Článek
Kulatý stůl s názvem „Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví“
Diskuzní panel jsem pořádala ve spolupráci s místopředsedou Výboru pro zdravotnictví Tomem Philippem a Českou obezitologickou společností ČLS JEP. Se svými příspěvky na témata „Výskyt obezity v populaci a její rizika a důsledky“, „Obezita u dětí a duševní zdraví“, „Obezita a mozek: pohled psychiatra“ a „Obezita a duševní zdraví: pohled psycholožky“ na akci vystoupili Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie IKEM, Kateřina Bednaříková, vedoucí lékařka Dětské léčebny Křetín, Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Šárka Slabá z 1. lékařské fakulty UK. V následné diskusni pak promluvili senátoři Bohuslav Procházka a Lumír Kantor. Radost mám i z přítomnosti influencerky Kateřiny Saint Germain, autorky My Cooking Diary. Lidi jako ona mohou velmi rychle a sdílně předat zásadní informace mladým.
Jaké má obezita zdravotní dopady?
Obezita je vzrůstající problém, který bude mít čím dál větší dopad na zdravotnictví. A bohužel vzniká už i u dětí. Proto je tak důležité, aby školy podporovaly dostatek pohybu. Už dnes jsou některé školy zapojeny do programu Škola podporující zdraví, a děti tak mají tzv. pohybovou svačinku - takže nemají pohyb jen během povinného tělocviku, ale kontinuálně. A v obecném měřítku je potřeba se bavit taky o nadměrném příjmu cukru. I proto by se měl podporovat vyvážený jídelníček už na školách, a stejně tak komunikovat s rodiči, jak takový vyvážený jídelníček vypadá a že do něj například i u dětí velmi oblíbené energeťáky určitě nepatří.
Jeden energy drink obsahuje podobné množství kofeinu jako tři espressa. Mají zpravidla hezké barevné obaly, nezřídka je propagují influenceři a youtubeři a jsou u nás zcela volně dostupné i pro děti – mimo jiné třeba i ve školních bufetech a automatech. Otevíráme proto otázku, zda by se měl prodej energy drinků regulovat.
Nadměrná konzumace energy drinků způsobuje dětem bolesti hlavy, problémy se spánkem – a v důsledku toho i horší studijní výsledky, fyzické zdraví a ano… i to duševní. Navíc, v Evropě jsme v konzumaci „energeťáků“ na špici. Pije je u nás 80 procent náctiletých a dokonce 40 procent dětí do 10 let. To je obří číslo. Například sousední Polsko přitom od ledna 2024 prodej těchto nápojů mladším osmnácti let zcela zakázalo. Piráti se dlouhodobě věnují i tématu duševního zdraví a nedostatečně dostupné psychologické a psychiatrické péče, která v tématu obezity hraje také velkou roli.
Proč je důležité mluvit o obezitě a duševním zdraví?
Stigma, ústrky společnosti, šikana, negativní vliv sociálních sítí, ale třeba i únava a spánková deprivace… to vše zvyšuje množství stresu, které člověk prožívá. A na stres organismus reaguje opět chutěmi na sladké. Zdravá životospráva, pochopení a pohyb, který psychický stres částečně odbourává, v takovém prostředí hraje o to větší roli. Jenže zdravou stravu, pravidelný pohyb, ani psychickou pohodu nejde dohnat naráz za jednu hodinu někdy večer. Proto je osvěta a prevence naprosto klíčová.
Je to složitý vztah, ve kterém se obezita a duševní problémy navzájem posilují a vytvářejí spirálu, kterou může být obtížné přerušit. Tento vzájemný vztah zahrnuje biologické, psychologické a sociální faktory, které společně působí a zhoršují situaci jedince.
1. počáteční fáze
- Obezita jako spouštěč: lidí s nadváhou nebo obezitou mohou zažívat sociální stigmatizaci, diskriminaci a negativní stereotypizaci, což vede k nízké sebeúctě a negativnímu obrazu těla.
- Duševní problémy jako spouštěč: deprese, úzkost a další duševní problémy mohou vést k nezdravým stravovacím návykům jako způsobu copingové strategie, což může vést k přibývání na váze.
2. Zhoršení duševního zdraví
- Negativní společenské zkušenosti a vnitřní konflikty spojené s obezitou mohou vyvolat nebo zhoršit duševní problémy, jako např. depresi či úzkosti.
- Emoční přejídání – jako reakce na stres, úzkost nebo depresi – jídlo jako útěcha – přibývání na váze.
3. Sociální a behaviorální faktory
- Izolace a osamělost – stigmatizace a diskriminace spojené s obezitou mohou vést k sociální izolaci, což zvyšuje riziko deprese či úzkosti.
- Snížení fyzické aktivity – duševní problémy mohou snižovat motivaci k fyzické aktivitě, což dále přispívá k udržení nebo zvýšení tělesné hmotnosti.
4. Fyzické zdravotní problémy
- Zdravotní komplikace – obezita je spojená s řadou fyzických zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, DM 2. typu, kloubní problémy, které mohou mít následně vliv i na duševní zdraví.
- Fyzické zdravotní problémy mohou zvyšovat úzkost, stres a pocit bezmoci, což negativně ovlivňuje duševní stav.
Za přehledný popis spirály vzájemného působení obezity a duševního zdraví děkuju PhDr. Šárce Slabé, Ph.D., z 1. lékařská fakulty Univerzity Karlovy. Za objasnění souvislostí mezi obezitou a mozkem z psychiatrického hlediska, za prezentaci děkuji doc. MUDr. Martinu Andersovi, Ph.D., přednostovi Psychiatrické kliniky, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Co děláme?
Rada vlády pro veřejné zdraví (právě vzniká), Národní program pro prevenci a léčbu obezity (před zveřejněním), programy Zdravé školy, metodika zdravého stravování ve školách. A taky akce, jako tato. Kvůli osvětě, debatě a informacím, které v souvislostech nevedou jen k zoufalství, ale taky člověka rozpohybují. A o to u prevence obezity jde!