Hlavní obsah
Zdraví

Světový den hypertenze připomíná, že na mušce tichého zabijáka nejsou jen otylí lenoši

Foto: ilustrační obrázek - pixabay

Vysoký krevní tlak zabije každoročně miliony lidí. Nejen těch obézních, fyzicky neaktivních a věčně vystresovaných, ale i zdánlivě zdravých jedinců, kteří o svém fatálním problému nevědí. Dnešní světový den hypertenze k zodpovědnosti opět nabádá.

Článek

Svůj vysoký krevní tlak lidé velmi často bagatelizují, nebo o něm vůbec nevědí. Protože příznaky nemusí být viditelné spoustu let. Když se hypertenze neléčí, může vést k infarktu, mrtvici, ischemické chorobě srdeční, selhání ledvin, zhoršenému vidění, poruchám erekce, demenci a dalším. Zrychluje se usazování cholesterolu v tepnách, vznikají bloky toku krve. Pokud jsou postiženy dolní končetiny, je bolestivá chůze a tepny mohou být poškozeny tak, že je nutné končetiny amputovat.

K viditelnému, citlivému nebo hmatatelnému onemocnění bychom nikdy tak laxní nebyli, ačkoli by pro nás nemuselo znamenat tak fatální následky. Přízvisko tichý zabiják používáme jako „zábavnou“ definici, aniž bychom si často sami tlak změřit nechali.

Krevní tlak vzniká v cévách. Vyjadřuje sílu, kterou protékající krev tlačí na stěnu tepen. Závisí jak na množství krve, které srdce pumpuje do krevního oběhu, tak i na odporu tepen vůči průtoku krve. Čím více krve srdce pumpuje a čím jsou tepny užší a nepoddajnější, tím vyšší je krevní tlak.

„Ten mi ale zvedl tlak!“

Přesně tak se často vyjadřujeme ve chvíli, kdy nás někdo rozčílí. A skutečně nám tlak zvýší. Stresu se náš nervový systém brání a přizpůsobuje se mu zvýšením krevního tlaku. Po odeznění stresu se tlak vrátí do normálních hodnot. Při dlouhodobé stresové zátěži ne, což vyústí v hypertenzi. Dlouhodobost hraje roli u vysokého tlaku i v mnoha dalších ohledech jako je například příjem soli a sodíku, jejichž nadměrný příjem negativně ovlivňuje hospodaření s vodou, která se v těle zadržuje a srdce pak pracuje s větším objemem krve, který nezvládá. Stejně tak dlouhodobě nadbytečný příjem alkoholu nebo cigaret, které ničí naše cévy.

Co oči nevidí, to srdce bolí!

Buší vám více srdce, bolí vás často hlava, míváte závratě a cítíte únavu? A co bolest na hrudi a zadýchávání bez větší námahy? Pokud na sobě tyto věci pozorujete, může to být právě vysoký tlak, který za nimi stojí. Jenže my si je mnohdy odůvodňujeme nedostatkem spánku, množstvím práce, pár kily navíc, kvůli kterým nejsme v kondici jako dřív…. Hypertenze nemá moc možností, jak nás včas varovat, přesto i těchto pár varovných signálů, které k nám vysílá, dokážeme tak snadno ignorovat. Raději si zajdem „odfrknout“ do sauny nebo na masáž, místo abychom zašli ke svému praktickému lékaři, který by nám tlak změřil a věc s námi prodiskutoval. Jedna návštěva, jedna hodina, co můžou znamenat celý život.

Foto: Pixabay

Až 30 % pacientů na následky mrtvice umírá. Častým následkem bývá narušení schopnosti hýbat jednou polovinou těla, porucha řeči, paměti nebo zraku.

„Já těm číslům nerozumím…“

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel. První číslo je tlak systolický, tedy tlak krve na cévy v průběhu srdečního stahu. Druhé číslo za lomítkem je tlak diastolický. V průběhu diastoly je tlak nižší a toto číslo představuje odpor cévního řečiště při návratu krve do srdce. Hodnota krevního tlaku se udává v jednotkách mmHg, tedy v milimetrech rtuťového sloupce tlakoměru. Normální hodnoty tlaku a hodnoty, kdy vám může být diagnostikována hypertenze, jsou tyto:

Optimální krevní tlak

<120 / <80

Normální krevní tlak

120-129 / 80-84

Vysoký normální krevní tlak

130-139 / 85-89

Hypertenze mírná (1. stupně)

140-159 / 90-99

Hypertenze středně závažná (2. stupně)

160-179 / 100-109

Hypertenze závažná (3. stupně)

≥180 / ≥110

Izolovaná systolická hypertenze

≥140 / <90

Nezodpovědnost a laxnost můžou zabíjet

Sama jsem závažnou hypertenzi třetího stupně měla. Možná to je důvod toho, proč teď světový den připomínám a na rizika upozorňuji. Začalo to naprosto nevinně a celkem běžně v těhotenství, před kterým jsem lékaře příliš nevyhledávala. Proč taky. Byla jsem v pohodě. Díky těhotenství na měření tlaku došlo. Kvůli velkému množství změn, kterými prochází tělo budoucí maminky, se může objevit vysoký krevní tlak, který představuje zdravotní riziko pro matku i nenarozené dítě a proto je tlak krve v těhotenství lékaři pravidelně kontrolovaný. Nebylo to až tak zlé a léky mi lékařka nasadila po porodu, kdy se tlak ještě zvýšil. Po dalším měření dávku zdvojnásobila, po dalším zase a po roce jsem byla na pětinásobku původní dávky. Když mi léky před časem došly a moje lékařka měla dovolenou, nechala jsem to tři dny být. Měla jsem „hodně práce“ a  nestíhala. Klasika. Když jsem ale měla pocit, že exploduju, zašla jsem čtvrtý den za zastupujícím lékařem, který mi naměřil tlak 188/120 a řekl mi, ať spolknu hned v lékárně dva a rozkoušu je. Vypadal vyděšeněji než já. Co by se stalo, kdybych věc odkládala do návratu svojí lékařky, si asi umíme všichni představit. Mě to jako mámu dvou dětí pořádně proplesklo. Dnes beru své léky pravidelně a náhradní platíčko mám v kabelce vždycky. Ale měla bych mít i lepší přístup k vlastnímu zdraví a životosprávě, o což se více či méně úspěšně snažím.

Foto: Pixabay

Máme doma kdejakou vymoženost, ale tlakoměr většina domácností postrádá.

Tipy, jak průšvihu předcházet

  • Chodit na pravidelné lékařské prohlídky. A to i ve chvíli, kdy si myslíte, že není důvod. Nebo věříte té otřepané frázi, že doktorům je lepší se vyhýbat.
  • Mít domácí tonometr, aby bylo možné krevní tlak pravidelně kontrolovat. Ne, není to jen “věc pro důchodce”, ačkoli svou roli u zvýšeného krevního tlaku sehrává i věk. Postupem času cévy ztrácí svoji elasticitu a roste riziko hypertenze. Často se proto setkáváme se zvýšeným krevním tlakem právě u seniorů. Ale výjimkou nejsou rozhodně ani mladí lidé.
  • Hýbat se aspoň 5x týdně minimálně po dobu půl hodiny. A nemusí to být hned fitko nebo běh na druhou stranu města. Stačí například svižná chůze, plavání nebo jízda na kole.
  • Změřit si své BMI vyžaduje leckdy kuráž, ale může to výrazně změnit život. V případě zjištění nadváhy a obezity je třeba snížit svoji hmotnost. Výrazně se tím sníží riziko rozvoje všech srdečně-cévních onemocnění.
  • Luštěniny, ovoce a zelenina. Ovoce a zelenina denně, luštěniny aspoň každý třetí ten. I když je nemusí mít někdo rád, vždy se najde chutná a stravitelná varianta.
  • Míň solit a sůl v kupovaném jídle hlídat. Nejde jen o tom, co si nasypeme na jídlo na talíři, důležité je omezit i konzumaci paštik, salámů nebo polotovarů a fastfoodů, ve kterých je soli více než dost.
  • Hlídat je třeba v jídle i tuky. Ty živočišného původu (sádlo, máslo, smetana, uzeniny, tučné maso) nahradit těmi rostlinnými (řepkový a olivový olej, ořechy).
  • Spánek a větší pohoda. Najít si čas na to pořádně se vyspat a praktikovat metody pro to nenechat se vystresovat je asi to nejtěžší ze všeho. Ale možnosti jsou. Teď už jen to odhodlání.
  • Omezit konzumaci alkoholu pozitivně ovlivní tlak, peněženku, i čerstvost těla a mysli v druhém dni.
  • To samé můžeme říci také o kouření, které přispívá k ateroskleróze, nepříznivě ovlivňuje stav cév a má mnoho dalších zdravotních dopadů. Nekuřte! Budete zdravější, bohatší a nebudete páchnout svému okolí. To se radši nacpěte česnekem. Ten aspoň může pozitivně ovlivnit normální stav cévní soustavy, stejně jako jmelí nebo hloh.

zdroje:

https://www.drmax.cz/clanky/odhalte-vysoky-krevni-tlak-vcas

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/hypertenze-co-to-je-jake-jsou-jeji-priznaky-a-jak-probiha-lecba/

https://www.benu.cz/jak-snizit-vysoky-krevni-tlak-1-dil

https://www.dentimedshop.cz/cs/vysoky-krevni-tlak-nenapadny-a-tichy-nepritel.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz