Hlavní obsah

Kvůli nemocné slinivce se o sebe Matěj nezvládá postarat. Podporu rodiny nemá

Foto: se svolením Znesnáze

Matěj byl aktivní kluk, sportovec, cestovatel, kamarád. Po selhání slinivky ovšem jeho dny provázejí silné bolesti a záchvaty, se kterými jen těžko zvládne i základní úkony. Jeho kamarádka se mu snaží pomoci alespoň k důstojnému životu.

Článek

„Matěj je můj kamarád z dětství. Poznala jsem ho kdysi ve vodáckém kroužku. V životě to nikdy neměl snadné, po coming outu se jeho vztah s rodinou velmi zkomplikoval. Dnes, ve čtyřiceti letech, čelí těžké nemoci úplně sám. Žije bez podpory rodiny a jeho jediným příjmem je invalidní důchod,“ začíná své vyprávění Blanka Hofmannová, která se rozhodla stát za svým blízkým kamarádem v těch nejtěžších chvílích.

Operace slinivky je náročná i kvůli Matějově extrémně nízké váze

Matěj bojuje s bolestí a slabostí den co den. Dříve velmi tělesně i mentálně aktivní člověk se prý dnes dokáže s těží podepsat. Býval velmi společenský, jezdil na koni, na vodu, měl spoustu přátel. Jen v životě neměl moc štěstí na partnery, někteří ho velmi zradili, bohužel i okradli. Dnes Matěj bere silné léky a jsou dny, kdy nezvládne ani vstát z postele. Diagnózu lékaři zjistili před deseti lety. Tehdy se ještě toulal po světě a bolesti na hrudi nepřipisoval velkou váhu a o selhání slinivky nevěděl. Jenže pak přišly skutečně velké bolesti a záchvaty, které ho v běžném životě zastavili. Dokonce opakovaně skončil v kómatu. „Dnes je to ve fázi, že má zapouzdřený zřejmě nezhoubný nádor, jenže nikdo ho nechce kvůli nízké váze operovat. Má i spoustu jiných zdravotních problémů a narkóza by ho prý ohrožovala na životě,“ vysvětluje Blanka.

Foto: se svolením Znesnáze

Matěj má dnes k aktivnímu životu opravdu daleko. Sužují ho každodenní bolesti.

Realita života obklíčená bezmocí

Matěj miluje železnici. Pokud stav dovolí moc rád by se projel vlakem. To jsou ty malé sny, které ho popohání. Pak je tu ale realita života, jako například to, že z invalidního důchodu se nemůže dovolit základní věci do domácnosti, které nutně potřebuje, konkrétně pračku a ledničku: „Ačkoliv mu pomáhám, toto už bohužel není v mých silách. Právě proto jsem se rozhodla založit na Znesnáze sbírku a podpořit ho alespoň tímto způsobem,“ říká s vděčností kamarádka Blanka směrem k těm, kteří se rozhodnou Matěje v těžké životní etapě spolu s ní podpořit.

Právě sedím s Matějem u něj doma. Moc všem děkujeme. Já za něj a on Vám všem, kteří jste prozatím přispěli.
Blanka na webu Znesnáze děkuje dárcům

„Výtěžek sbírky půjde především na nákup nové pračky a ledničky, aby mohl Matěj žít důstojně i přes svou nemoc. Pokud by se podařilo vybrat vyšší částku, použijeme ji na zajištění domácí péče a osobní asistence, kterou Matěj ve svém stavu potřebuje čím dál víc,“ uzavírá Blanka.

Přesná čísla o počtu lidí se selháním slinivky nejsou snadno dostupná, ale víme, že rakovina slinivky postihuje v České republice každoročně přes 2 300 lidí. Z toho asi 95 % pacientů na toto onemocnění zemře. Akutní pankreatitida, další onemocnění slinivky, postihuje pět až dvacet lidí ze sta tisíc ročně: „Dobrou zprávou je, že už současná doba nabízí možnosti, jak rakovině slinivky břišní předejít nebo zvýšit šanci na delší přežití, případně i vyléčení,“ uvádí na webu Masarykova onkologického ústavu jeho ředitel Marek Svoboda. Primární prevencí, tedy zdravým životním stylem, by bylo možné zabránit téměř polovině případů této rakoviny. Osobám s nejvyšším rizikem jejího vzniku je možné nabídnout preventivní vyšetření, které až 5× zvýší šanci, že rakovina slinivky bude odhalena včas, tedy ve stádiu léčitelném operací. V neposlední řadě nové možnosti léčby až dvojnásobně prodlužují přežití těchto pacientů.

MOÚ je jedním z největších center specializovaných na nádory slinivky v České republice. Každým rokem přichází do péče zhruba 180 nových pacientů. Kromě moderních metod diagnostiky, chirurgické, radiační a systémové protinádorové léčby, probíhá v MOÚ od roku 2021, jako vůbec v prvním zdravotnickém zařízení v České republice, i preventivní program v podobě klinické studie SCREPAN. Ta je určena osobám s nejvyšším rizikem vzniku rakoviny slinivky. Patří mezi ně zejména osoby s dědičnou predispozicí k rakovině slinivky i pacienti s cystickou fibrózou. Tato studie, do které se už zapojilo více než 100 rizikových osob, se od konce loňského roku otevírá i v dalších nemocnicích.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz