Článek
Náprava nebude, ani náhodou
Veřejné rozpočty přesvědčivě směřují k tomu, že situace v dohledné době se jen tak nezmění. Představuje to stavět ročně kolem dvaceti pěti tisíc nájemních bytů. Ale s tím stát nepočítá, a hlavně, a to víme všichni, má jiné priority. V jakém pořadí jsou zájmy lidí, si může vydefinovat každý sám.
Řeči-kecy
Dostupnost bydlení v Praze je tak kulhavá, přesněji řečeno, ze všech metropolí nejhorší. Ať se to týká koupě nemovitosti, nebo nájemného. Ale nejde jen o hlavní město, problém je celorepublikový. Je alibistické a zároveň směšné, že naše vláda a ministerstvo pro místní rozvoj si to uvědomují. To nám tak pomůže, žvásty k ničemu.
Nové programy a trapas
V novém programu se uvádí vyčlenění osmi miliard na investice výstavby nájemného bydlení, poskytnutí nějakých pozemků, které vláda údajně převede na obce a města. Ovšem bez zapojení soukromého sektoru nebude nic. Sama vláda to přiznává, že řešení rozpočtů a uvedené programy pro podporu veřejné bytové výstavby nebudou dostatečné.
Nějaké řešení prý může přinést dotační a úvěrový systém. Jedná se ovšem o strategie planých debat, které alespoň vytvoří iluzi. Údajně probíhají diskuze o dotačním a úvěrovým financování, kde program počítá se zapojením státní správy, developerů, bank a dalších soukromých subjektů.
Stavební zákon a digitalizace - obojí zamrzlo
Velká poptávka po vlastním bydlení žene ceny stále výš. Naděje bydlet ve vlastním se stále zmenšuje, a tak nezbývá, než se ztotožnit s nájemním bydlením. Ale i tady je problém, těchto bytů je nedostatek, a s tím souvisí i další zdražování nájemného.
Je to začarovaný kruh, z kterého se jen tak nevytočíme, a který nám předurčuje, že zůstaneme tam, kde již jsme, zase na chvostu.
Zdroj https://www.hypoindex.cz/clanky/dostupnost-bytu-se-opet-zhorsila-a-blizi-se-novemu-rekordu/