Hlavní obsah
Lidé a společnost

Proleženiny mohou zabíjet. Prevence v podobě chytrých podložek a matrací je pro domovy seniorů drahá

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Domov seniorů Komárov (se svolením)

Úmrtnost pacientů s proleženinami je pětkrát vyšší než u jejich vrstevníků. Pro zdravotnický personál znamenají mnohem vyšší fyzickou a časovou zátěž, pro seniora samotného nekonečné utrpení. Efektivní prevence je ale pro mnohé domovy nedostupná

Článek

Dekubity jsou různě rozsáhlé rány, vznikající především u dlouhodobě ležících pacientů, vyvolané lokálním tlakem na kůži. Vznikají většinou v místech s malou vrstvou tukové nebo svalové tkáně. I přes veškerý pokrok v medicíně jsou proleženiny vážným a hlavně podceňovaným problémem, který může kvůli infekci skončit až smrtí. Tyto chronické rány ohrožují nedonošené děti, pacienty po vážných úrazech, ale převážně starší ležící pacienty.

Velmi důležitá je vedle pravidelného polohování i důkladná hygiena. Po koupeli by mělo následovat důsledné osušení těla a nanesení kvalitního hydratačního krému. Základem je suché lůžko, proto je nezbytné při potížích s inkontinencí používat jednorázové kalhotky nebo pleny. Pacient by měl, pokud je to možné, dostávat kvalitní a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů. Příčiny vzniku dekubitů se vzájemně doplňují. Tlak, který působí mezi kůží a postelí, způsobuje stlačení tkání. Ty tak nejsou prokrvovány a okysličovány, dochází k odumírání - nekróze. K ní se poté přidávají infekce. K nejvyššímu tlaku dochází na kostních výčnělcích jako jsou kyčelní klouby, sakrální výběžky, křížová kost nebo kostrč. Někdy se objevují i na patách, zadní části hlavy, ramenou, lícní kosti, okolo lopatek, na kotnících, na boční straně kolen, ploskách chodidel nebo palcích nohou.

Chytré podložky a speciální matrace. Problém proleženin seniorů v domovech rezonuje, odpovědí je ale často nedostatek peněz

Zdravotnický personál se snaží preventivně proti proleženinám bojovat pravidelným polohováním, co nejlepší hygienou, výměnou lůžkovin i masážemi na prokrvení. Pacient s dekubity znamená mnohem vyšší fyzickou a časovou zátěž. Úmrtnost pacientů s proleženinami je pětkrát vyšší než u osob stejně starých, kteří proleženinami netrpí. „Ráda bych vám přiblížila příběh paní Květoslavy, která je v našem domově téměř tři roky. Paní Květoslava byla vždy usměvavá a měla radost ze života. Milovala společnost, ráda se zapojovala do aktivit, ať už šlo o společné zpívání, hry nebo prosté posezení s ostatními klienty u šálku čaje. Bohužel, v posledních měsících se její zdravotní stav zhoršil. Stala se méně pohyblivou a každá manipulace či polohování pro ni začala být bolestivým zážitkem. Je těžké sledovat, jak dříve veselá žena postupně ztrácí radost ze života, jak se jí úsměv vytrácí z tváře a její dny jsou naplněné nepohodlím a frustrací. Špatná nálada je v takové situaci pochopitelná – kdo by se cítil dobře, když mu bolest zasahuje do každého momentu, kdy se pokusí pohnout…,“ přibližuje jeden z příběhů domova v Komárově jeho vedoucí sociální pracovnice Nikola. Polohovací matrace by pro paní Květoslavu znamenala zásadní změnu. Umožnila by jí prožívat každý den s menší bolestí a větším pohodlím, což by ji mohlo vrátit aspoň částečně zpět do dnů, kdy se usmívala a těšila se na další chvíle ve společnosti.

Příběh paní Květoslavy není ojedinělý. Podobné osudy potkávají tamní pracovníci i u dalších klientů. Aktuálně pro ně mají tři polohovací matrace, které ukázaly, jak velkou změnu mohou přinést. „Potřeba těchto matrací je ale stále vyšší, a bohužel naše kapacity nestačí. S nadějí jsme se proto obrátili na Znesnázi, kterou už dlouhou dobu obdivujeme pro její schopnost účinně a rychle pomáhat lidem v tísni,“ vysvětluje důvody založení sbírky vedoucí sociální pracovnice Domova seniorů Komárov Nikola Šaršová.

Foto: Se svolením Domova seniorů Komárov

Péče o klienty v komárovském domově.

„Ačkoli ne každý z našich 100 klientů vyžaduje polohovací matraci, jsou mezi nimi i ti, pro které je každodenní život bez ní spojen s velkou bolestí. Tyto matrace mohou doslova změnit jejich životy – ulevit jim od bolesti, zlepšit kvalitu spánku a umožnit jim důstojně prožít každý nový den. Antidekubitní matrace využívají technologii, která rovnoměrně rozkládá tlak na celé tělo. To je nesmírně důležité, protože právě tlakové body jsou hlavním důvodem bolestivých proleženin, které mohou klientům způsobovat značné utrpení. Speciálním prvkem těchto matrací jsou vzduchové komory, které se v pravidelných intervalech nafukují a vyfukují. Tento proces simuluje přirozený pohyb těla, čímž se zabraňuje vzniku proleženin a zajišťuje se, že kůže i tkáně zůstávají zdravější. Pro naše klienty je to záchrana před zbytečnou bolestí a komplikacemi.“

V současné době mají klienti domova Komárov k dispozici běžné pasivní matrace, které známe všichni ze svých domovů. Ačkoli jim poskytují základní podporu, postrádají jakoukoli technologii, která by dokázala přizpůsobit tlak na tělo a zajistit tak komfort, který je pro křehká těla seniorů zásadní. Chybí jim kompresor a schopnost pravidelného nafukování a vyfukování, což znamená, že nemohou rozložit tlak tak, aby zabránily vzniku bolestivých tlakových bodů a proleženin.

Pomocníkem je chůze, protivníkem demence

„Snažíme se zajistit, aby i imobilní klienti, kteří již nemohou chodit, mohli prožít část dne mimo své lůžko. Vysazujeme je do polohovacích křesel, aby mohli, pokud to jejich zdravotní stav dovolí, strávit nějaký čas ve společnosti ostatních – třeba při společném stravování či zapojení se do kolektivních aktivit. I když je to často možné jen na pár hodin, pro naše klienty to znamená neocenitelnou změnu a oživení jejich dne. Zbytek času však tráví v lůžku, a právě proto je zásadní, aby měli zajištěné co největší pohodlí a ochranu před vznikem proleženin,“ říká Nikola. Proleženiny znamenají největší problém pro ležící seniory, kteří se už sami nemůžou přetočit. „Zvláště klienti s Alzheimerovou chorobou nebo jinými formami demence se potýkají s tím, že v důsledku svého kognitivního deficitu nedokážou pochopit ani si zapamatovat, proč je polohování důležité. I když je polohujeme do určité pozice, často se instinktivně vrátí do původní polohy, protože jejich mysl jim neumožňuje udržet tento návyk. To znamená, že se polohování stává nejen obtížným, ale někdy téměř nemožným úkolem. V těchto případech jsou antidekubitní matrace obrovskou pomocí, protože aktivně pracují s tělem klienta a přizpůsobují se jeho potřebám, aniž by vyžadovaly vědomou spolupráci,“ přibližuje detaily. Jako nezisková organizace jsou závislí na laskavé podpoře dárců, nadací a také samotných rodin. Příspěvky od pojišťoven se na tento druh potřeby nevztahují, a dotační tituly bývají omezené jak časově, tak tematicky. I když se snaží sledovat a využívat všechny dostupné příležitosti, čas je v tomto případě jejich nepřítelem. Potřeba nových matrací je naléhavá a čekání na vhodné dotační programy nebo další formy podpory často není možné.

Foto: Pixabay

Podle studie MPSV budou v roce 2035 senioři na 65 let tvořit téměř čtvrtinu obyvatel ČR. Budou chybět desítky tisíc lůžek v zařízeních, i pracovníci.

„Rodiny našich klientů často čelí pocitům bezmoci, když vidí, jak jejich blízkým chybí pohodlí a jak jsou zasaženi zdravotními komplikacemi. Tyto obavy a úzkosti nás motivují, abychom hledali rychlá a efektivní řešení. Proto je sbírka v této chvíli naší jedinou šancí, jak rychle matrace získat,“ vysvětluje vedoucí sociální pracovnice domova v Komárově.

Jako pomocník přichází do českých domovů seniorů i „chytrá podložka“

Důležitější než intenzita tlaku je pro vznik proleženin doba jeho působení. Vznikají totiž velmi rychle, asi mezi 1-6 hodinami. Z tohoto důvodu jsou nejvíce ohroženi dlouhodobě ležící pacienti, lidé v bezvědomí, pacienti s demencí, osoby nad 70 let a osoby s poškozením míchy. Pro starší osoby jsou dekubity rizikovější kvůli změně vlastností kůže, kdy klesá elasticita vláken, zhoršuje se vnímání bolesti, zvyšuje se propustnost kůže, nedochází k dobré přeměně kůže a snižuje se množství krevních cév. Prevence v boji proti dekubitům je právě tady tím nejdůležitějším krokem. Léčba je navíc šestkrát dražší a náročnější než prevence samotná. Uvědomují si to i v Domově důchodců Jindřichovice pod Smrkem, kde v létě začali testovat speciální chytrou podložku, která dokáže snížit riziko proleženin díky sledování polohování a hodnot vitálních funkcí seniorů. Podložky a senzory jsou propojeny s telefony a tablety umístěnými na sesternách. V případě, že naměřené hodnoty začnou vybočovat, ohlásí to signál tak, aby mohl personál okamžitě jednat. Hodnoty jsou navíc dlouhodobě zaznamenané a dobře vyhodnocovatelné. Narozdíl od poznámek z bloku s tužkou, které pro tyto účely záznamů leží vedle většiny lůžek.

Pro každého pacienta s rizikem je vypracován písemný denní plán, kde je přesně naplánované měnění poloh. Při objevení prvních příznaků dekubitů je nutné neprodleně intervaly mezi změnami poloh zkrátit. V případě, že je pacient schopný pohybu, měl by svojí polohu měnit pravidelně každých 10-15 minut. Pokud pacient není schopen samostatně se otáčet, musí ho polohovat zdravotnický personál nebo ošetřující osoba. Pokud leží pacient na lůžku, mělo by se myslet na odlehčení pat asi 1 cm nad podložku. Kdyby se nohy ale zvedly příliš, docházelo by ke špatnému prokrvování tkání. To vše jsou nesmírně důležité detaily, které s počtem pacientů získávají na časové a fyzické náročnosti personálu. Pokud je ho nedostatek a plány komplikuje demence pacienta, negativní dopad na sebe nenechá dlouho čekat.

Světový den Stop dekubitům připadá letos na 21.listopadu

Každoročně každý třetí čtvrtek v listopadu pořádá Evropský poradní orgán pro dekubity (EPUAP) Den STOP dekubitům. Letos tento den připadá na 21. listopadu 2024. Cílí zejména na prevenci, která šetří nejen peníze zdravotnictví, ale hlavně bolest a trápení lidí odkázaných na lůžko. Zdravotníci ji znají více než dobře. Pomocná ruka ale musí přijít „shora“.

Foto: https://www.dekubity.eu/wp-content/uploads/2024/10/rollup-epuap-2024-online-fin.pdf

Stop dekubitům - světový den

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz