Hlavní obsah
Aktuální dění

Ruský mesianismus - odkud se bere?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Olga Richterová
18. 1. 14:31

Včera jsme v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR založili podvýbor zahraničního výboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí, jehož jsem se stala místopředsedkyní.

Článek

Problematice lidských práv a ohrožení demokracie se věnuji dlouhodobě. Již v roce 2018 jsme například s nynějším pirátských europoslancem Mikulášem Peksou předložili v reakci na nucené odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně a na setkání s Ethanem Gutmannem novelu tzv. „transplantačního zákona“, který však tehdejší vláda odmítla. Na počátku letošního roku jsem pořádala již druhý kulatý stůl k dlouhodobé erozi informační svobody v Maďarsku pod vládou Viktora Orbána. Setkávám se s opozičními politiky a nezávislými novináři z nedemokratických zemí, či zemí, kde je demokracie vážně ohrožena. Není mi lhostejné, že jsou za našimi hranicemi zavíráni do vězení, mučeni a popravováni lidé pro odlišný názor. Mnoho těchto režimů navíc chce své praktiky „vyvážet“.

Také putinovský režim v Rusku, který lidská práva a svobody v zemi potlačuje již desítky let, v posledním roce zcela jednoznačně demonstroval, že demokracii a svobodu nehodlá dopřát ani jiným – suverénním – zemím. Tak jako mnozí jiní se proto snažím pochopit širší kontext neospravedlnitelné ruské agrese na Ukrajině.

Z mnoha výmluvných situací mě zaujalo, že před vánočními svátky v prosinci 2022 odvysílala ruská televizní stanice Rossija 1 rozhovor s čečenským „jasnovidcem“, který hovořil o tom, že se Rusové musí sjednotit proti satanskému zlu a že právě ruskému národu je souzeno zachránit lidstvo před fašismem. Rusko přitom označil za mesiáše.

Zaujalo mě to. Ruštinu jsem roky studovala, Rossija 1 je vlivný státní kanál, tuhle věc nepustil režim „jen tak“. Nejde jen o libozvučnost ve výslovnosti ‚Rossija - mesija‘.

Zeptala jsem se proto svého poradce pro zahraniční a bezpečnostní záležitosti, politologa Dr. Hynka Melichara, jak to vlastně s ruským mesianismem je. A vznikl z toho následující rozhovor.

Opravdu tomuhle někdo věří? A pokud má Rusko spasit, podle pojetí některých Rusů, celý svět - co je podstatou téhle šílenosti?

Mohlo by se zdát, že prohlášení o tom, že Rusko je mesiášem světa, je jen výplodem nějaké choré mysli, tradice ruského mesianismu však dalece přesahuje éru V. Putina a je zásadní pro pochopení, jak ruské mocenské elity uvažují.

Kam až tato tradice sahá? Mně přijde normální věnovat se kvalitě života ve vlastní zemi, ne touze „spasit“ ostatní.

Přinejmenším do 19. století, vychází však z ještě staršího pocitu neustálého ohrožení, který je spojen s počátky ruského imperialismu a expanze. Sovětská éra byla vlastně do jisté míry výjimkou, kdy šlo o „mesianistický“ export svébytné politické ideologie. V pozadí ale stály pořád stejné dlouhodobé zájmy Ruska.

V čem je ruský mesianismus a pocit vlastní výjimečnosti specifický?

S prvky mesianismu se setkáváme v zahraniční politice více států, ale zatímco na Západě je spíše o šíření nejvyšších morálních hodnot svobody, demokracie a lidských práv, ruský narativ je naopak přesvědčen o vlastní morální nadřazenosti nad Západem i přes relativní technologickou, ekonomickou i společenskou zaostalost.

Rusko je největší země světa, což mu sice dává strategickou hloubku, přesto je jeho velká část jen řídce osídlená, etnicky velmi rozmanitá a zaostalá. Cítí se proto jako slabší hráč, který má však vyšší morální poslání ochránit svět před diktátem (západních) mocností, které světu vnutily svá pravidla. Cítí se jako hráz proti západní dominanci. Ostatně Vladimir Putin se nechal několikrát slyšet, že nebude hrát podle pravidel, která s Ruskem nikdo nekonzultoval.

Jakou roli hraje v ruském mesianismu pravoslavná církev? Přeci jen si mesianismus spojujeme především s náboženstvím.

Ruská pravoslavná církev je úzce spjata se státem i tradicí mesianismu. Je zajímavé, že podporuje myšlenku, že vyšší poslání má naplňovat právě stát, nikoliv mesiáš v náboženském slova smyslu. Při označování nepřátel Ruska se také zajímavě mísí politické nálepky (fašisté, nacisté) s těmi náboženskými (satanisté).

Když na konci září na shromáždění na Rudém náměstí vykřikoval ruský herec a pop Ivan Ochlobystin výrazy jako „Svatá válka“ proti Západu, zapadalo to přesně do této tradice ruského mesianismu.

Jelikož je pravoslavné křesťanství nedílnou součástí ruské národní identity, cítí se Rusko také jako ochránce tradičních (křesťanských) hodnot před „zvráceným“ Západem. I proto se mnozí ultrakonzervativní, antiliberální politici nejen v Evropě nadšeně obracejí k Putinovi. Ruská pravoslavná církev přitom paradoxně podporuje zločinný režim a zavírá přitom oči i nad řadou velmi nekřesťanských problémů Ruska jako vysoká míra alkoholismu, domácího násilí i vražd.

A v čem s tímhle vším souvisí současná Putinova válka proti Ukrajině?

I když je v pozadí ruské agrese mnoho geopolitických a mocenských prvků, i zde se ozývá mesianistická tradice. Invazi Putinova Ruska na Ukrajinu předcházelo sesazení proruské vlády a reálná možnost, že by se Ukrajina mohla stát v budoucnu součástí západních struktur. A právě „ochrana“ Ukrajinců a „denacifikace“ země od nacionalistických sil, které „proti vůli“ svých obyvatel obracejí orientaci země na Západ a „vyvražďují proruskou populaci“ posloužily jako oficiální - absurdní - záminka. Vzpoměňme také na Putinův projev o historické jednotě Rusů a Ukrajinců z července 2021, kde si dějiny překroutil tak, aby odpovídaly oficiální propagandě.

Co je v tomto kontextu zajímavé, řada příslušníků ruské elity je o historickém vyšším poslání země opravdu přesvědčena. Ostatně po řadě neúspěchů se „denacifikace Ukrajiny“ v oficiálních projevech rozšířila na „svatou válku“ se Západem, jenž Ukrajině pomáhá s cílem Rusko zničit.

Vnímají to tak i běžní Rusové? Normální člověk chce mít šťastný osobní život a nechce, aby mu stát příliš zasahoval do jeho věcí, natož aby ho nutil jít bojovat a umírat, ne?

Jak popsala Alicja Curanović z Varšavské univerzity ve své loňské knize o ruském mesianismu, ruské elity i veřejnost se shodnou na tom, že aby Rusko přežilo, musí zůstat velmocí. Veřejnost by však mnohem více preferovala velmocenský status skrze ekonomickou prosperitu a vnitřní reformy. Elita se však rozhodla jít cestou agresivní zahraniční expanze.

Myslíš, že se tentokrát Putin a jeho věrní ve své mocichtivosti, jak tedy jejich mesianismu říkám já, přepočítali?

Ano, Vladimiru Putinovi se to pravděpodobně stane osudným.

Doufejme, že ta agrese co nejdříve skončí. Děkuji za rozhovor!

Pozn.: Podnětem mi byl tento tweet:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz