Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bratři v ledovém ohozu - Pankrác, Servác, Bonifác

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
11. 5. 16:42

Nesmlouvavá pranostika, každoročně se opakující, s téměř trefným načasováním. Přestože víme, že klima se v určitých desetiletých cyklech mění, s těmito ledovými strašidly se potýkáme odjakživa.

Článek

Není divu, že zahrádkáři by je nejradši z kalendáře vystrnadili a ze záhonů kvapem hnali. Jen výjimečně se stává, že zákeřní ledoví bratři mají zpoždění, anebo přišli inkognito, tedy s malou razancí, aniž bychom je zaznamenali. Okázale tak nezanechali pěstitelům oči pro pláč.

Přírodní karambol

Tito tři nepopulární zmrzlíci velmi často nadělají spoustu škody. Zničí nemilosrdně první výhonky rostlin, které sotva vykoukly ze země, spálí bílé nebo sladcerůžové květy stromů a promění je v zahnědlý odpad.

Včeličky tím pádem přijdou o vzácný zdroj potravy a hospodářům vznikne ekonomická újma. Těmto mrazivým škodičům je to jedno, tak jako tak, vykonají svoje dílo, protože jim to velí příroda.

Co je lepší: Když přijdou, nebo nepřijdou?

Co si z toho teoreticky můžeme vybrat, když vlastně není volby. Česká pranostika praví, že pokud ledoví muži neudeří, jak je jim souzeno, aby předvedli svoji moc a nadvládu, bude bídná úroda.

Druhá možnost je stejně tak nevalná. Hořce zapláčou zejména pěstitelé vína a obilí. Přijde tak nazmar jejich invence a vzniknou velké hospodářské škody.

Uplakaná Žofie

V závěsu těchto obávaných dnů přichází oslavit svátek Žofie, přezdívaná uplakaná. A to proto, že se oteplí, zaprší, případně poslední sníh roztaje. Déšť by neměl být silný, aby voda zbytečně neodtekla tam, kam nemá. Při mírném dešti by se měla postupně vsáknout do země a zajistit tak potřebnou vláhu všem pěstitelům, hlavně vína.

Svatí muži

Všichni tři nositelé těchto známých jmen byli svatí muži. První dva, tedy Pankrác a Servác, zemřeli jako mučedníci, poslední z trojice, Bonifác, se stal papežem, vládnoucím ve Vatikánu. Svatým se stal coby dobrý pastýř věřících.

Tito svatí jsou symbolikou studených dnů, ke kterým vzhlížíme s respektem, neboť již dávno víme, že pranostiky nelžou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz