Článek
Při letecké přepravě se musíte chovat takovým způsobem, aby vaše chování neohrožovalo ostatní spolucestující včetně palubního personálu ani majetek na palubě letadla. Svým chováním nesmíte ostatním způsobit nepohodlí, újmu nebo nepříjemnosti a je třeba dbát pokynů palubního personálu.

Co nedělat v letadle? Některé činnosti vás zřejmě překvapí
Typické příklady „neukázněného cestujícího“ zahrnují agresivní chování, nevhodné komentáře a nadměrnou konzumaci alkoholu. Poslední dobou těchto incidentů na palubě letadel přibývá a letecké společnosti na to právem reagují vyššími sankcemi.
Zákazané a nevhodné
Kouření je na palubě letadla přísně zakázáno, včetně používání elektronických cigaret a jiných bezdýmých alternativ. Tento zákaz platí jak z bezpečnostních důvodů (prevence požáru), tak kvůli možnému obtěžování ostatních cestujících.
Konzumace vlastního alkoholu a drog je z bezpečnostních důvodů zakázána. Alkohol ke konzumaci si můžete zakoupit na palubě letadla, palubní personál však má právo vás odmítnout obsloužit, pokud budete jevit známky opilosti.
Elektronická zařízení jako notebooky, tablety, mobilní telefony aj. musí být po celou dobu letu v režimu letadlo/offline nebo vypnuty.
Obouvání - během letu není vhodné si odkládat obuv. Jednak z hygienických důvodů (na podlaze se vyskytuje řada bakterií), tak z důvodu bezpečnosti, aby při turbulencích nedošlo k jejich nekontrolovanému pohybu.
Bezpečnostní předpisy musíte dodržovat po celou dobu letu, včetně správného uskladnění příručních zavazadel a respektování pokynů „připoutejte se“. Po dobu, kdy tento nápis svítí, musíte zůstat připoutaní a sedět na svém místě. Praxe je však úplně jiná. Asi si nevybavuji let, kdy by po dosednutí na ranvej, respektive při pojíždění letadla po dráze, nezačalo automatické hromadné odepínání pásů, ačkoli letadlo ještě není u stojánky.
Když letadlo dorazí ke stojánce a nápis „připoutejte se“ stále svítí, začíná hromadné odepínání a boj o to, kdo se první postaví do uličky. Je to přitom úplně zbytečné, protože při výstupu z letadla se dodržuje organizovaný postup od předních řad – stojící cestující stejně čekají, až se řada před nimi uvolní.

Letadlo sotva přistálo, zastavilo ale nápis „Připoutejte se“ stále svítí. Mnozí to však nerespektují a závodí o to, aby mohli stát v uličce
Turecký úřad pro civilní letectví je první institucí, která zavádí pokuty pro neukázněné cestující opouštějící svá sedadla před úplným zastavením letadla a zhasnutím nápisu „připoutejte se“. Pokuta může dosáhnout až 2 600 tureckých lir, což odpovídá přibližně 1 460 Kč. Podle mého názoru je jen otázkou času, než tuto praxi převezmou i úřady civilního letectví v zemích EU. Jedná se o tak častý problém, že bude dříve nebo později nutné jej regulovat.
Fotografování personálu letecké společnosti již na letišti nebo v letadle je bez jejich souhlasu zakázáno.

V letadle ja zakázáno fotit palubní personál, pokud k tomu nedostanete explicitní svolení. I tato fotka vznikla „tajně“ a určitě bez svolení
Sankce za porušení pravidel
Pokud vaše chování na palubě letadla nebude v souladu s předpisy letecké společnosti, máte povinnost leteckou společnost odškodnit. Nízkonákladová společnost Ryanair si nově vyhrazuje právo uložit vám pokutu ve výši 500 Eur, což je asi 12 500Kč, pokud vaše chování povede k vysazení z letadla a nemusí dojít ani k odklonění letu. V některých případech může být nevhodné chování trestné a může tak vést k právním důsledkům.
Pokud jste se tedy rozhodli cestovat letadlem, doporučujeme se zdržet konzumace alkoholu, řídit se pokyny palubního personálu a nenarušovat svým chováním průběh letu, dovolená by se Vám mohla výrazně prodražit.
Zdroje:
https://www.dopravadnes.cz/clanek/pozor-pri-pristani-v-turecku-hrozi-pokuta-za-predcasne-vstavani-v-letadle
https://www.ryanair.com/cz/cs/uzitecne-informace/centrum-pomoci/podminky