Hlavní obsah
Zdraví

Jsou studené sprchy skutečně zdraví prospěšné? Co říkají lékaři a vědci?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Image by yanalya on Freepik

Dívka ve sprše otužování

Studené sprchy se staly moderním způsobem, jak začít den. Mohou prospět vašemu fyzickému i duševnímu zdraví. Nicméně, ne všechny populární tvrzení jsou vědecky podložena. Co víme o přínosech a jak silné jsou důkazy pro každý z nich?

Článek

Zlepší vám náladu

Vystavení těla jakémukoli druhu chladu aktivuje sympatický nervový systém, který je zodpovědný za stresovou reakci „bojuj nebo uteč“. V reakci na stres, který studená sprcha přináší, dochází ke zvýšení noradrenalinu a endorfinu tzv. hormonu štěstí, což vás může udělat veselejšími a energičtějšími.[1] Ve spojitosti s otužováním, mluvíme také o uvolňování bílých krvinek - leukocytů a cytokinů bílkoviny, které mají vliv na obranyschopnost organismu.

Výzkum z roku 2014 ukazuje, že chladové receptory v kůži vysílají do mozku velmi vysoké množství elektrických impulsů, které pomáhají snižovat příznaky deprese. Z tohoto důvodu zastánci studených sprch často tvrdí, že ponoření se do ledové vody může předcházet nebo léčit depresi.

Jedna starší studie z roku 2008 ukázala, že pětiminutová studená sprcha jednou nebo dvakrát denně zmírnila příznaky deprese. Nicméně, chladová terapie není doposud prokázanou léčebnou metodou žádného duševního onemocnění.

Probudí vás

Není žádným tajemstvím, že se po osvěžení studenou vodou cítíte více bděle. Když studená voda dopadne na vaši kůži, stimuluje krevní oběh a podporuje prokrvení. Zlepšený krevní oběh pomáhá přenášet více kyslíku po celém těle, což vám může pomoci cítit se více bděle.[2] Více bdělí a energičtější se můžete také cítit díky přívalu již zmiňovaných endorfinů.

Výzkum z roku 2016 ukázal, že pravidelné studené sprchy mohou pomoci zvýšit úroveň energie podobně jako u pití kávy.

Uleví od bolesti

Vystavení chladu způsobuje, že chladové receptory v kůži vysílají do mozku elektrické impulsy, které mají významné bolest zmírňující účinky. Vystavení chladu také zvyšuje endorfiny, které také působí jako přirozené tlumiče bolesti nebo stresu. Studené sprchy tak mohou pomoci snížit bolest při chronických stavech nebo zraněních.

Zdá se, že studené sprchy také vytváří protizánětlivou reakci, což může pomoci bojovat proti bolesti spojené se zánětem. Například malá studie z roku 2017 zjistila, že studené sprchy pomohly snížit zánět a ulevit od bolesti lidem s chronickou zánětlivou artritidou.

Sníží svalovou únavu

Další formy chladové terapie, jako je aplikace ledu, jsou často používány ke snížení bolesti po cvičení nebo k pomoci při hojení zranění. Studené sprchy a další formy ponoření se do chladné vody mohou mít podobný účinek.

Studie z roku 2013 zjistila, že ponoření těla po krk po dobu 5-15 minut do vody o teplotě 10-15 stupňů Celsia pomohlo snížit svalovou únavu po cvičení. Přehled posledních studií z roku 2021 zjistil, že lidé, kteří prováděli chladovou terapii do hodiny po cvičení, oddálili svalovou únavu.

Je důležité poznamenat, že terapie teplem měla téměř stejné výsledky jako chladová terapie. Již zmiňovaný výzkum ukazuje, že horké a teplé sprchy mohou rozšiřovat krevní cévy a pomoci snížit svalovou únavu. Nicméně horké sprchy mohou vysušit a dráždit kůži, takže pokud máte na výběr mezi těmito dvěma, studené sprchy by mohly být lepší volbou.

Může zlepšit imunitní systém

Četné studie prokázaly, že lidé, kteří si dopřávají pravidelně studenou sprchu, jsou méně často nachlazení nebo mají rýmu. Může za to vyšší koncentrace plazmy, a hlavně vyšší obsah bílých krvinek, které pomáhají při našem boji proti bakteriím a virům. Proto jsou studené sprchy často označovány jako prostředek, kterým lze zlepšit imunitní systém, ale pravděpodobně neexistuje dostatečně velký výzkum, který by tvrzení ohledně imunity plně prokázal.

Nastartuje metabolismus

Menší výzkum ukazuje, že studené sprchy mohou nastartovat váš metabolismus. Tedy způsob, jakým tělo přeměňuje potravu na energii, a zvýšení klidového metabolismu může pomoci vašemu tělu spalovat kalorie a tuk.

Může zmírňovat proces stárnutí

Výzkum z roku 2022 zjistil, že studená voda může pomoci zvýšit hladiny adiponektinu, hormonu uvolňovaného tukovou tkání. Adiponektin se má podílet na prevenci stárnutím souvisejících stavů jako je inzulinová rezistence, diabetes a ateroskleróza. Vědci si myslí, že hladiny adiponektinu se zvyšuje, když se třesete chladem.

Pomůže budovat zdravé sebevědomí

Znáte ten skvělý pocit, jakmile zvládnete něco, co vám není příjemné a do čeho se vám vůbec nechtělo? Když se překonáte, najdete odvahu a sílu vystoupit z komfortní zóny? Přesně tak se budete cítit každé ráno po studené sprše.

Stručné shrnutí

Některé výzkumy ukazují, že studené sprchy mohou prospět vašemu zdraví tím, že zlepšují krevní oběh a reakci na stres. V důsledku toho mohou pomoci zlepšit vaši náladu, úroveň energie, svalovou únavu, zmírnit bolest, zlepšit metabolismus a imunitní systém. Nicméně stále je zapotřebí více výzkumů, aby se plně potvrdilo nebo lépe porozumělo mnoha údajným přínosům, včetně schopnosti léčit depresi nebo spalovat tuk.

Jste připraveni snížit teplotu vody ve sprše?

Zde jsou některé tipy, jak maximalizovat zdravotní přínosy studené sprchy a úspěšně se zařadit mezi méně než 10 % lidí, kteří u sprchování studenou vodou zůstanou dlouhodobě.

Nastavte sprchu na správnou teplotu: terapie chladem obvykle používá vodu o teplotě 10-15 stupňů Celsia.

Začněte pomalu: pokud jste nováčci ve studené začněte s 30sekundovou sprchou. Můžete si to dokonce zkusit na 15 sekund, pokud se vám 30 sekund zdá hodně. Každý měsíc pracujte na jedné minutě navíc. Nakonec se můžete propracovat na 5-15 minut. Pokud vám nevyhovuje vyšší počet minut, zůstaňte u 2-3 minut, důležitá je především pravidelnost.

Měňte teplotu: pokud si nemůžete zvyknout na studenou sprchu, začněte teplou vodou a postupně přecházejte na studenou. Nebo zkuste střídat mezi studenou a teplou vodou po dobu 15-30 sekund.

Pracujte s dechem: snažte se soustředit na své vědomé dýchání, abyste zůstali klidní, koncentrovaní a zabránili ztuhnutí ze šoku ze studené vody. Zpívání ve sprše je povoleno.

Varování na závěr

Pozor, studené sprchy samy o sobě neléčí žádné diagnostikované nemoci a neměly by nahrazovat léčbu nebo léky předepsané vašim lékařem.

Zatímco rychlá studená sprcha není zásadně riziková, může způsobit problémy u lidí se specifickými zdravotními problémy. např. vysokým krevním tlakem, problémy se srdcem nebo plícemi. V těchto a dalších případech konzultujte aplikaci studených sprch se svým lékařem.

70 % lidí se o studenou sprchu ani nepokusí

A jak to máte vy? Dáte přednost studené sprše nebo vaně plné horké vody? Podělte se do komentářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám