Hlavní obsah
Zdraví

Jedna fotka mobilem vám může zachránit život. Aplikaci na odhalení rakoviny využívají tisíce Čechů

Foto: Pixabay

Pacientů s rakovinou kůže stále přibývá, každoročně u nás nemoci podlehnout stovky lidí. Pravidelná kontrola a včasné odhalení hrají zásadní roli, jenže čekací lhůty na vyšetření znamének jsou klidně i rok. Mobilní aplikace pomůže frontu předběhnout.

Článek

Nebezpečí melanomu tkví především v rychlosti, s jakou metastazuje do ostatních tkání a orgánů. Přestože nejde o nejčastější formu rakoviny kůže, má na svědomí nejvíce životů. Čas je proto naprosto zásadní. Všude slyšíme, jak důležitá je prevence, ale když zavoláte do ordinace dermatologa, zjistíte, že máte smůlu. Taková je alespoň moje zkušenost z tohoto týdne, kdy jsem volala do deseti ordinací, dokonce nakonec ve třech krajích. V hlasu u telefonu z jihlavské ordinace jsem dokonce slyšela pousmání, když jsem se zeptala, jestli bych mohla přijít na kontrolu znamének do léta. Odpovědí mi bylo, že mají tolik pacientů, že nejdříve za rok, nicméně tak dopředu se ani neobjednává, tak ať zavolám za rok. Naděje přišla až po telefonátu do centra v Pardubicích, kde jsem dostala šanci s tím, že můžu přijít na konci prázdnin a počítat s částkou 2800 korun za každého člena rodiny. Vím, že vyšetření má probíhat před létem, ano, asi jsem zaspala… ale rok čekání na vyšetření, to jsem tedy nečekala.

Foto: Pixabay

Dlouhodobé slunění není zdravé. Ani s kily ochranných prostředků. Kůže při něm ve snaze vyrobit co nejvíce melaninu doslova volá o pomoc.

Negrilujte svou kůži na sluníčku. To je první krok k úspěchu. Následuje samovyšetření

Ještě dřív, než se odhodláme pídit se po vyšetření, měli bychom si uvědomit, že nic jako zdravé opalování neexistuje. Už jen to slovo - opalování - přemýšleli jste někdy nad tím? Opalujeme si svou kůži… Nic vám stoprocentně nezaručí ani krémy, emulze či spreje s vysokým ochranným faktorem, protože pod působením dalších vlivů kůži nechrání dokonale. Pokud přijedete z dovolené krásně opálení, znamená to jediné - vaše kůže celou dobu volala o pomoc, protože produkovala hromadu melaninu. A to, že si zalepíte rizikové znamínko (ano, i to pacienti často říkají) třeba náplastí nebo na něj kydnete tunu krému (jako já), tak ani to ničemu nepomůže. Stejnou péči potřebuje veškerá kůže v okolí znamínka. Při samovyšetření se musíme soustředit na asymetrii, ohraničení, barvu, průměr, jakékoli změny. Jakmile se mění tvar nebo velikost, je dobré zpozornět. A právě tady přichází na řadu technika. Aplikace, která u nás funguje už něco přes rok a jmenuje se skinvision. Doporučil mi ji kamarád Marek Dvořák, kterého jistě znáte jako známého lékaře a influencera. On sám využívá zájmu sledujících a šíří osvětu o existence této pomoci v podobě umělé inteligence, které vám díky fotce dokáže říct, jestli je průšvih, nebo ne.

Stovky zachycených podezření v jediném měsíci

Průkopníkem fungování této aplikace v Česku je Doctor digital, který prostřednictvím technologií umožňuje lidem pomoc i v mnoha dalších oborech medicíny. Je to fascinující promyšlená síť. Když si stáhnete aplikaci skinvision, znamínko vyfotíte. Umělá intelignece výsledek vyhodnotí a buď vám jasně řekne, že je v pořádku, nebo že má pochyby. Pak váš snímek odešle třem na sobě nezávislým lékařům po celém světě. Pokud i oni naznají, že by mohlo jít o melanom, přijde vám o tom informace s tím, že máte vyhledat co nejdříve lékaře. A jistě vás napadlo to, co mě - jenže oni mi řeknou, že mě vezmou za rok. To ale v tomto případě neplatí. V tuto chvíli jste už pacient, který oficiálně potřebuje neodkladnou péči. Sestřičky z Doctor digital budou tak dlouho obvolávat dermatology v ČR, až vám nějakého co nejdříve seženou. Navíc by měly náklady jít na vrub pojišťovny.

Foto: Pixabay

Místa v přeplněných čekárnách dermatologů by mohla v budoucnu aplikace skinvision radikálně uvolnit.

Není to zadarmo, pořád je to ale levnější než dostupná vyšetření, natož pak léčba

Cena, kterou za službu zaplatíte, se odvíjí podle toho, jestli chcete vyfotit jen nárazově jedno problematické znamínko, tam by to mělo být 150 korun, nebo si koupit členství, třeba tři měsíce za 500 korun nebo roční, která je pak výrazně zvýhodněná, tedy 1250 korun. Oborová zdravotní pojišťovna ho nabízí už zdarma. Ostatní se zatím nepřidali. V ceně aplikace je právě zmiňovaná komplexní péče - vyšetření první pomocí umělé inteligence, následně v případě podezřelého znaménka posudek od tří lékařů z celého světa a pak aktivní obvolávání týmu, který vám sežene doktora. Mám statistiku za dva měsíce, kdy si fotku znamínka mobilem u nás udělalo přes apku 15 tisíc lidí. Z toho 533 bylo vyhodnocených jako rizikových a doporučeno na fyzické vyšetření dermatoskopem. U 42 z toho počtu víme, že byl potvrzený melanom. Nicméně v tomto čísle nejsou ti, co následně už systém opustili a šli za svým dermatologem, takže je pravděpodobně mnohem vyšší. Nisméně můžeme říct, že minimálně každé desáté podezřelé znamínko se nakonec opravdu ukázalo jako rakovinové.

Přístup lékařů je celkem vyrovnaný - jedni aplikaci vítají, druzí odmítají

Lékaři u nás se dělí se na dva tábory. Paradoxně prý jsou podle zkušeností Doctor digital novince více naklonění ti dříve narození. Často, ne vždy. Vědí, že polovina lidí v jejich čekárně je zdravá, „pouze“ zodpovědná. A vítají možnost umožnit jim zjistit to už doma a uvolnit tak místo těm, co to vážně potřebují. Zkrátit ty šílené čekací doby. Pak je tu ta druhá skupina lékařů, která bere tuto možnost jako konkurenci - jejich jednorázové vyšetření stojí 2800 korun, jak jsem se včera přesvědčila, mobilní aplikace na celý rok pro každodenní využití méně než polovinu. Kdo umí počítat, ten si důvody odmítání určitou skupinou spočítá. Není to rozhodně žádný hejt na lékaře, mají plné ruce práce a pořád je to u nás jen rok stará novinka. Je možné, až pravděpodobné, že se přístup změní, a nakonec se tyhle dvě možnosti propojení pomoci stanou automatické. Protože jak všichni víme, nepoměr ceny obyčejného vyšetření a léčby rakoviny je obrovský, a hlavně počty životů, kterých se to týká . A to je to, oč tu běží. Vzpomínám si na den, kdy mi můj nejbližší přítel ukázal krvácející znaménko. Ještě ten den jsem ho doslova dotáhla na pohotovost, druhý den byl na operačním stole, dva roky poté zemřel. Ne, opravdu není čas ztrácet čas.

zdroje:

https://ondrejsvoboda.cz/

https://www.ozp.cz/benefity/zdravotne-preventivni-programy/skinvision

https://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/odhalit-rakovinu-kuze-pomaha-nove-i-mobilni-aplikace

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz