Článek
Kapverdské ostrovy najdete v Atlantském oceánu nedaleko africké pevniny, konkrétně kousek od pobřeží Senegalu. Právě na obyvatele tohoto státu budete narážet na každém kroku – na pláži, ve městech i na molu v Santa Marii na ostrově Sal. Senegalci zde působí jako prodejci různých suvenýrů: náramků, obrázků, šátků, mušlí a dalších předmětů. Při prodeji na vás promluví i několik slovíček česky, dobře znají „Ahoj, jak se máš?“. Několikrát denně se vám však budou snažit něco vnutit, což po pár dnech začne být nepříjemné a otravné. Občas je můžete spatřit dokonce s opicí, se kterou se můžete vyfotit – o zdravotních rizicích při kousnutí nebo škrábnutí se zde nebudu rozepisovat.
Prodejci ze Senegalu nabízející různé drobnosti
Kapverdské ostrovy se nazývají ostrovy věčného léta, protože noční teploty ani v zimě neklesají pod 18 stupňů Celsia. Zároveň je zde však neustále větrno. Vítr vane prakticky celý den a bývá poměrně silný. Osobám trpícím záněty středního ucha doporučuji vzít si do zavazadla čelenku nebo alespoň šátek.
Vítra má na Kapverdách druhý domov. Takto si postupem času upravil vlajku Kapverd k obrazu svému
S větrným počasím souvisí velké vlny, které bývají často nevyzpytatelné. Atlantský oceán zde ukazuje svou sílu – během našeho týdenního pobytu byla dva dny vyvěšena červená vlajka zakazující vstup do oceánu.
Velké vlny jsou zde na denním pořádku
Jedním z lákadel ostrova Sal je takzvaný Shark Bay. Jak název napovídá, jedná se o záliv, kde se přirozeně vyskytují mláďata žraloka citronového.
Mládě žraloka citronového asi 1m velký
Útoky žraloků nejsou na Kapverdských ostrovech časté, ale pro osoby trpící fobií ze žraloků to zřejmě nebude ta pravá dovolenková destinace. Naopak příznivce adrenalinu by tato atrakce mohla zaujmout. Rozhodně se jedná o nevšední zážitek, kdy stojíte asi v půlmetrové hloubce, kolem vás plují žraloci a otírají se vám o nohy. Více o adrenalinových zážitcích na ostrově Sal si můžete přečíst v mém článku.
Kapverdské ostrovy jsme navštívili bez dětí, přesto jsme si všimli, že zde téměř neuvidíte dětská hřiště. Ta jsme spatřili pouze v místních chudinských slumech. Buďme upřímní – rodiče s dětmi pochopí, že děti jedou na dovolenou k moři, ale k tomu patří i každodenní návštěva hřišť. Obecně bych řekl, že zde bylo poměrně málo aktivit vhodných pro děti, zejména pro ty menší. Mnohem přívětivější destinací pro rodinnou dovolenou se mi zdají Kanárské ostrovy, kde najdete hřiště na každém kroku, dokonce i na letišti.
Poslední bod, který zmíním, se týká nepořádku a odpadků mimo město. Když vyjedete za hranice města, uvidíte na plotech vlající igelitové sáčky a hromady odpadků. Buďme však upřímní – znáte dovolenkovou destinaci, kde panuje pořádek i mimo resort? Já jsem ji zatím nenašel, a ve srovnání s Řeckem, Tuniskem nebo Albánií je na Kapverdách situace ještě přijatelná.
Dlouhé bělostné pláže lákají k hodinovým procházkám
Tímto článkem vás rozhodně nechci odradit od návštěvy Kapverd. Rád bych pouze poukázal na několik negativ, ale ta najdeme všude, ať se vydáme kamkoli. Kapverdské ostrovy ocení milovníci procházek po nekonečně dlouhých plážích. Klid, pohoda a „no stress“ zde vládnou na každém kroku, takže i já se sem v budoucnu plánuji znovu vrátit.