Článek
Inspiraci pro Sanitku přání jsme našli u nizozemské organizace Ambulance Wens, která plní přání lidem v terminálním stádiu již od roku 2007. Pustili jsem se do realizace této služby, protože nám připadá velmi smysluplná. Nesnažíme se změnit svět. Změna, o kterou usilujeme, je spíš na osobní rovině. Zjistili jsme, že v České republice žijí tisíce lidí, kteří jsou kvůli svému zdravotnímu stavu upoutaní na lůžko, nebo mají natolik omezenou pohyblivost, že v zásadě nejsou schopni bez pomoci a vozidla s nosítky opustit byt, dům či zařízení, ve kterém žijí. Často prožívají pocity bezmoci a beznaděje. Jsou izolovaní od okolního dění. Nemají možnost uzavřít svou důležitou životní kapitolu. Se Sanitkou přání chceme tuto situaci zlepšovat a pomáhat našim klientům uskutečnit důležité zážitky - vysvětluje vznik spolku Sanitka přání na svém webu. Za své úsilí získal předseda spolku a spoluzkladatel Igor Kytka před časem od Nadace Lilie a Karla Janečkových i ocenění Laskavec: „Nominovala mě paní Ivana Peterková, za což jí touto cestou velice děkuji. A doufám, že budu mít příležitost jí někdy poděkovat také osobně. Bylo to pro mě opravdu velké překvapení,“ ohlíží se s vděčností Kytka a jedním dechem dodává:
„Je asi trochu zavádějící, že jsem to ocenění dostal jako jednotlivec, přitom bez kolegyň a desítek dobrovolníků by této služby vůbec nebylo. Takže toto ocenění pro mě znamená podporu v tom, že tato služba má velký smysl!“ O svých aktivitách a splněných přáních informuje spolek na svém facebooku. Příběhy, které tam můžete vidět, jsou často velmi dojemné, ale i inspirativní. Ukazují nám, jak moc je čas pomíjivý, důležitý a nevratný. Pro nás, ale i ty, které milujeme.
Nechceme, aby lidé odcházeli bez rozloučení
Sanitce přání se Igor Kytka věnuje dva roky. Dříve působil v sociálních službách jako konzultant v oblasti zavádění inovací. Práce v Sanitce přání mu dává vědomí, že pomáhá s kolegy lidem, kteří by jinak často odešli bez rozloučení. Sám má rodinu se dvěma malými dětmi a práci na plný úvazek, čas je proto pro něj velmi cenný a chce ho investovat skutečně smysluplně: „Do začátku října 2024 jsme splnili 125 přání! Každé přání je jedinečné a pro každou posádku to bude asi jiné přání. Pro mě je to nejspíš to úplně první přání – návštěva pana Josefa v rodném domě na den svých narozenin a oslava v rodinném kruhu – protože tím to vlastně všechno odstartovalo,“ vzpomíná Igor Kytka.
Neodmítneme nikoho, pokud to zdravotní stav dovolí
„Myslím, že taková situace se nám ještě nestala. Většinou odmítáme přání kvůli zdravotnímu stavu klienta. Přání bývají většinou velmi prostá, naši klienti většinou nejsou v situaci a stavu, kdy by toužili po nějakých spektakulárních zážitcích, většinou mají velmi skromná přání. Činnost Sanitky přání je financovaná pouze z darů jednotlivců, firem a nadací. V tuto chvíli nemáme žádné státní financování. Zajištění financování se teprve učíme, ale vnímám, že pro naše fungování je dostatek financí zásadní,“ vysvětluje zdroje předseda spolku Igor Kytka a odkazuje například na projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, jehož komunita, společně se zákazníky Slevomatu podpořila loňské služby Sanitky částkou 300 tisíc korun a rádi by v podpoře pokračovali i letos.
Pokud má něco obrovský vliv na to, co děláme, pak je to zpětná vazba. Když vidíme změny, radost a naplnění... 🙏 Dnes...
Posted by Ježíškova vnoučata on Sunday, August 4, 2024
Pro spuštění Sanitky přání v České republice byli kromě vyřešení legislativních požadavků klíčoví empatičtí dobrovolníci a důvěra veřejnosti. Laické, která si Sanitku přání volá, ale i odborné. Tedy pracovníků hospiců, nemocnic a domovů, odkud klienti vyrážejí, když nejedou z domova. Důvěra v profesionalitu je zde zásadní: „Začátky byly poměrně těžké, snažili jsme se najít cestu v legislativě, čekali jsme na vhodnou sanitku a na účtu jsme měli peníze sotva na dvě přání. Pak přišlo to první, vysněné. Cestu nám komplikovalo husté sněžení, ale nakonec se vše podařilo. Klient i rodina byli šťastní. A s radostí nás vítal i personál domova, kde klient dlouhodobě pobýval. Bylo to hodně silné,“ vzpomíná usměvavý Igor na první přání, které v něm zůstane navždy. Stejně jako pocit, když se po úmrtí pána rodina ozvala. Postarali se o odchod s rozloučením. „Mise splněna.“
Tahle sanitka rychle nejezdí. Přináší očekávaný čas a potřebný klid dobrovolníků
Sanitka přání dnes sdružuje okolo tří desítek dobrovolníků. Ti jsou pro dobré výsledky naprosto zásadní: „Pokud máte zdravotnické vzdělání a dokážete si pro plnění přání klientů vyhradit na celý den čas, rádi vás uvidíme v terénu. Výhodou tohoto způsobu zapojení je bezprostřední kontakt s klientem a jeho blízkými, takže si užijete čistou radost z dávání,“ vzkazuje Kytka s odkazem na stránky, kde je možné se k Sanitce přání připojit.
Igor Kytka by si v kontextu Sanitky přání přál, aby se organizaci dařilo a získala si místo mezi etablovanými organizacemi, kterou lidé znají a důvěřují jí. Vzhledem k práci, kterou odvádí, a silným dojmům, které společně s kolegy zanechává, je jeho Sanitka přání bez jakýchkoli pochyb na správné cestě.