, který trvá asi 6 hodin, místy ale musíte zdolat i hlubokou vodu třeba lodí.

Rewská kosa, písečný poloostrov
Na plážích v Rewě byli i příznivci kite surfingu, je to zajímavá podívaná.
Na poslední výlet jsme se vydali do Gdyně, kde jsme navštívili akvárium, které se rozprostírá na několika patrech a je zde toho spousta k vidění. Hned vedle se můžete pokochat loděmi v přístavu a navštívit přilehlou pláž s krásným dětským hřištěm.

Aquárium v Gdyni se rozprostírá na několika patrech
Pokud Vám zbyde ještě čas, navštivte lázeňské město Sopoty. Leží mezi Gdyní a Gdaňskem a pyšní se nejdelším dřevěným molem v Evropě. My jsme již tuto zastávku vynechali, ale jistě stojí za to.
Následovala už jen zpáteční cesta domů a neustále se opakující otázky našich dětí: „Už tam budeme?“ Dovolená na severu Polska nebude pro všechny – pláže jsou zde nádherné, ale počasí často nevyjde podle vašich představ, je velmi proměnlivé a na dovolenou u moře dosti deštivé a větrné. Baltské moře se nemůže ani svou teplotou přiblížit moři Středozemnímu a je spíše pro otužilce nebo k ochlazení, pokud vám vyjde počasí. Přesto se plánujeme k moři v Polsku v budoucnu vrátit. Láká nás Leba s jejími písečnými dunami, kam se dá dojet i vlakem, což by mohlo být dobrodružství i pro naše děti.
Zdroje:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Rewsk%C3%A1_kosa
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jastrz%C4%99bia_G%C3%B3ra