Článek
Opava - práce s lidmi s duševním onemocněním
První setkání - nestátní nezisková organizace ANIMA VIVA z. s. Vznikla na základě svépomocné skupiny rodičů a pečovatelů osob s duševním onemocněním. Pomáhají hlavně těmto lidem uplatnit se, díky vlastním schopnostem a dovednostem, ve společnosti a v běžném životě. To je ten ideální cíl. Pomoci v překonávání překážek. Umožnit co největší samostatnost.
Drží se přes všechny překážky už 22 let, a mají tedy obrovské zkušenosti. Poskytují dvě registrované sociální služby – odborné sociální poradenství v Sociální poradně a sociální rehabilitace v Centru ANIMA Opava. A také pomáhají se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením na chráněných pracovních místech. Například provozují kavárnu, kde zaměstnávají klienty, chodí tam mámy s dětmi z okolí, senioři, je to příjemné místo.
Práce na zahradě je oblíbená, kavárna je náročnější
Během dopolední návštěvy jsem viděla několik klientů opečovávat zeleň kolem domu: podle sociálních pracovnic mají mezi lidmi s duševním onemocněním více těch, kteří dávají přednost bylinkám a květinám před extroverty, kteří zvládnou obsluhování a komunikaci s lidmi v kavárně. Velmi silně si pamatuju už ze svých let dobrovolničení, jak důležitá je alespoň občasná práce pro každého, kdo ji zvládne. Smysluplná činnost je v Anima VIVA součástí terapie.
Dlouhodobě mi velmi záleží na tzv. sociálním podnikání: jde o to, jak dostat do legální a smysluplné práce vězně i děti z dětských domovů. Ve hře je bonus až 200 tisíc, aby to fungovalo.
Ostrava - setkání s členy, příznivci a veřejností
Setkání druhé. Zajímaly mě zkušenosti s podporou v rodinách s hodně potížemi. V doprovodu Martiny Duškové (je místostarostkou pro školství, sport a sociální věci v Ostravě - Porubě) a Andrey Hoffmanové (je náměstkyně primátora Ostravy pro vzdělávání, inovace a digitalizaci), a členy a členkami Aktivizačního centra pro rodiny v závislostech, jsme probrali realitu v terénu z pohledu Stezky.
Co si z dvouhodinového rozhovoru odnáším: máme v naší zemi rodiny, kde je nerealistické čekat, že budou někdy fungovat bez podpory. Cílem je umožnit dětem, které v nich vyrůstají, aby nepokračovaly v začarovaných kruzích závislostí a třeba aby vychodily základku. Zarazila mě doslova lavina sebepoškozování a poruch příjmů potravy, s kterou se sociální pracovníci setkávají. A skupinové chování. Sebepoškozování jednoho začne napodobovat druhý. Stejně tak mi opět jasně ukázali, jak moc záleží na celé rodině. Do terapeutické práce by se v případech kumulovných problémů ideálně měli zapojit i všichni dospělí, nestačí mluvit třeba jen s dospívajícím, který se sebepoškozuje.
Setkání třetí, s příznivci a veřejností v ostravském Pirátském centru. Krátký rozhovor s naší eurokandidátkou Zuzkou Klusovou, která je tu známá roky jako bojovnice za práva místních lidí, a možnost přítomných zeptat se na cokoli. To mě baví. Probírali jsme i oficiální i méně oficiální témata ze Sněmovny, různá Pirátská stanoviska v různých otázkách a stanoviska k nim. Předávali jsme zkušenosti, jak sladit osobní život a práci a jak nakopnout komunální politiku.