Článek
Pražské letiště Václava Havla je největším v Česku a velká pravděpodobnost je, že přes něj dříve nebo později zamíříte na svou vysněnou dovolenou. Většinou s dětmi, které hrozně nerady čekají, i když jim vysvětlíte, že lety do zahraničí jsou prakticky vždycky o čekání. Než si vystojíte řadu na přepážku (pokud vyrážíte s cestovkou), než projdete přes pasovou kontrolu a security, než máte informaci o odletové bráně – a to nezmiňuji ani to, že musíte na letiště dorazit minimálně dvě a půl hodiny předem. Ideálně často ještě dříve, pokud se ještě do Prahy musíte nějak dostat. A v tom případě bude nutné dostatečně zabavit vaše děti.
Šachy v životní velikosti si zahrají, nejen děti, ale i dospělí
Ukázalo se, že letiště v Praze toho má opravdu hodně co nabídnout, ale problém je s tím, že se o řadě míst vůbec neví. Pokud odlétáte z Terminálu 2 do Schengenského prostoru a přijedete na místo MHD, máte tu výhodu, že jedno z míst pro zábavu vidíte už při cestě venkovními eskalátory. V příletové části o patro níže se totiž trochu stranou nachází velké hřiště, jehož součástí jsou šachy v životní velikosti. Stačí jen tradičně nedohranou partii (my ji ani napodruhé nestihli dohrát) urovnat a znovu rozehrát. Naposledy ji na místě dával do patřičné úvodní podoby zaměstnanec letiště.

Letištní Člověče, nezlob se!
Zatímco šachy s figurkami, díky kterým se hodně nachodíte, ocení spíše dospělí, Člověče, nezlob se opodál se zalíbí hlavně dětem. Tradiční figurky chybí, místo nich děti zvedají a pokládají barevná letadla. Pryžovou kostku, která zde byla ještě před několika lety, má zřejmě některý capart cestující doma ve svém pokojíčku, a tak si postup o daný počet polí vytočíte na pověšeném „kole štěstí“.

Pražské letiště z kostiček Lega budou obdivovat hlavně děti
Děti budou moci oči nechat i na instalaci lega za sklem, které se snaží co nejvěrněji připodobnit letišti. Tlačítky můžete rozsvítit a rozpohybovat některé z prvků. Děti zde pozorováním stráví i půl hodiny, aniž byste o nich věděli.
Úklidový kamarád, jehož stoprocentní zapálení pro práci pocítíte, když budete mít kufry delší dobu na stejném místě
Kulturní vložkou je pak i úklidový robot, který měl ve své přidělené oblasti jedno špinavé místo zrovna pod našimi kufry poblíž sedaček, na které se snažil opakovaně najíždět a nešlo mu do hlavy, že tu někdo může sedět tak dlouho. Po třetím pokusu vyčistit pod kufry to vzdal a odjel.
Příletová část Terminálu 2
V příletové části Terminálu 2 jsou ještě dvě instalace, které mohou zaujmout určité publikum. A to prapodivná ilustrace „harampádí“ propagující IAM (Illusion Art Museum) a instalace, do které musíte nakouknout. A uvnitř vidíte nekonečné opakování slova „slovo“ a „100%“. Alespoň mě to neušetřilo ani minutu čekání na letišti. Ale možná jen nemám to správné kulturní cítění, někdo zde možná stráví pár minut.
Harampádí na Terminálu 2 jako umělecká instalace
Daleko zajímavější je vrchní patro, kde je sice další instalace (tentokrát Pegas od Václava Červeného), mě však zajímá vzdálenější část nad Billou, respektive vedle lékárny. Právě tudy totiž dojdete na vyhlídkovou terasu, odkud můžete pozorovat letadla.
Vyhlídková terasa vyzdvihuje i zajímavé milníky z historie letiště a českého letectví
Vyjdete na terasu, která má prosklenou část směrem k některým bránám B a C. Fanoušky letectví potěší i cedule se stručnou historií letiště a vy si zde můžete na lehátkách odpočinout ještě předtím, než se pustíte do cestování po světě nebo jen po Evropě.
Stánek pražského letiště slouží pro nákup suvenýrů i pro objednání exkurzí, o kterých mnoho fanoušků letectví zřejmě vůbec neví
Když budete vycházet, všimněte si po pravé straně obchodu se suvenýry pražského letiště. Mimo to si zde můžete objednat i exkurzi. K dispozici je celkem devět různých tras a omezený počet vstupenek na každý den, resp. vypsaný termín.
Aktuálně probíhající výstava Czech Nature Photo
Pohled o patro níže pak prozradí probíhající výstavu Czech Nature Photo - tedy okamžiky české přírody zachycené předními českými fotografy.
Bájné dětské hřiště, které jsme nenašli
V části mezi Terminály 1 a 2 údajně existuje ještě jeden objekt, který upoutal naši pozornost, a to velké dětské hřiště. Měli jsme jasné instrukce, ale i přes veškerou snahu jsme jej přímo na letišti nenašli. Chybí potřebné značení, které by se hodilo už z dálky (například od vstupu do odletové části terminálu nebo po odbavení v tranzitní části).
Dětské minikoutky na letišti v Praze - tento je na konci prstu C
Pokud toto hřiště skutečně existuje, mělo by být podle popisu umístěno „v tranzitním prostoru spojovací chodby mezi Terminálem 1 a 2“. Z dvojky však evidentně přístupné není, nebo jsme hledali jinde, než jsme měli.
Toto bájné dětské hřiště (pokud jste jej našli, klidně nám dejte vědět do komentářů) má část pro děti 1 až 3 roky a poté část s tunely pro děti ve věku čtyř až deseti let.
Dětské minikoutky na odletových prstech
Pro nás bylo zásadnější zabavit děti po bezpečnostní kontrole před odletem, a k tomu slouží po letišti rozeseté dětské minikoutky. Jsou určeny pro děti ve věku od tří do osmi let a jsou opravdu malinké. Na zpříjemnění cesty asi stačí, ale pětiletý syn místo hraní v koutku raději pozoroval letadla a šestiletá dcera už po pár minutách hlásila „nuda“.
Vstup do relaxační zóny mezi gaty C a D
Na dvojce jsou tyto koutky umístěny u bran C9, C10, C11 a naproti bráně D4. Poblíž koutku u Bageterie Boulevard je i dost šikovně schovaná relaxační zóna, o které jsem jako dlouholetý cestovatel neměl pražádné tušení. Tato zóna pojme až 100 osob, jsou zde volně přístupné zásuvky a Wi-Fi či pohodlnější sedačky, než kdekoliv jinde na letišti.
Cesta k pokoji pro malé děti a k modlitebně. Oba termínaly mají své vlastní mísnosti
A pokud máte děti a vrátili byste se trochu nazpátek, vedle obchodu Victoria Secret narazíte na nevýrazné úzké schody, které vás zavedou nejen do modlitebny, ale také do dětské místnosti.
Pokoj pro nejmenší s malými hračkami, umyvadlem a přebalovacím pultem
Ta je však skutečně určená pro nejmenší, které zde maminky chtějí nakojit nebo si mohou čerstvě stojící děti pohrát s hračkami. V místnosti je umyvadlo a přebalovací pult a identickou jsme navštívili už dříve v Terminálu 1.
Nevyužitý potenciál
Za mě je rozhodně velká škoda, že není konec prstu C využitý pro větší dětské hřiště, protože místo by tu pro něj rozhodně bylo. Pro děti je daleko zajímavější sledovat okolo projíždějící letadla, která jsou zde vidět kvůli probíhající rekonstrukci dráhy prakticky neustále.
Jako příklad mi stačí vybavit si španělská letiště, která mají u odletových gatů regulérní dětská hřiště, která nejsou jen na okrasu, ale která skutečně zabaví děti natolik, že ani nebudou chtít odletět.
Oproti španělským letištím (regulérní hřiště poblíž odletových gate) má letiště v Praze ještě co dohánět
Pokud byste se pouštěli do bádání a hledání dalších zákoutí pražského letiště, bez této mapky to rozhodně nepůjde. Ale doporučuji ji předem prostudovat, protože se na první pohled může zdát trochu nepřehledná.
Objevili jste na letišti v Praze ještě nějaká další zajímavá zákoutí? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem.
Zdroje:
https://www.prg.aero/detske-koutky