Hlavní obsah
Zdraví

Rakovinné buňky často jen chvíli tiše spí. Proč se rakovina tak často vrací?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Foto poskytnuto Kačkou

Kačka a její rodina. Nádor na mozku o sobě dal znovu vědět po třech letech. Rozhodně ale nic nevzdávají, naopak.

Osmi ženám z deseti se vrátí rakovina vaječníků. Nejmalignější gliom mozku se navzdory léčbě vrací téměř všem pacientům. Léčba recidivy je daleko náročnější, ale ne nemožná. Říká i k boji odhodlaná Káťa.

Článek

Nejjednodušším vysvětlením návratu rakoviny je, že onkologická léčba, kterou pacient úspěšně absolvoval, nezničila všechny rakovinové buňky v těle. A také to, že samotná léčba natolik narušila imunitní systém, že i ty nejmenší přeživší nádorové buňky nedokáže zlikvidovat a přerostou v další zhoubný nádor. Můžou se nacházet na stejném místě, ale i v jiné části těla. Mohly jen chvíli „spát“, aby nakonec pokračovaly v přemnožení.

Termín recidiva (tedy návrat vyléčené nemoci) v posledních letech nahradil výraz relaps. A bohužel o něm slyšíme stále častěji nejen z mediálního světa, ale i ze svého nejbližšího okolí. Rakovina postihne každého třetího Čecha a pravděpodobnost onemocnění roste s věkem. Lidově se dá říct, že své rakoviny se s vyšším stářím dožije každý. Naše medicína je vyspělejší v boji s rakovinou, ale i s věkem.

Návrat rakoviny přináší daleko větší stres než její první odhalení

Úzkost, pochybnosti, vztek a únava. To jsou pocity, které přicházejí při návratu rakoviny. Je třeba hledat i pozitiva, která můžou pacienta posílit. Už je lépe informovaný a ví o možnostech léčby více. Ví, co obnáší a na co se připravit. Zná odborníky, lékaře i prostředí, které ho čeká. A také ví, co je pro něj nejlepší a o koho se může opřít. Tohle všechno je třeba využít ve svůj prospěch. Tohle všechno ho může posílit v dalším boji.

Když se rakovina vrátí zpět, může se objevit na stejném místě, ale není výjimkou, že postihne zcela jinou tkáň. Vždy je však pojmenována podle primárního nádoru, nebo přesněji oblasti jeho výskytu. Například tedy o rakovině plic, která se však později objevila v játrech, hovoříme jako o recidivě rakoviny plic s metastázami do jater. Smutnou pravdou je, že nejvíce pacientů umírá do dvou let od ukončení původní onkologické léčby právě v důsledku relapsu.

Nestává se to příliš často, ale někdy je pacientovi diagnostikován zcela nový nádor, který nesouvisí s tím původním, v takovém případě se jedná o druhou primární rakovinu. Recidivu je také důležité odlišit od termínu progrese karcinomu. Progrese je nádor, který se zhoršuje a šíří dál. Zpravidla to bývá proto, že po chvilkovém ústupu přestal na léčbu reagovat. Lékaři nemohou dopředu předpovědět, zda se konkrétní karcinom bude vracet, nebo ne. Každý nádor je jiný a vliv na jeho chování má jak reakce lidského organismu na něj, tak na léčbu. Častěji se vrací rakovina, která byla podchycena pozdě nebo roste agresivním tempem.

Pravděpodobnost návratu rakoviny určuje i její typ

Vyšší riziko návratu rakoviny bývá například u rakoviny tlustého střeva nebo konečníku, která se vrací až u poloviny nemocných. Ale také rakovina vaječníků, která se vrací zhruba osmi z deseti žen. Jak se zvyšuje doba přežití pacientů, setkávají se navíc lékaři s novým fenoménem. Čím dál častěji zachytávají nová onemocnění u osob, které nádor měly již dříve v jiných lokalizacích. U jednoho z deseti onkologických pacientů se tedy i v případě úspěšné léčby rakovina objeví znovu a zasahuje jiný orgán.

Některé druhy rakoviny se léčí složitěji a tudíž mají i vysokou míru recidivy

Glioblastom, nejmalignější gliom mozku, se navzdory léčbě vrací téměř všem pacientům. Paní Kateřině z Nové Paky našli lékaři nádor na mozku před třemi lety. Díky svému pozitivnímu přístupu a podpoře okolí si vedla v boji výborně. Jenže v březnu se nemoc znovu přihlásila. Katku museli operovat a je dnes částečně paralyzovaná na pravou ruku a nohu.

„Kačka žije v Nové Pace, kde svou energií a časem přispívá k tomu, aby se tu dobře žilo i ostatním. Znáte Snídaně v trávě nebo festival Paka plná piva? Kačka je jednou z hlavních postav, které stojí za jejich realizací. Společně se spolkem Pačtí blázni připravili od roku 2019 hromadu úspěšných kulturních akcí. Vedle toho je také aktivní dobrovolná hasička, velitelka žen a členka kulturního a životního výboru,“ popisuje svou kamarádku Martina Frantíková, která se s přáteli rozhodla Kačce pomoci nejen morální podporou.

Foto: Foto poskytnuto Kateřinou

Káťu podporuje rodina, kamarádi i sousedé z Nové Paky, kterým se pravidelně stará o bohatý společenský život a sousedskou radost.

Opakující se nádor podle serveru Jak na rakovinu obvykle nereaguje na léčbu tak dobře jako karcinom primární. Přesto má léčba vždy smysl a v případech, kdy není stoprocentně úspěšná, alespoň zmírní příznaky nemoci a prodlouží délku života. Léčebný plán recidivujícího nádoru zcela závisí na jeho typu. Pokud se jedná o lokální relaps, obvykle přichází na řadu chirurgický zákrok nebo ozařování. V případě metastázování se zpravidla využívá chemoterapie nebo biologická léčba spolu s ozařováním. Cestou je také terapie dendritickými buňkami. Tento druh imunoterapie pro pacienty s rakovinou chce využít právě i Káťa, které pomáhá obrovská chuť žít zejména díky její čtyřleté Karličce a jejímu tatínkovi.

„Náš cíl je dostat Kačku do Německa, kde podstoupí speciální léčbu – imunoterapii dendritickými buňkami, které pomáhají porazit nádorové onemocnění. V případě Kačky prodloužit a zkvalitnit život. Cena za roční terapie i s náklady na cestu se pohybuje okolo 50 tisíc EUR. Když se povede finance sehnat, může nastoupit už na přelomu května a června. Do té doby na sobě bude makat doma, část peněz proto pomůže zaplatit fyzioterapeuta a další péči. Potřebujeme tedy vybrat přes 1,3 milionu korun,“ vysvětluje spoluzakladatelka sbírky na dárcovské platformě Znesnáze Martina. Právě naděje, podpora a aktivní přístup k životu a plánování budoucnosti je pro pacienty s navrátivší se nemocí to nejzásadnější. Samotu potřebuje v průběhu léčby občas každý pacient. Rozhodne ne ale osamělost. Mluvit s blízkým o jeho rakovině je mnohem těžší než o jakékoli jiné nemoci. Pomoci může uvědomění, že s rakovinou se člověk nemění. Nemělo by se proto měnit ani naše chování a způsob komunikace s ním. Objetí, smích, společné zážitky a ujištění, že všechno bude dobrý, je někdy ten nejlepší denní elixír štěstí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz