Článek
Zlá královna ze Sněhurky: zrcadlový narcista par excellence
Kdo si denně říká, že je nejkrásnější na světě – a když zjistí, že už není, chce zničit konkurenci? Ne, nejde o influencery na Instagramu, ale o královnu ze známé pohádky. Sebeláska přerostlá do obsese, neúnosná žárlivost a neochota přijmout realitu. Kdyby dnes žila, pravděpodobně by nonstop refreshovala své selfie a kontrolovala, kolik lajků má Sněhurka.
Marfuša z Mrazíka: mráz narcismu ji nespálí
„Já chci kožich, šperky a ženicha s bohatstvím!“ Marfuša je učebnicová ukázka sebestředného dítěte, které je přesvědčené, že svět se točí jen kolem něj. Empatie? Nula. Pokora? Zapomenutá v závěji. Dnešní psychologové by jí předepsali terapii rodinných vztahů a pravidelné docházení na skupinová sezení.
Macecha a sestry z Popelky: královny pasivní agrese
Tři ženy, které místo lásky a péče dávají Popelce jen dřinu, výsměch a ponižování. Přitom jsou přesvědčené, že jsou samy ty nejlepší partie v okolí. Typická narcistická triáda: manipulace, znevažování druhých a neustálé budování vlastní (křehké) sebehodnoty na cizím neštěstí.
Zlá víla z Šípkové Růženky: uražené ego na steroidech
Představte si, že vás nepozvou na párty. Většina z nás se asi urazí, ale neprokleje novorozeně. Zlá víla je typický příklad narcistického zranění – jakmile není středem pozornosti, mstí se. Hraničí s hysterickou poruchou, ale základ je jasný: „Buď všechno, nebo nic!“
S čerty nejsou žerty a Dorota Máchalová: mistryně manipulace
Tahle dáma je ztělesněním narcistické matky – rozhoduje za druhé, vnucuje vlastní představy o životě a emocionálně vydírá každého v dosahu. Je přesvědčená, že všechno ví nejlíp, a když se jí někdo postaví? Okamžitě přepíná do módu „já chudák, tolik jsem se obětovala!“.
A co dál?
Pohádkové postavy nám nastavují zrcadlo i po letech. Některé by dnes byly miláčky sociálních sítí – jiné by pravděpodobně končily na titulcích true crime podcastů. A nám zbývá jen doufat, že si děti z těchto příběhů odnesou hlavně to, že opravdová krása není v zrcadle – ale v srdci.