Článek
Průzkum pochází z rukou společnosti Raul, která v Česku stojí za pořádáním legendárního závodu v běhu na lyžích Jizerská 50, běžeckého seriálu Běhej lesy a dalších známých akcí. U agentury Kantar si nechala zpracovat obsáhlý průzkum o tom, jak Češi vnímají sport, a ukázalo se, že ten, kterému se věnují nejaktivněji, je cyklistika. Uvedlo to 64% Čechů. Ale je následován dalším výrazně oblíbeným sportem, který cyklistice šlape na paty, a to je plavání. Bronzovou získává turistika. V první desítce sportů se ale objevil také bowling, jóga nebo badminton. Ale co tam vůbec není, tak to jsou obecně míněno tolik oblíbené tuzemské sporty, jako je hokej a fotbal!

Ilustrační obrázek - fanoušek fotbalu
Fotbal a hokej raději z gauče nebo z tribuny
Fotbal a hokej ovládly anketu sportů, které lidé nejčastěji sledují na stadionech, v televizi nebo na internetu. Za nimi se umístil i tenis. Takže kolektivní sporty se u Čechů těší oblibě spíše pasivně. Hokej, jak zase ukazuje jiný průzkum, nicméně zůstává s přehledem nejsledovanějším sportem v České republice. Tradičně za ním následuje fotbal a biatlon. Řečí čísel 24 procent respondentů uvedlo, že hokej patří k jejich nejoblíbenějším sportům a sledují ho vždy, když můžou. U fotbalu stejnou odpověď uvedlo jen 16 procent. Průzkum pořízený vloni v listopadu s názvem Sport marketing research vznikl na reprezentativním vzorku 3000 respondentů pro agentury Raul a Pragosport. Ukázal také, že zatímco zájem o fotbal a hokej stále roste, pokles zaznamenal biatlon, zjevně v souvislosti s horšími výsledky českých reprezentantů. Nebo fakt, že nejpopulárnější u Čechů je David Pastrňák, který zřejmě i pod vlivem zlatého hokejového šampionátu v Praze zaznamenal nejvýraznější nárůst popularity od roku 2021.
Kolo jako kolektivní sport?
Vraťme se ale k aktivnímu sportu Čechů. Cyklistice se v Česku podle dat Kantaru věnují téměř dvě třetiny Čechů. Na bicyklu jezdí lidé nejčastěji mimo město. V anketě ale 37 procent lidí uvedlo, že na kole jezdí i do práce nebo do školy, což se ukazuje jako nárůst oproti průzkumu před pěti lety. Více než polovina oslovených prý alespoň jednou za měsíc jezdí v doprovodu dalšího -minimálně jednoho - cyklisty. To jsou nejen ty „oblíbené hloučky“ na silnicích, ale také v přírodě. Možná ještě jeden zajímavý údaj - Češi nejčastěji utratí za kolo částku mezi 10 - 20 tisíci korun. Plus každoroční servis kol, který při zanedbání může vyjít pořádně draho, ale hlavně je na něj třeba myslet včas. Mluvím z letošní vlastní zkušenosti, kdy jsem čekala na termín několik týdnů.

Ilustrační obrázek - běžci
Běh získal od Čechů bramborovou medaili
Z pohledu lidí, kteří se sportu věnují kondičně, by se mezi nejpopulárnější dostal běh, který v celkovém pořadí skončil čtvrtý. Ilustruje to i vysoké zastoupení aktivních běžců, kteří pro měření výkonu používají chytré hodinky, sport tester nebo fitness náramek. Vlastně v případě lidí, kteří se aktivně věnují běhu, je to polovina oslovených, kteří zkrátka bez chytrých hodinek nevyběhnou a data jsou pro ně zásadní. To se ale týká převážně běžců do 40 let. Starší už si běh „bez datových výstupů“ umí představit poměrně snadno. I přesto, že se nejvíce běhá ve městech, více než 60 procent běžců směřuje alespoň část trasy do nejbližší přírody – parku, lesa či na cyklostezku. Patnáct procent lidí běhá v terénu a pouze šest procent v hale. Své tréninky Češi plánují podle denního programu, tedy pracovních a rodinných povinností, a tak někteří neřeší uběhnutou vzdálenost, ale délku trvání tréninku. Oblíbené jsou běžecké třicetiminutovky. Při jednom tréninku uběhne 35 procent běžců v Česku maximálně 5 km, dvě pětiny méně než tři kilometry. Jen patnáct procent běžců zvládne až 8 km, častěji pak ženy.
Zima už se snad definitivně loučí, tak hurá na to, Češi! :)
zdroje:
https://archiv.hn.cz/c1-67693950-pruzkum-jake-sporty-u-cechu-vedou-kolik-utrati-za-kolo-a-kolik-z-nich-meri-vykon-hodinkami
https://www.sport.cz/clanek/hokej-narodni-sport-hokej-nad-fotbalem-jasne-vede-pruzkum-ukazal-koho-maji-cesi-nejradeji-5205911
https://refresher.cz/135045-Kolik-kilometru-behaji-Cesi-a-jak-casto-Pruzkum-zjistuje-motivaci-a-vysledky-ceskych-bezcu